Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

TDM 7555R ALPINE - "AUX" nie startuje

blacker22 24 Mar 2007 14:38 8206 4
 • #1
  blacker22
  Level 11  
  Witam!
  W moim TDM-ie chcialem wykorzystać wejście audio zmieniarki, więc nabyłem kabelek DIN8-chinch wyciągający wejście liniowe audio
  TDM 7555R ALPINE - "AUX" nie startuje

  Problem w tym, że kabelek nie zmusza radia do dtwarcia toru audio na DIN, Podobno potrzebny jest sygnał z protokołem m-bus do komunikacji radia ze zmieniarką, żeby uaktywnić to wejście.
  Ktoś może wie jak ruszyć ten problem, bo będę zmuszony wpinać się w tor audio MW albo LW, co raz już robiłem i czego nie lubię, a w tym modelu radia do druku łatwo nie jest się dostać...
  Z góry dzięki

  Pozdr.
 • #2
  pkhenr
  Level 32  
  raczej oswój sie z tą myślą -ale jaki będziesz potem zadowolony
  Kabel kazdy umie włożyć ale go nie wyrzucaj bo możesz wykorzystać
 • #3
  blacker22
  Level 11  
  Witam, Problem pośrednio rozwiązany. Zakresu AM/LW raczej nigdy nie używam, więc wpiąłem się w tor audio tych zakresów, co sprowadza się w sumie do przecięcia dwóch zworek - jednej w celu odcięcia AM/LW, a drugiej w celu zrobienia stereo z mono na wejsciach IDL i IDR układu TEA6320 i dopięcia zewnętrznego wejścia.
  Zmieniam na AM, zapodaję MP3 - gra jak trzeba.... na display uwagi nie zwracam, bo wiadomo co pokazuje, ale pełna regulacja audio z radia działa.
  Generalnie mało opłacalne jest bawienie się w aktywację DIN-a dla tego radia, ale może kedyś, jak czasu troche znajde to spróbuję stworzyć prosty emulatorek sygnału m-bus, może jako kopia nasłuchu np...
  Puki co dzięki za wszycho.
  POZDRO.
 • #4
  blacker22
  Level 11  
  Postanawiam odświeżyć temat bo sporo ostatnio miałem pytań na temat podania sygnału z zewnątrz do tego i podobnych modeli radia.

  Najwięcej osób decyduje się na podpięcie źródła dźwięku pod tor audio AM/LW kosztem odbioru tych właśnie zakresów :scrambleup:
  Dlatego pokażę tu najkrótszą drogę do realizacji takiej przeróbki.
  Są 2 sposoby na to:
  - jeden to montaż dodatkowego gniazdka stereo do doprowadzenia sygnału zewn. Nie trzeba nawet wyciągać płyty głównej z blachy.
  TDM 7555R ALPINE - "AUX" nie startuje
  - drugi to podanie sygnału na gniazdo zmieniarki za pomocą np. takiego kabelka jak w pierwszym poście. Tu trzeba dorzucić 2 zworki.
  TDM 7555R ALPINE - "AUX" nie startuje
  Oba sposoby sprowadzają się do doprowadzenia sygnału z zewnątrz do dwóch wyprowadzeń układu TEA6320T (pin 11[IDL] oraz pin 22[IDR])
  Fabrycznie oba wyprowadzenia połączone są zworką J506, którą trzeba usunąć lub przeciąć w celu uzyskania odseparowanego stereo na w/w wejściach.
  Według pierwszego sposobu można użyć dwóch części przeciętej zworki J506 i dolutować do nich przewody z sygnałem stereo, najlepiej ekranowane. Warto też dołożyć po kondensatorku np 1µF. ekran kabelka dołączyć do masy (ja użyłem zworki J009 zaraz obok)
  W obu przypadkach trzeba przeciąć zworkę J407 doprowadzającą sygnał AM/LW
  Drugi sposób jest podobny, z tym że dwie części przeciętej zworki należy połączyć z sygnałem wejściowym gniazda zmieniarki, który fabrycznie dochodzi do pinu 16 [IAL] i pinu 17[IAR] układu TEA6320T Te wejścia aktywują się dopiero po podłączeniu zmieniarki tak więc z 16 dajemy zworkę na 11, a z 17 na 22.

  Przełączamy na AM/LW i cieszymy się pełnowypasionym dźwiękiem stereo z pełną obsługą głośności radiem.

  Jeśli twoja płyta główna jest taka sama lub podobna i zwiera wymienione w poście elementy to do dzieła. Dotyczy modeli ALPINE TDM75xxx, ale może nie tylko. Dorzucę jeszcze fotkę przeróbki w/g sposobu pierwszego.
  TDM 7555R ALPINE - "AUX" nie startuje
  Pozdrawiam!
 • #5
  djlj24
  Car audio specialist
  W niektórych starszych modelach Alpine z osobnym klawiszem do CD jest taka ciekawostka - ściągając poziom styku BUS do masy i włączając radio za pomocą klawisza od CD (6 DISC dokładnie jest to opisane) radio włączy się w trybie CD ale napisze EEEE. I tak pozostaje - czyli jakaś możliwość aktywacji wejścia zmieniacza jako AUX istnieje.