Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piszczący zasilacz ATX. Piszczy gdy PC jest wyłączony.

piotrek_plc 24 Mar 2007 16:51 2454 1
  • #1 24 Mar 2007 16:51
    piotrek_plc
    Poziom 11  

Witam - było o piszczących ATXach - czytałem - ale ten przypadek jest dosyć specyficzny. Otóż mam Fortrona 250 W model FSP250-60GTA - na nim (od ponad pół roku, wczesniej chodził trochę słabszy sprzęt) chodzi MSI KT4V, Athlon XP-M 2200+, jeden napęd DVD-RW i dwa dyski - 6 GB i 20 GB. Do tego Radeon 9200. Od paru dni z zasilacza daje się słyszeć niski pisk ale tylko, gdy komputer jest wyłączony. Mniej więcej od tego czasu komputer się dziwnie zachowuje - samoczynnie się restartuje, zawiesza. Często nawet nie chce się uruchomić - wciskam Power, a startują jedynie wentylatory - monitor pozostaje w trybie stand-by. Początkowo sądziłem, że to wina dysków (zawieszał się na etapie POST - nie mógł odnaleźć dysków) ale były to przypadki losowe a i SMART nic nie wykazuje. Mierzyłem napięcia - mieszczą się w dopuszczalnych normach - nie wiem czy to jest istotne (normalne) czy nie - zasilacz podaje napięcie również gdy komputer jest wyłączony ale tylko wtedy gdy monitor jest w trybie stand-by. Wtedy mam na mierniku ok 0.6V na linii +5V. Po wyłączeniu monitora przyciskiem napięcie znika i ustaje pisk z zasilacza. Odłączyłem zbędny sprzęt na czas testów i to samo. Dzisiaj rozkręciłem zasilacz, jednak wszystko wygląda dobrze - kondensatory w porządku. Czy może być jakas inna przyczyna piszczenia zasilacza? Czy ostatnie problemy z komputerem mogą być winą czegos innego niż ten piszczący zasilacz? Niedawno porządkowałem komputer w srodku - odkurzyłem go i przy okazji sprawdziłem wszystkie podzespoły - płyta główna wygląda ok. Dodatkowo nałożyłem nową pastę na rdzeń procesora oraz chipset płyty głównej - czy to może mieć jakie znaczenie? Dodam jeszcze, że czasem komputer włączy się bez problemu i działa tak długo jak potrzeba, a czasem w ogóle nie chce się włączyć bo albo zawiesi się gdzies podczas uruchamiania albo nie odpowie monitor. Domyslam się, że czeka mnie wymiana zasilacza :/ Z góry dzięki za wszelkie sugestie. Pozdrawiam!

0 1
  • #2 24 Mar 2007 17:20
    tronic1
    Spec od komputerów

Pożycz i podstaw inny,pewny o wystarczającej mocy zasilacz.Rozwiążesz dylemat: zasdilacz czy płyta.Przy wyłączonym komputerze w zasilaczu pracuje przetwornica +5V STB i tam szukaj źródła pisku,szczególnie transformatorek.

0