Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Terminal wagowy.

markosik20 24 Mar 2007 20:19 4682 19
  • Terminal wagowy.
    Pracując przy wagach pojawił się temat wykonania dozowania wagowego czterech składników. I tak powstał prezentowany terminal wagowy.
    Sercem układu jest ADuC845 z 24bitowym ADC SigmaDelta na pokładzie. Pozwala to na uzyskanie 10000 działek pomiarowych (~1uV) przy szybkości pomiaru ~1SPS. Dzięki zastosowaniu 4wejść i 4 wyjść można uruchomić dozowanie czteroma składnikami. W aplikacji docelowej prędkość przetwornika ustawiona jest na 150SPS co pozala uzyskać około 2000 działek lecz warunki dozowania (drgania zewnętrzne) są niestety dwa razy większe. Wykorzystując cztery klawisze użytkownik ma możliwość łatwego i szybkiego ustawiania parametrów (są trzy poziomy zabezpieczenia użytkownik,serwis,admin). W aplikacji programowej zostały zaimplementowane wszystkie znane mi funkcje i rowiązania techniczne z fabrycznych mierników wagowych. Pozwala to na łatwe ustawianie parametrów, kalibrację (praktycznie bez wzorców masy) oraz podgląd nie najważniejsze parametry pomiarowe. Na układzie dodałem dodatkowo RS232 lub RS485,4-20mA, RTC i dodatkowy EEPROM na zapis bilansu dozowań (niektóre z w/w rzeczy nie są w układzie wlutowane).
    Po niedużej modyfikacji oprogramowania i terminala układ może mierzyć temperaturę z dowolnych czujników zewnętrznych (termopara,RTD) lub niskonapięciowych czujników ciśnienia.

W sprawie schematu, płytki i oprogramowania proszę pytać na PW.
    Koszt wykonania ~160zł.

oto kilka zdjęć :)
    Pozdrawiam.

Terminal wagowy.
    Terminal wagowy.
    Terminal wagowy.
    Terminal wagowy.
    Terminal wagowy.
    Terminal wagowy.
    Terminal wagowy.
    Terminal wagowy.
    Terminal wagowy.
    Terminal wagowy.
    Terminal wagowy.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #2 24 Mar 2007 23:01
    mirekk36
    Poziom 42  

Witam,

bardzo fajnie, starannie i precyzyjnie wykonany projekt - jak znam kolegę Markosika to chyba sam robił płytki i je malował nawet na zielono? czy to zamówione gdzieś płytki - bo ciężko rozróżnić ;) .... pełen profesjonalizm jak widać. Oczywiśćie ode mnie najwyższa ocena

pozdrawiam

• #3 25 Mar 2007 10:46
    patrx
    Poziom 16  

Witam,
    solidna robota, gratuluję! Jakie stosujesz przetworniki? Ile czasu pochłonął Ci ten projekt?
    Pozdrawiam

• #4 25 Mar 2007 11:48
    McRancor
    VIP Zasłużony dla elektroda

Płytki są "pędzlowane" na zielono, czy masz już jakiś dobry patent na jednolite nanoszenie farby?

• #6 25 Mar 2007 13:00
    markosik20
    Poziom 33  

Co do czujników to nadają sie wyszystkie czujniki tensometryczne jakie są dostepne na rynku (trzeba znać tylko jego stałą mV/V). Ja stosuję czujniki Vishay. Projekt pochłonał od początku do końca jakieś 2tygodnie (wraz z poprawkami oprogramowania). Co do płytek - wykonywałem je własnoręcznie (przynajmniej jeden wieczór i płytka gotowa) a co do "pędzlowania" :) to dobry pędzel i precyzyjna ręka (to najlepsza i najtańsza metoda) :)
    Tylny panel hmm......musze dać do zrobienia na ploterze frezującym (ale to zwiększy niestety koszt :( )

• #7 25 Mar 2007 13:04
    crazy_phisic
    VIP Zasłużony dla elektroda

:arrow: markosik20 bardzo udana konstrukcja. Rozumiem że stosujesz Oversampling w ADuC, nie ma problemów z szumami całego toru analogowego?

• #8 25 Mar 2007 13:18
    Matejkos
    Poziom 20  

Bardzo starannie i estetycznie wykonany projekt.
    Wszystko wygląda choćby z fabryki wyszło a nie z domowego warsztatu :)
    Tylko mieć nadzieje że moje płytki też będą tak kiedyś wyglądać.
    Ode mnie najwyższa ocena jaką sie da 6+/6
    Pozdrawiam Matejkos

• #9 25 Mar 2007 14:42
    ciapciok
    Poziom 20  

Cytat:
    Co do płytek - wykonywałem je własnoręcznie

Jak cynujesz płytki oraz czym je 'pędzlujesz' ?

Pozdrawiam

• #10 25 Mar 2007 17:04
    tomeeh
    Poziom 23  

crazy_phisic napisał:
    :arrow: markosik20 bardzo udana konstrukcja. Rozumiem że stosujesz Oversampling w ADuC, nie ma problemów z szumami całego toru analogowego?

No właśnie - autor pisze o 150SPS. Przy takim - jak na ten model szybkim samplowaniu - nawet wtedy, gdy wewnętrzny filtr cyfrowy (nazwany jako CHOP) jest włączony, wówczas nawet przy maksymalnym zakresie wejściowym +/- 2,56V realna liczba bitów, jaką się uzyskuje to nie 24, leży poniżej 16 bitów.

• #11 26 Mar 2007 20:14
    markosik20
    Poziom 33  

Co do szumów to udało mi się uzyskać (w najlepszym przypadku) szum na poziomie 0,5uV i z realną liczbą bitów próbkowania ~18-19. Im szybciej ustawi się próbkowanie tym bardziej wzrasta szum i realna liczba bitów spada nawet poniżej 16. Ale coś za coś, przetwornik zastosowany w uP z programowym PGA może nie jest porównywalny z np: AD7730 lub ADS1234 ale z pewnością może być wykorzystywany do pomiarów technologicznych w warunkach silnie zakłóconych i bardzo dobrze się w takich warunkach zachowuje (w odróżnieniu do AD7730 :) )
    Co do wykonywania płytek, to cynuje je......taśmą do rozlutowywania i grotem lutownicy (jakoś nie mam zaufania do lutowania chemicznego w warunkach domowych bo co się zagrzeje i przylutuje to wiem że "trzyma: :) ). A solder maska wykonana specjalną farbą (można kupić, wystarczy poszukać).

• #12 26 Mar 2007 20:48
    ciapciok
    Poziom 20  

A jak pokrywasz płytkę, że na polach lutowniczych nie ma lakieru ?

Pozdrawiam

• #13 26 Mar 2007 21:16
    mirekk36
    Poziom 42  

Ja natomiast mam pytanko, a jak sobie kolega Markosik20 radzi z tzw przeltokami? bo metalizacji nie ma - a widzę, że jest kilka takich własnej produkcji na płytce przelotek ale ładnych i nie wystających - może też jakaś praktyczna wskazówka jak to robisz - niby prosta rzecz ale jak ładnie wygląda ;) .... bo o malowaniu i punktach lutowniczych już wiem wszystko tylko muszę się na tą farbę zapisać za jakiś czas do kolegi ;)

• #14 26 Mar 2007 22:18
    markosik20
    Poziom 33  

Przelotka...to srebrzanka 0,5mm :)
    Kilka zdjęć powie wszystko :)
    Niestety moja 6letnia cyfrówka nie robi zdjęć makro :(

Terminal wagowy.
    Terminal wagowy.
    Terminal wagowy.

• #15 27 Mar 2007 17:42
    511311815
    Poziom 13  

Bardzo ładna konstrukja... oceniam 6/6 oby tak
    dalej

jaką to ma dokładność?

• #16 27 Mar 2007 20:50
    ostag
    Poziom 18  

Projekt fajny, wykonanie super,
    ale:
    -2000 działek to żadna rewelacja, chociaż do dozowania powinno wystarczyć.
    - jak z zatwierdzeniem typu (ostatnio wyrzuciłem 6 mierników bo klient musiał mieć papier na dozowniki (ISO). Teorie o wzorcowaniu znam, ale jak sie trafi ... audytor to temat nie do przeskoczenia.
    Gratulacje i powodzenia

• #17 27 Mar 2007 22:12
    markosik20
    Poziom 33  

Cytat:
    2000 działek to żadna rewelacja

Napisałem wcześniej, że można osiagnac do 10000działek a to już jest dobry wynik. Co do dozowania to wszystko zależy jak szybko chcemy dozować i jak się zachowuje materiał. Bo jeżeli ustawimy np: 4000 działek a układ dozujący jest niestabilny (drgania mechaniczne, niepowtarzalne własciwości materiału, itd.) na poziomie 20działek to jaki sens ma taka wysoka dokładność? Układ ma teraz nasypać w ciągu 10sek 500kg piasku (bez przejścia do dozowania dokładnego). Przy dokładności 2000 działek (przy MAX wagi=1000kg) mamy 0,5kg, wiec 0,5kg nasypie się w ciągu 10ms a miernik robi pomiar co 5ms. Do takiego rodzaju strumienia i charakter dozowania trzeba było napisać odpowiedni algorytm czego nie oferowały fabryczne mierniki (w rozsądnej cenie) :(. Proszę zauważyć że piasek to taki materiał który się sypie inaczej jak jest mokry inaczej jak jest suchy :). Co do zatwierdzenia typu to niestety są to za duże koszty abym mógł je ponieść a audytorzy....to jakby ludzie z innej bajki. Im sie tłumaczy że śruba M10 jest trwalsza mocniejsza ale oni twierdzą że wg. przepisów wystarczy M8 więc należy wykręcić M10 i przerobić na M8 :):). No i teraz każde urządznie pomiarowe musi mieć zatwierdzenie typu....nawet kolorowa linijka używana w przedszkolu :):):) (żartuje) :):)

• #18 27 Mar 2007 22:17
    ostag
    Poziom 18  

Doceniam ogrom pracy i solidne wykonanie, co do zatwierdzeń - spotkałem w OUM strażnika pod(miejskiego) jak legalizował metrówki do sprawdzania.... czy kierowcy zostawiają 1,5m dla pieszych na chodniku.
    Jaka jest rozsądna cena za miernik z we/wy cyfrowymi??

• #19 27 Mar 2007 22:40
    markosik20
    Poziom 33  

Zwykły miernik (mowa o miernikach które posiadaja zatwierdzenie)
    z funkcją tarowania i zerowania można kupić już za 800zł.
    Terminale z mozliwością dozowania można kupić od ~1200zł (ale tutaj pułapka bo karta I/O jest dodatkowo płatna od 500zł :) ).
    Problem jest jeden: tanie terminale mają tak proste funkcje że trzeba się posiłkować czasami dodatkowymi PLC jeżeli nie chcemy zapłacić ~5000 za "porządną" maszynę do dozowania gdzie....i tak zmiany w oprogramowaniu są płatne (i to sporo) :) bo raczej "bez znajomości" nie dostaniemy instrukcji serwisowej :(. Znam firmę która musiała zapłacić 2000EUR za przyjazd szwajcara do zmiany jednego parametru "który się rozkalibrował" jak napisali :) Jak mi powiedzieli, że terminal kosztował....... :shocked!: 12000EUR to zamilkłem na kilkanaście minut :)

• #20 28 Mar 2007 00:36
    Rafaeelo
    Poziom 10  

Bardzo ciekawa konstrukcja i bardzo staranne wykonanie. Życzę kolejnych ciekawych pomysłów i czekamy żeby kolega się z nami nimi podzielił. Ja dam jej 6+ a jak się koledze "dowodca_armii" nie podobają dziury i jakieś tam inne detale to niech sam przedstawi nam jakąś ciekawą konstrukcję to ją ocenimy. Łatwo jest kogoś krytykować!!!