Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Problem z CD SONY po stłuczce

24 Mar 2007 22:37 891 5
  • Level 16  
    Witam!
    Mam radio , modelu dokładnie nie pamiętam, sprzed kilku lat. Cały panel otwierany, CD Text 4x50 itd. Radio posiada optykę KSS 720. Chodziło super, zero jakichkolwiek problemów z odczytywaniem RW, podrapanych itp. Jakiś czas temu miałem kolizję - wpadło na mnie czołowo audi A6. Pomijając mój i samochodu stan; pod wpływem uderzenia radio zostało wyrwane z pół-kieszeni i znalazło się na tylnej kanapie. Potem przeleżało jakiś czas w domu. Niedawno podłączyłem je z powrotem w "nowym" autku bo o dziwo nie miało śladów uszkodzeń. Cd wyświetliło ERROR i okazało się że optyka została przesunięta po tym ślimaczku napędowym do końca tam się zablokowała. Odblokowałem CD i od tej pory pojawił się problem. Płyta , początkowe utwory 2-3 odtwarzane są względnie dobrze, potem stopniowo pojawiają sie trzaski jakby płyta była porysowana, spada dynamika, następnie koszmarne zniekształcenia jakby laser przestawał "widzieć" płytę. Próba przełączenia na inny utwór zazwyczaj powoduje że CD głupieje do końca i wypluwa płytę z moim ulubionym ERROR :cry: na wyświetlaczu. Rozbierałem kilkakrotnie to radio ale nie widać żadnych uszkodzeń mechanicznych, skrzywień czy tp. w napędzie. Czasem ma dzień że działa OK, a czasem CD w ogóle nie daje się uruchomić. Z kolei silniejszy wstrząs potrafi wywołać takie zachowanie CD. Nie ma znaczenia jaka płyta jest włożona. Dodam że optyka była czyszczona i nie zmieniło to w żaden sposób zachowania radia. Czy możliwe jest że uszkodzeniu uległ sam laser? Ale czy wtenczas zdarzały by się te "dobre dni" prawidłowej pracy? Gdzie ewentualnie szukać usterki? Pozdrawiam
    [Szkolenie 22.06.2021, g.9.00] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    W sumie odpowiedziałeś sobie sam. W czasie uderzenia na auto zadziałały spore siły. Kłania się fizyka: masa razy prędkość. I po prostu mechanizm masz skoszony. Tego nie zobaczysz gołym okiem. W tak delikatnej mechanice wystarczą minimalne odchyłki od normy. To tak, jak z bitym autem. Niby naprawione ale nie jest już to samo...
  • Level 16  
    Czy możliwa jest naprawa tego napędu czy konieczna wymiana?
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    Mogą być jeszcze jakieś dodatkowe uszkodzenia w elektronice: popękane luty, naderwane elementy.
    w sumie spora zabawa, by to doprowadzić do użyteczności i niekoniecznie musi się udać. Mechanizm najlepiej wymienić. Chyba, że znajdziesz jakiegoś "zegarmistrza"...
  • Level 16  
    To zasadniczo nie mam nic do stracenia ;-) Myślę że mogła zaistnieć taka sytuacja; płyta została delikatnie przechylona względem lasera, przy początku płyty nie ma to wielkiego znaczenia (to by tłumaczyło poprawne odczytywanie początku płyty). Dalsze odtwarzanie powodowałoby stopniowe zwiększanie odległości pomiędzy optyką a płytą i opisane wyżej błędy. Poeksperymentuję, może uda się "dogiąć". Zawiadomię o wynikach. Trzymajcie kciuki :-) Pozdrawiam
  • Level 16  
    Trochę trwało, ale już się sytuacja wyjaśniła. Ku przestrodze - nie warto próbować prostować takich napędów. Strata czasu i nerwów. Niewielka korekta zrobiona przeze mnie spowodowała, że płyty totalnie przestały być widziane. Na szczęście udało mi się tanio kupić na aukcji samą mechanikę (laser przełożyłem swój) i teraz działa jak nowe. Pozdrawiam