Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stroboskop na ksenonach (d2s)?

25 Mar 2007 14:57 2127 11
    User removed account
    Level 1  
    Orochimaru
    Level 31  
    Proces zapłonu lampy ksenonowej jest dość długi, coś koło sekundy, więc nie nadaje się ona na stroboskop.
    djemen
    Level 14  
    Sama natura tych lamp eliminuje je z zastosowań, o jakich mówisz. Częstotliwość błysków 50 - 300 Hz jest zbyt wysoka dla palników ksenonowych, choć zastosowanie ich jako stroboskopowe źródła światła o dużej trwałości i jasności jest możliwa. Jednak wtedy błyski są wyzwalane w okresach niekrótszych niż sekunda-pół (awionika i błyskowe światła pozycyjne).
    bolek
    Level 35  
    stroboskop można zrobić praktycznie na wszytskim, to tylko kwestia żywotności lampy, sprawności.

Jeśli np HMI lub podobne może błyskać, to dlaczego nie lampka z auta. Kiedys widziałem podbny projekt. Myk polegał na tym, aby przez lampe płynał pewien niewielki prąd ktory podczas błysku jest zwiększany.

Najlepiej samemu sie pobawić
    marekbialy
    Level 12  
    Lepiej późno niż wcale...
    Co rozumiesz przez jakość światła?
    Jeśli chodzi Ci np. o współczynnik oddawania barw, to niestety dla D2S Ra = 65 i to w momencie stabilnej pracy, przy zapłonie jest o "niebo" gorzej....
    LuckyDj
    Level 33  
    bolek wrote:
    Myk polegał na tym, aby przez lampe płynał pewien niewielki prąd ktory podczas błysku jest zwiększany.
    Pewnie chodzi o tzw SIMMER - czyli tzw. łuk "dyżurny" Zapytalibyście kolegi marpiasek, to by Wam powiedział, ale...
    SP5IT
    VIP Meritorious for electroda.pl
    A obrotowa przysłona? Prędkością obracania można sterowac częstotliwością "błysków"
    Michał
    User removed account
    Level 1  
    Orochimaru
    Level 31  
    Matrycę LCD pewnie byś znalazł, tylko pozostaje problem rozmiarów i chłodzenia takiego stroboskopu.

Ja bym się zastanowił nad diodami super jasnymi (np: luxeon ). Do tego jakiś zestaw ogniskujący i przy odrobinie szczęścia można by to zmieścić w grubszym długopisie i wsadzać pacjentowi do paszczy.
    User removed account
    Level 1  
    Snikers
    Level 24  
    matryce "panel" (nawet dwa) o ktorym mowisz, mozesz znalezc w okularach 3D do komputera. ja bym jednak polecal diode led 3W np. cree skierowana prosto w swiatlowod.
    Orochimaru
    Level 31  
    Z tego co piszesz wynika, że trzeba użyć albo palnika do stroboskopu (tylko on poza LEDami da radę takiej częstotliwości), albo stałego światła (halogen, ksenon) i matrycy LCD. Nie wiem tylko, czy matryca zdoła "migać" z taką częstotliwością. Z pewnością będzie się też znacznie nagrzewać od źródła światła.

To zagięcie pod kątem 90* wynika z budowy gardła, czy przyrządu? Rozumiem, że nie można tego zagięcia przeskoczyć.

Wykombinowałem jeszcze wariant z przysłoną. Otóż można by dać serwomotor z "wiatraczkiem" między optyką i światłowodem.
    Przy 300Hz mamy 18000 obr/min, ale jeśli wiatraczek będzie miał 6 śmigieł, to prędkość zmniejszy się do 3000 obr/min. Serwo dość szybko reaguje na zmianę częstotliwości. Problemem będzie tylko cena i to, że stos. czasu włączenia do wyłączenia będzie stały i zależny od konstrukcji wiatraczka (tarczy z otworami, szprychami itp).