Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
MetalworkMetalwork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Walka z kartą WF723A i Simodrive 611

01 Paź 2003 20:43 3113 10
  • Poziom 20  
    poszukuje COM-a 723 żeby sparametryzować grupy WF 723 . Może ma ktoś taki plik ???? i podesłał by mi na Privat ????
    pozdrawiam
  • MetalworkMetalwork
  • Poziom 13  
    poszlo na priv.... mam nadzieje, ze to co trzeba
  • MetalworkMetalwork
  • Poziom 20  
    Dzięki wielkie postaram się o rewanż na priv.!!!! :wink:
  • Poziom 20  
    I dalej mam problem z programowaniem tych kart Simensa (WF723A).A mówiąc od początku to :
    mam na zakładzie maszyne (obrabiarke) której napędy są sterowane za pomocą tych kart. Jest ich dokładnie 23 (czyli w raku siedzi 8 kart WF723A).Nad całością czuwa (steruje) PLC S5-135U z procesorem 928B, jest jeszcze IM 308 od Profibus i kilka kart WE/WY, panel OP 35, ET200 , ASI na CP 2433. Problem tkwim w tym że był do tego PG 740 z opr. ale dysk twardy uległ uszkodzeniu. Udało się troche odzyskać ale bardzo mało.W tej chwili nie moge zmienić programów sterujących tymi napędami.W załączniku przesyłam plik z prog. na S5 w którym w blokach danych DX zawarte są programy sterujące. STEPA 5 już mam więc do "gardła" mam czym zajrzeć ale nie moge kąpilować plików DAT w których pisało się programy na odpowiedni blok DX. Może ktoś pracuje z podobnymi użądzeniami i może mi pomóć :( :( :( :?
    MARCIN
  • Poziom 13  
    Po usunięciu skutków pożaru maszyny i uruchomieniu jej napotkano problemy z poprawnym działaniem lamy A – oś A, lamy B – oś B, oraz wózka – oś C. Wszystkie trzy mechanizmy napędzane są servomotor’ami Siemens, gdzie pętle sprzężenia zwrotnego prędkościowego realizują resolver’y umieszczone na osiach silników, które dalej podają informację do modułu Simodrive 611 (6SN1130-1AD11-0AA0). Natomiast pętle sprzężenia zwrotnego położeniowego realizuje karta WF 723 (6FM-1723 3AA00) wykorzystując odczyty z enkoder’ów umieszczonych również na ww osiach.
    Karta WF 723 wysyła sygnały analogowe z zakresu +-10Vdc do modułu Simodrive 611 celem regulacji położenia. Cały układ obsługuje sterownik S5 115U (994B).

Usterka objawia się brakiem możliwości „konkretnego, zdecydowanego„ sterowania osiami z pulpitu operatorskiego. Jedyne co udaje się uzyskać to krótki chwilowy ruch każdej z trzech osi po którym następuje „alarm osi” – czerwona lampka na panelu operatorskiem. Resetując „alarmu osi” jest możliwość ponownego poruszenia osiami. Niejednokrotnie po wyłączeniu i ponownym załączeniu maszyny (E1.0) na wstępie uzyskujemy „alarm osi”, a po zresetowaniu alarmu wszystkie trzy osie wykonują krótki niepewny ruch w jednym kierunku – zawsze w tę samą stronę (bez względu na to czy zadawany jest kierunek ruchu osi z pulpitu operatorskiego).

Sprawdzono połączenia elektryczne pod względem galwanicznym, jak również poprawność ich podłączenia.

Okazało się, że uszkodzeniu uległy dwa układy scalone na karcie WF723. Niestety po próbie wymiany ww układów problem nie ustąpił, a po pewnym czasie uszkodzeniu uległ kolejny układ scalony.

Zainstalowana została nowa karta WF 723A (6FM-1723 3AA10), która różni się nieco oznaczeniem od pierwotnej (prawd. nowsza wersja karty). Pomimo wymiany problem nie ustąpił, co dziwne osie zachowywały się podobnie.

Dokonano sprawdzenia modułów Simodrive a tym samym resolver’ów, oraz servomotor’ów podając sygnał ENABLE na wejście 65, oraz podpinając zadajnik z płynną regulacją napięcia w zakresie 0-10Vdc. Uzyskaliśmy płynny ruch osi A,B i C. Po tym zabiegu potwierdziliśmy przypuszczenia, iż uwagę należy skupić na karcie WF723A, a tym samym wyeliminowaliśmy układ Simodrive-resolver-servomotor jako przyczynę awarii.

Wymieniono prewencyjnie encoder przyrostowy servomotor’u wózka (oś C) – bez rezulatów.

Kilkakrotnie wgrywano różne wersje programu PLC

Co może być powodem nieprawidłowego działania osi? Proszę o pomoc ...
  • Poziom 20  
    witam !
    troche czasu mineło jak zajmowałem się WF723 ale pamiętam że były bardzo czułe na wachania napięcia zasilania i nie prawidłowe poziomy sygnałów z encoderów.
    Proponuje podłączyć oscyloskop (najlepiej dwukanałowy) i obejrzeć sygnały na wejściach encoderowych WF723A.
    Ja miałem przypadek że falownik przez źle podłączone zasilanie (a dokładnie brak jednego przewodu masowego na zacisku) wystawiał sygnał odwzorowania encodera z poziomami: L-0,5V; H-5,5V . Karta po kilku sekundach pracy zatrzymywała napęd i zgłaszała uszkodzenie kabla lub encodera.
  • Poziom 13  
    Tu, rzeczywiście przy podpięciu do karty analogowej - o której nie napisałem - jest kilka rezystorów 10kOhm i 47kOhm, oraz kondensator. Są one wpięte to przewodu ochronnego PE. Czy uważasz, że należy przyczyny szukać właśnie tu?
  • Poziom 20  
    to wyglada na jakiś filtr p. zakłóceniowy.
    a czy na panelu operacyjnym możesz podglądać jaką pozycje mają w danej chwili osie A, B, C, ????
    i czy masz zawansowaną diagnostyke karty WF 723 dostępną z poziomu OP ????
  • Poziom 13  
    Mozna podgladac pozycje osi A i B. Karta WF w naszym wydaniu nie oferuje praktycznie zadnej konfiguracji oprocz tej zawartej w blokach danych. Jak sie okazalo temat karty analogowej to zupelnie odrebna sprawa, ktora nie ma nic wspolnego z tym tematem.

Swoja droga problem zostal rozwiazany. Okazalo sie ze powodem awarii byly przewody, ktore nie przenosily (galwanicznie) sygnalow analogowych z karty WF723 do Simodrive'a.

Dziekuje ze zainteresowanie tematem:)
    Pozdrawiam
  • Poziom 20  
    witam !
    u mnie o ile pamiętam sygnał analogowy (+/- 10V) do sterowania serwonapędem pochodził wprost z złącza WF723A....
    nie miałem żadnych dodatkowych kart analogowych.
    Jedynie sygnały z kart cyfrowych służyły np.: do załączenia napędu, sygnał szybkiego stopu, resetu itp...