Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płytka sterowania nawiewem (Citroen XM 1990)

kamik19 25 Mar 2007 22:53 1835 2
  • #1 25 Mar 2007 22:53
    kamik19
    Poziom 11  

Witam. Mam problem z płytką sterowania nawiewem w samochodzie.
    Zastanawiam się co może być nie tak, bo po podmianie płytki dmuchawa ożywa...
    Płytka czasem załączy dmuchawe na pare sekund po czym sama się wyłącza (czasem włączała się na zakręcie, czasem na dziurze, a czasem na prostej, gładziutkiej drodze... wyłącza się też w różnych okolicznościach)
    Raz działała 2 dni ciągle, a zwykle nawet się nie włącza.

Oto konstrukcja owej płytki:
    http://i12.tinypic.com/2r41uf4.jpg
    http://i14.tinypic.com/2ql96ba.jpg

Lewe pokrętło jest od siły nadmuchu, prawe od temperatury.
    Prawe na pewno działa, po przekręceniu słychać ustawianie się nagrzewnicy na daną temperaturę.

Myslałem, że wytarły się ślizgi (bo to nie jest zwykły potencjometr tylko 3 ślizgi, które trafiają na nalutowane elementy zamykając obwód). W fotografowanym ustawieniu temperatura i nadmuch ustawione są na max.

Szukałem zimnych lutów bo to mogłoby być przyczyną awarii, ale wszystko jest wg mnie dobrze przylutowane (sprawdziłem większość łączeń ohmomierzem).

Co doradzacie?
    Pozdrawiam.

0 2
  • #2 26 Gru 2007 21:01
    kazsys
    Poziom 13  

Odgrzewam temat, bo może komuś się przyda w przyszłości.
    Problem polega na upaleniu styku w gnieździe bezpiecznika. Bezpiecznik ten znajduje się w komorze silnika przy akumulatorze. Jest to częsta przypadłość tego modelu. Winowajcą jest silnik dmuchawy który pobiera bardzo duży prąd, a skutkiem tego jest właśnie taki objaw jak kolega opisuje.

0
  • #3 26 Gru 2007 21:13
    kamik19
    Poziom 11  

Opowiadasz... Dawno już nie mam tego auta... Ale tam akurat co innego się działo. No więc upala się kostka w której są styki zasilające wentylator. Te nad nogami pasażera. Trzeba rozpiąć tą kostkę z kilkoma kablami (tymi grubszymi) i podoginać styki. Problem rozwiązany. Pozdrawiam.

0