Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moja 2.5 drożna konstrukcja na peerlessach i vifce.

przemo-lukas 26 Mar 2007 10:54 61740 64
  • Na wstępie dwa słowa
    (przedmowa?)

Witam wszystkich forumowiczów chcących ocenić mój ostatnio popełniony projekt. Co skłoniło mnie do wybrania właśnie takiej konstrukcji i takich głośników? Kiedyś odwiedzając szereg sklepów natknąłem się na kolumny głośnikowe firmy ESA TRITON 3;. Powiem trochę poetycko, była to miłość od pierwszego wejrzenia (a raczej usłyszenia). Postanowiłem zrobić kolumny na tych samych przetwornikach. Po zapoznaniu się z konstrukcją, ustaliłem budżet. Uzbieranie potrzebnych pieniążków zajęło sporo czasu (praca po godzinach) i poświęcenia (lwia część mojego sprzętu zmieniła właściciela). Ale udało się.
    Na wstępie chciałbym podziękować swojej małżonce za wyrozumiałość, szefowi za udostępnienie zaplecza, znajomemu za pomoc przy projektowaniu zwrotnicy, oraz wam drodzy forumowicze, którzy pośrednio i bezpośrednio pomogliście mi w mojej konstrukcji.

Budowa:
    Kolumny są typową konstrukcją 2.5 drożną na PEERLESSACH - HDS 180 exclusive
    http://www.tymphany.com/datasheet/printview.php?id=3
    oraz popularnym tweeterze Vify - XT25 http://www.tymphany.com/datasheet/printview.php?id=112
    Midwoofery to konstrukcja o mocnym ażurowym koszu, wykonanym z aluminium, membrany są celulozowe, ale zamiast osłony przeciwpyłowej, niczym pocisk, wystaje korektor fazy .Konstrukcja jest zbudowana z płyty 25mm klejonej wikolem i skręcanej na wkręty do drewna 3.5/55, otwory i szczeliny poszpachlowane szpachlą samochodową z włóknem. 40 litrowa komora została podzielona ścianką ukośną na połowę, tworząc dwie mniejsze. Każda z komór przeznaczona jest na jeden midwoofer i tak samo strojona (45Hz).Całość pokryta fornirem sukupira (klej HENKEL MOMENT). Do zabezpieczenia forniru posłużył wosk bezbarwny. Cokół jest z szarego granitu, zamówiony u kamieniarza. Wygłuszenie jest na wszystkich ścianach po za bocznymi. Konstrukcję wzmocniłem wręgami z tej samej płyty.

Zwrotnica:
    Zwrotnica to coś pomiędzy TRITONAMI a projektem HX2 akustyka, który dostałem wraz z zakupionymi głośnikami. Pasmo podzielone jest filtrami trzeciego rzędu na 2.8 kHz. Jednak midwoofer, który wspomaga dwie drogi, odcięty jest na 200 Hz (he, he, o łagodnym spadku - 6dB/okt). Wszystkie filtry są na oddzielnych płytkach, rozsuniętych względem siebie. Wszystkie cewki są z drutu 1.4 mm, po za filtrem górnoprzepustowym. Tutaj zastosowałem drut 0.7 mm. Kondensatory oczywiście Jantzena (żeby głośnikom nie było smutno).

Cennik:
    Tu świadomie pominę cenę. Nie chcę aby oceniano mój z góry ustalony budżet. Taki był i koniec kropka. Lepsze materiały dodatkowe (wygłuszenie, kolce, terminale i okablowanie) zakupiłem, gdyż inne rzeczy wyszły mnie taniej , niektóre dostałem od znajomych a zakup innych okazał się zbyteczny. Zainteresowanym zamieszczam linkownię ze sklepami, gdzie robiłem zakupy. Podam koszt jedynie zwrotnic ok. 500zł i cokołów 100zł/kpl.

http://www.akustyk.com.pl/
    http://www.polink.com.pl./
    http://www.zagloba.com.pl/
    http://www.vap.com.pl/vap-akcesoria.html
    http://akkus.com.pl/index.php?styl=szczegoly&...da_wtyki_glosnikowe&symbol=BP20&lang=pl&dh=dt
    http://akkus.com.pl/index.php?styl=szczegoly&...losnikowe_ofc&symbol=OFC2x25mm2&lang=pl&dh=dt
    http://www.sopur.com.pl/page.php?cat=37&lang=0
    http://trimaudio.pl/index.php?a=opis&k=73&kt=&id=188

Odsłuch:
    Powiem tak, uzyskałem zamierzony efekt. Konstrukcja charakteryzuje się kontrolowanymi niskimi tonami, bez zamuleń, szybko i mocno. Średnica i wysokie zrównoważone. Tweeter to majstersztyk. Dźwięk jest bardzo precyzyjny, szczegółowy a zarazem nie męczy, wydaje się być lekko ocieplony. Scena jest wyśmienita. Nie słyszę kanału lewego i prawego. Słyszę cały zespół, jak by grali bezpośrednio przed moim fotelem. Co lepsze, bałem się, że zabawa z rozstawieniem kolumn potrwa małą chwilunię. Nic z tego. Praktycznie po rozstawieniu na oko dźwięk, jaki mnie otaczał, był lepszy niż akceptowalny. Chociaż tu muszę opowiedzieć krótką anegdotę.

Krótka anegdota (można pominąć):
    Kolumny po złożeniu, ale przed fornirowaniem i zabiegami upiększającymi grały pod stosunkowo słabym wzmakiem (35 W), na okrągło przez 3 dni (!). Na początku tweeter był beznadziejny. Sytuacja zmieniała się, po kolejnych godzinach wygrzewania. Po oklejeniu fornirem i nałożeniu wosku, kolumny przetransportowałem do domu (ku mojej uciesze). Chyba każdy z was to miał. Ten dreszczyk emocji. Najlepiej oddaje ten klimat tytuł filmu Obcy - decydujące starcie. Podłączyłem kolumny, włożyłem płytę do CD, przycisk play i wielka porażka. Z prawego kanału muzyczka a'la stare radio. W takich momentach różne rzeczy przychodzą do głowy: co zrobiłem nie tak, może wzmacniacz padł a może kolumna zagra lepiej po upadku, wyrzucona z pierwszego piętra na chodnik. Co się okazało? Zapomniałem podłączyć vifkę. Dobra, koniec gadki. Zapraszam do galerii.

Galeria:
    Na koniec konkurs: proszę podać ciężar kompletnej jednej kolumny.
    :D

Fajne!
  • #2 26 Mar 2007 12:03
    77215
    Usunięty  
  • #3 26 Mar 2007 12:08
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

lukasgo3 napisał:
    a co do wygrania ?
    ja stawiam z podstawka ze 22 kg

Prosił bym najpierw oceniać konstrukcję. :D A na koniec postu, można podać ciężar.
    Ale i tak błędna odp. :D

• #4 26 Mar 2007 12:18
    stanleymarc
    Poziom 15  

dla mnie bomba ladne wykonanie jak gra tak jak wyglada to szacuneczek
    napewno droga konstrukcja ale wiem po sobie jak ktos sobie cos upatrzy to niewazne sa koszta

waga ~40kg lacznie z kamieniem

• #5 26 Mar 2007 12:42
    przemo-lukas

Zapomniałem dodać, że wzmacniacz musi być dość duży, NAD 7240PE z 35 W/sin nie dawał sobie rady. :cry:

• #6 26 Mar 2007 13:40
    Bartas14pn
    Poziom 14  

Poprostu pełen profesjonalizm! "Zakochałem" sie w tych zwrotkach ;P
    A tak serio to na prawdę przemyślana konstrukcja choć rozmieszczenie przetworników jest jak dla mnie średnie to jest super.
    Życzę więcej takich konstrukcji (waga hmmm 70kg?? :P)
    Pozdrawiam

• #7 26 Mar 2007 13:47
    przemo-lukas

Jeśli chodzi o rozmieszczenie głośników. Obudowa (wysokość) była podyktowana pozycją, w jakiej słucham muzykę. Natomiast rozstawienie głośników (50cm) jest połową długości fali 300Hz a chciałem zapobiec interferencji fali o tym i wyższym zakresie. Tak, tak, midwoofer jest odcięty na 200Hz, ale 6dB/okt. :D

• #8 26 Mar 2007 15:55
    damiani22
    Poziom 16  

jak dla mnie bomba :) widac ze sie przylozyles, wszystkie szczegoly dobrze dopracowane, szkoda tylko zeniezrobiles frezow pod glosniki

a teraz waga :)
    zwrotnice 2kg (potezne te cewki)
    cokoliki 22kg
    przetworniki 10kg
    plyty 27kg
    fornir, kleje, kable, terminale itp 3kg

czyli stawiam na 64kg/komplet, 32kg/sztuka, :)

• #9 26 Mar 2007 17:14
    przemo-lukas

Niewątpliwie brak frezu jest mankamentem tego projektu. Nie byłem w stanie wykonać tak idealnie, aby głośnik był spasowany na wcisk, bo tylko wtedy ma to sens - dolega większą powierzchnią do obudowy.
    Natomiast wykonywanie frezu aby był jakoś mi nie pasuje. Cały czas denerwowały by mnie małe szczelinki :D

stanleymarc napisał:
    ...napewno droga konstrukcja...

Dużo tańsza, niż tritony 3.
    Przy sporych oszczędnościach, można by wykonać za 1/3 ceny
    http://www.esa.com.pl/triton3.htm

• #10 26 Mar 2007 19:13
    Marcin_126
    Poziom 16  

Świetne przetworniki, bardzo dobrze skonstruowane zwrotnice, odpowiednia grubość ścianek + wzmocnienia.
    Jak dla mnie świetna robota.
    Jedynie czego mógłbym się doczepić to trochę nierówne otwory na głośniki.
    Widzę że coraz więcej produktów Esa-y :)

• #11 26 Mar 2007 19:17
    Caleb_
    Poziom 33  

pieknie, pieknie. moglbys jakos porownac do sph-176 i g20sc? spasciles jedynie ulozenie cewek - te co leza "na boku" obroc o 90 stopni poziomo - beda mniej na siebie wspoldzialaly.

• #12 26 Mar 2007 22:00
    bober15
    Poziom 10  

Piekne kolumny. Wlasnie mam zamiar zbudowac taki sam uklad na takich przetwornikach. Moglbys moze zamiescic schemat zwrotnic ? Co do wagi wydaje mi sie ze bedize to spoooro czyli kolo 45 kg jedna kolumna wraz z podstawka

• #13 27 Mar 2007 00:55
    msthhk
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych

Piekne, wiele serca w to włożyłeś. Bo któż by liczył pieniądze, gdy tworzy sie coś takiego. To jest dzieło kompletne, a na dodatek użyteczne. Pierwsze wrażenie, to dolny woofer jakoś nisko, ale pasuje idealnie - jest po prostu inaczej. Stworzyłeś coś, co będzie Ci slużyło długie lata. Coś, co skomponuje się z domem, jak szafa po babci albo 20-letni fotel, którego nigdy sie nie zmienia, bo nie da się znaleźć wygodniejszego, bardziej pasującego do tyłka właściciela.
    Gratuluję.

• #14 27 Mar 2007 12:39
    przemo-lukas

bober15 napisał:
    Wlasnie mam zamiar zbudowac taki sam uklad na takich przetwornikach. Moglbys moze zamiescic schemat zwrotnic ?

Projekt zwrotnic dostaniesz przy zakupie głośników do zestawu HX2 w Akustyku. Nie sądzę aby pan Andrzej był zachwycony faktem zamieszczenia jego zwrotnicy na forum. Moim zdaniem jednak cięcia pomiędzy tweeterem a midwooferem lepsze są w tritonach (2.7 kHz).
    Pisałem o zmniejszeniu kosztów. Chodziło o to, że nie musiałem jeszcze kompletować narzędzi pomiarowych (pre, jig, mikrofon). Przy projekcie pomogła mi osoba z dużym doświadczeniem. Moje były tylko założenia konstrukcyjne, jeśli chodzi o cięcia i stromości filtrów (jak się okazało trafne). W najbliższym czasie mam zamiar skompletować potrzebny sprzęt, więc będę mógł zamieścić wykresy.

Jeśli porównywać ten projekt do parki monacor+visaton. No cóż sph jest zdecydowanie uboższym głośnikiem jeśli chodzi o precyzyjność i jakość basu, średnica niska jest bardzo pożądna. Tweeter G20SC jest bardzo precyzyjny przypadł mi do gustu. Podobnie do XT25, przyczym ten ostatni wydaje się być bardziej bardziej neutralny, precyzyjny ale nie do bulu, nie męczący.

• #15 27 Mar 2007 14:10
    Caleb_
    Poziom 33  

a czyli po prostu monacor nie przypasil? ja bym jeszcze proponowal ta mala kosmetyczna poprawke z cewka w zwrotnicy i bedzie super (przynajmniej w moich oczach).

• #16 27 Mar 2007 14:41
    przemo-lukas

Wiesz, na prawdę jest to wyśmienity przetwornik, żaden tańszy i w podobnej cenie tak nie zagra. Jestem jego zagożałym zwolennikiem i każdemu będe go polecał. Ale peerless jest dużo lepszy. Tak jak pisałem. Miałem szczęscie posłuchać ich wcześniej i zdecydowałem, że to jest to czego potrzebuję. Ale tak. O ile sph ma dużą efektywność, mozna go ładnie wysterować małym wzmakiem. Moje kolumny mają spore potrzeby "prądowe", ku uciesze elektrowni. Potrzebują sporo wacików. :D Co do cewek. Ich osie nie przecinają się, więc myślę, że zostawię tak jak jest, aczkolwiek jest to dość ważna kwestia przy projektowaniu rozmieszczenia zwrotnic.
    Zamieszczę ciekawy link:
    http://www.troelsgravesen.dk/coils.htm

• #17 27 Mar 2007 17:24
    Caleb_
    Poziom 33  

no sam dales link, gdzie twoje ustawienie cewek jest okreslane jako "problematic" albo "very bad" zaleznie od odleglosci

• #18 27 Mar 2007 17:52
    przemo-lukas

:D zgadza się, przy czym tu przecinają się osie symetri. O.K. nie ważne.
    Myślę, że 3% różnicy nie wpłynie znacząco na dźwięk, jaki będzie wydobywał się z kolumn :D . Wiele mówi się o "ślepych" odsłuchach. Myślę, że nikt nie usłyszy różnicy w ustawieniu tych cewek.
    Aczkolwiek masz rację. Lepiej było by (i tak zrobię jak podjadę do domu) jak cewkę obrucę jak na schemacie 7.

• #19 27 Mar 2007 19:11
    Caleb_
    Poziom 33  

no pewnie nikt by nie uslyszal, ale czemu nie zrobic lepiej? ;). To jak z odstepami miedzy glosnikami (pomijajac aspekt wizualny) :)

• #20 27 Mar 2007 20:50
    Vitu
    Poziom 20  

Piekne , prawdziwy hi-end . Jaki gruby mdf ile on ma ? ile dales za same plyty bo rozgladam sie z mdf'em na suba .

• #21 28 Mar 2007 11:25
    przemo-lukas

25mm, kupiłem całą płytę (zostało ok. połowa) koszt ok.200zł :D
    Caleb, juz jest lepiej :D

Dodano po 3 [godziny] 47 [minuty]:

• #22 28 Mar 2007 15:22
    Caleb_
    Poziom 33  

przemo-lukas: i co jest jakakolwiek slyszalna roznica? ;)

• #23 28 Mar 2007 17:01
    przemo-lukas

Mój absolutny i audiofilski słuch, nie zarajestrował żadnej. Moze dla tego, że już nie było porównania. :cunning:

• #24 29 Mar 2007 12:43
    krzysieklysy
    Poziom 15  

Witam kolumienki cool wyglad i pewnie lepiej graja niz wygladaja :) moje pytanko do autora moglby pan napisac jak kladl fornir chodzi mi o krawedzie :)

• #25 29 Mar 2007 13:26
    przemo-lukas

krzysieklysy, na forum nie ma "panów", sami kumple o podobnej pasji :D
    Dziękuję za uznanie. Faktycznie dźwiękiem jestem bardzo usatyswakcjonowany. Tu jest dokładny opis fornirowania, są tam również moje uwagi:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic455502.html
    Pozdrawiam kolego.

• #26 29 Mar 2007 14:00
    lobo14
    Poziom 13  

hmm je też robie ta samą metodą :D A jakim papierem szlifowałeś ?

• #27 29 Mar 2007 14:40
    przemo-lukas

60" jeśli chodzi o "obcinanie forniru"
    120" szlifowanie + wosk
    Wychodzi ideał

• #28 02 Kwi 2007 17:15
    przemo-lukas

Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony. Kolumny wygrzewały się przez 72h (grały na okręte na magazynie). Ale dopiero teraz nabrały pięknej barwy, wokale i struny (gitary i pianina) są niesamowite. Sporo bawiłem się z ustawieniem kolumn. B-r z tyłu, a kolumny najlepiej brzmią, pod kątem w stosunku do narożników pokoju, gdzie najmniejsza odległośc od ściany to ok 30cm :!: (TYLKO)

• #30 06 Kwi 2007 18:28
    Arkadyo
    Poziom 29  

No, no prawdziwa pychota :), lubię takie proste klasyczne wieże, przetworniki "nie do wyjęcia" - marzę o czymś takim ale... na razie muszę zapomnieć :P. Wykonanie jak w fabryce. Zastanawia mnie tylko rozmieszczenie midwooferów, bo w sumie przywykłem do wąskiego rozstawienia przetworników i niezawracania sobie głowy interferencją fal, czy rzeczywiście tak jest lepiej? nie miałem nigdy okazji słuchać zestawu w którym brano to zjawisko pod uwagę więc ciężko mi to ocenić. No... wizualnie wolę przetworniki blisko siebie ale jeżeli jest różnica na korzyść w odsłuchu to też bym tak robił, w końcu ma to przede wszystkim grać. Ale jak widzę taką dbałość o szczegóły to muszę zapytać, czemu vifki nie umieściłeś asymetrycznie w obudowie??? Aha i jeszcze takie pytanko, uwzględniałeś to, że cewki filtrów mają różną rezystancję tzn czy komory dla wooferów są różne czy różnice qts były tak małe, że nie ma co zawracać sobie głowy????

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME