Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Doswiadczenia z podkrecania procesorow

ZonX 30 Apr 2006 15:03 44042 301
    Bzik
    Level 12  
    tzok wrote:
    Pamięci Ci nie wydalają, poza tym nie sądzisz, że przekręcanie procka o ponag 1GHz to presada...

Pamieci wyrabiaja bo ustawiam je na 266 na FSB198 maja 198MHz a na FSB200 ustawiam na 400 i wtedy jest 400 nie moze byc inaczej wiec to nie pamieci a zreszta to Gaile CL2,5 3200 wiec napewno wyrabiaja a na forum pclab kreca celki 2,13 na 3,5 i 2,66 na 4,0 i to na boxowych wentylach wiec da sie tylko jak zaraz pokombinuje z PCI i AGP i zobaczymy
    tzok
    Moderator of Cars
    Zależy na jakiej płycie, musi mieć blokadę PCI/AGP i niezależne taktiwanie pamięci.
    W kiepskiej płycie jak masz procesor na FSB 133MHz i ustawisz pamięci na DDR-266 oznacza to tylko tyle, że są taktowane synchronicznie z CPU, jeśli ustawisz je na DDR-333 to będą taktowane FSB+PCI a PCI to FSB/4, więc jeśli ustawisz FSB 200MHz to PCI "dostanie" 50MHz, AGP - 100MHz a pamięci ustawione na DDR-266 - 250MHz (DDR-500).
    Kwazor
    Level 31  
    kozik666 wrote:
    Kwazor po dotknieciu wszystkich czterech cewek naraz dalej piszczało więc to chyba nie to . A czy są jeszcze jakieś inne cewki kture mogą piszczeć??

Tak zasilacz... tam tez sa cewki w filtrach to tez się zdaza ze piszcza....

Trzok 1Ghz to nic nie normalnego..... przy P4 ale przy Athlonie 1 GHZ to juz nie taka prosta sprawa...
    Bzik
    Level 12  
    tzok wrote:
    Zależy na jakiej płycie, musi mieć blokadę PCI/AGP i niezależne taktiwanie pamięci.
    W kiepskiej płycie jak masz procesor na FSB 133MHz i ustawisz pamięci na DDR-266 oznacza to tylko tyle, że są taktowane synchronicznie z CPU, jeśli ustawisz je na DDR-333 to będą taktowane FSB+PCI a PCI to FSB/4, więc jeśli ustawisz FSB 200MHz to PCI "dostanie" 50MHz, AGP - 100MHz a pamięci ustawione na DDR-266 - 250MHz (DDR-500).

Mam asusa P4P800SE jest mozliwosc ustawienia agp i pci na 66.66/33.33
    72.73/36.36 i 80.00/40.00 a pamieci bez problemu lataja na 490MHz bo sprawdzalem. Dzisiaj dalem CPU-1.45V FSB200 AGP i PCI na 66.66/33.33 pamieci na 400MHz dalo to 4GHz i komp wszedl do windy ale nie dalo sie nic zrobic ani odpalic cpuz ani moj komputer i tez nie chcial sie wylaczyc musialem zrobic reset co mozna jeszcze zrobic aby poprawic stabilnosc bo stabilny to on chyba nie byl.
    tzok
    Moderator of Cars
    Obniżyć temperaturę CPU, przez zastosowanie bardziej wydajnego chłodzenia. Nie każde egzemplarz da się jednakowo podręcić, może trafiłeś na taki, którego się nie da.
    Bzik
    Level 12  
    tzok wrote:
    Obniżyć temperaturę CPU, przez zastosowanie bardziej wydajnego chłodzenia. Nie każde egzemplarz da się jednakowo podręcić, może trafiłeś na taki, którego się nie da.

Przy FSB198 mam w stresie 60'C wiec chyba trafilem na taki egzemplarz:cry:
    Mariousz1
    Level 15  
    Ja na AMD K6 400 MHZ maksymalnie mogłem podnieść do 428 MHZ.
    Teraz na Bartonie 2500+ jade na 3200+ czyli 2200MHZ, maksymalnie chodzil na 2400 MHZ ale prztaktowywałem go wtedy bespośrednio z Windowsa, nawet pracował ale przy większym obciążeniu resetował całęgo kompa, i zawsze niezależnie od tego ile był podkręcony gdy dochodził do 48 stopni C też resetował sie komp
    kosi77
    Level 16  
    Czy ma ktoś doświadczenia związane z kręcniem Athlona 64 3000+? Przetaktowałem jego 1,8 GHz (9x200) na około 2,05 GHz (9x227) i stał się niestabilny, wieszał się, pokazywał błędy, programy nie dały się uruchamiać. Miał ktoś z was juz takie doświadczenia? Mój procek chodzi na Epoxie 9NPA3 Ultra i ma do pomocy 2x 512 kingstona(400). Czy chodzi tu w dużej mierze o chłodzenie, u mnie temperatura sięga 60 stopni gdy gram.
    Linoge
    Level 27  
    kosi77 wrote:
    Czy ma ktoś doświadczenia związane z kręcniem Athlona 64 3000+? Przetaktowałem jego 1,8 GHz (9x200) na około 2,05 GHz (9x227) i stał się niestabilny, wieszał się, pokazywał błędy, programy nie dały się uruchamiać. Miał ktoś z was juz takie doświadczenia? Mój procesor chodzi na Epoxie 9NPA3 Ultra i ma do pomocy 2x 512 kingstona(400). Czy chodzi tu w dużej mierze o chłodzenie, u mnie temperatura sięga 60 stopni gdy gram.

temperature masz masakryczna napewno masz paste na radiatorze ?
    niby ze sie ucze podczas sesji ;)
    Doswiadczenia z podkrecania procesorow
    memki 276MHz 2.5 3 3 6 1T @3.2V :D cpuz zglupial przy takim dzielniku w koncu chyba nie ma duala na 754 ;)
    kosi77
    Level 16  
    Zakładam że ci którzy mi przy kompie ostatnio grzebali to dali choć trochę pasty:D. Wczoraj wrzuciłem dodatkowe dwa wiatraczki chłodzące całą bude no i mam temp 38'C na procku a w stresie do 50. Odnośnie podkręcania to czy wystarczy podnieść napięcie do około 1,52 (teraz mam auto) czy jeszcze trzeba wykonać jakieś magiczne zabiegi??
    Linoge
    Level 27  
    no wlasnie sie licza jeszcze inne zabiegi ale nie sposob sie o nich tutaj rozpisywac ;| czasu by braklo jak sie zakonczy modernizacja serwa purepc zapraszam na forum ;] bo nie ma sesnu kopiowac tamtych postow
    kosi77
    Level 16  
    Tylko interesuje mnie do jakich wartości można wykręcić takiego procka, czy gra jest warta świeczki??
    Linoge
    Level 27  
    selekty chodza na 2,9-3g;] przecietne ok 2.5-2.7
    kosi77
    Level 16  
    Czyli zdecydowanie jest o co walczyć ale żeby wyciśnąć tyle to trzeba pomyśleć o porządnym chłodzeniu albo wsadzić kompa do lodówki :-)
    Linoge
    Level 27  
    no jest ale sa tez takie sztuki co chodza na 2.2 i koniec ;]
    Mariousz1
    Level 15  
    Wszystko najczęściej zależy od tego jaka jest seria procka.
    W nr. esryjnym jest też zapisane w jakim miejscu płyty krzemowej leżał nasz procesor, im bliżej środka tym lepiej.
    Niestety najlepsze procesory do podkręcania AMD (czyli ze środka klastra oznaczone są jako "M" - Mobile, które kosztują odpowiednio więcej, a czasami nie da się ich kupić oddzielnie.
    kosi77
    Level 16  
    Numer seryjny procka jest podny tylko bezpośrednio na nim czy jeszcze gdzieś go można odczytać??
    potop
    Level 13  
    Witam ;)
    To i ja się skromnie pochwale, choć pewnie powiecie, że nie ma czym. Dla mnie jednak jak narazie to duzo ;) hehe, może w przyszłości bedzie lepiej.
    Barton Mobile 2500+ (1,45V) oraz 2x512 Corsair (2,5-3-3-8) lecą na 221x9 i jak narazie wszystko stabilne. Temp na procku to w normal koło 38, a w stresie skacze do 45.
    Mam jeszcze Radeona 9550, który leci 444/270 ;)
    pozdrawiam ;)
    ZAHYR
    Level 32  
    Mariousz1 wrote:
    Wszystko najczęściej zależy od tego jaka jest seria procka.
    W nr. esryjnym jest też zapisane w jakim miejscu płyty krzemowej leżał nasz procesor, im bliżej środka tym lepiej.
    Niestety najlepsze procesory do podkręcania AMD (czyli ze środka klastra oznaczone są jako "M" - Mobile, które kosztują odpowiednio więcej, a czasami nie da się ich kupić oddzielnie.

Ja ci powiem ze to są bajki dla młodych lamerów, niema zależności z ktorego miejsca wafla zostal wyciety core. A te bajki wymyslaja ci ktorzy chca sprzedac procesor za wieksze pieniadze, bo ma ciekawy numerek, zauważ że wiekszość nie daje gwarancji na podkręcalność (np. na Allegro)
    Mariousz1
    Level 15  
    OK też racja ale np. wnioskując po moim procesorze który jest prawie z brzegu to się trochę sprawdza bo to jest muł jak sięgo chce podkręcić, a wersje mobilne które są ze środka zazwyczaj podkręcają się dużo lepiej.
    Pozdrawiam
    blackball
    Level 17  
    vespereq wrote:
    apstynent wrote:
    ja do takich zabaw mam sceptyczne nastawienie bo kiedyś sobie dwa coolery spaliłem jak kręsiłe Pentiuma 100 na 150Mhz
    wowwwww gratuluję odwagi kręcenia, przyznam szczeze ze mi nie udalo sie nigdy uzyskac na p100 wiecej niz 120 :), [...]

To miałeś chyba kiepski P100, z nimi był taki patent że P100, P120 i P133 były hodowane z jednego wafla tyle że te ze środka były opisywane jako P133, te z krawędzi jako P100, musiałeś mieć proca BARDZO z krawędzi. Ja miałem P100 z przylepionym takim lipnym radiatorem firmy intel którego za cholere nie dało się usunąć. Na dodatek wiatrak gdzieś zginął. Ta tym badziewku mój P100 chodził jako P133 bez żadnego problemu.
    Mariousz1
    Level 15  
    Tylko jak te coolery spaliłeś, chyba zamiast podwyższenia napięcia Vcore, dawałeś więcej na coolery :D :D :D (ostrooo)
    Matys88
    Level 12  
    Mi sie udalo z celerka 2,4 na freezer AC 4 wydusic 3,2 Ghz win sie ladowal wszytgkogralo ale po 30 minutach gry czesto wyskakiwaly do woindowsa teraz pracuje na 3 Ghz ale mysle ze to wina plyty glownej (bo jet cieb\nka bardzo ASROCK pi45D+)
    ZAHYR
    Level 32  
    Mariousz1 wrote:
    OK też racja ale np. wnioskując po moim procesorze który jest prawie z brzegu to się trochę sprawdza bo to jest muł jak sięgo chce podkręcić, a wersje mobilne które są ze środka zazwyczaj podkręcają się dużo lepiej.
    Pozdrawiam

Procesory Mobile (M) niekoniecznie pochodzą ze środka wafla krzemowego. Wszystkie procesory po wyprodukowaniu są testowane i selekcjonowane do odpowiednich kategorii (mobile, dekstop, desktop z obnizonym napieciem itd.), także po literkach w oznaczeniach wyczytasz jedynie jakie testy przeszedł i czy został zdowngreadowany czy upgreadowany ze swego pierwotnego przeznaczenia ;)
    Mariousz1
    Level 15  
    Matys88 wrote:
    Mi sie udalo z celerka 2,4 na freezer AC 4 wydusic 3,2 Ghz win sie ladowal wszytgkogralo ale po 30 minutach gry czesto wyskakiwaly do woindowsa teraz pracuje na 3 Ghz ale mysle ze to wina plyty glownej (bo jet cieb\nka bardzo ASROCK pi45D+)

Klasyczny przykład za słabego chłodzenia, musisz coś zrobić (czasami pomaga zdjęcie obudowy)
    Procesor po pewnym czasie nagrzewa się do takiego poziomu że zaczyna generować błędy.

@ZAHYR
    Co do twojej ostatniej wypowiedzi zgadazam się z nią w 100% (od dzisiaj :D)
    kosi77
    Level 16  
    W programie Everest oprócz pokazywanych temperatur procka, grafiki, HDD i budy jest też temperatura płyty głównej. Gdzie jest ona mierzona? Trochę mnie ona stresuje bo wykazuje że mam tam około 83'C. O co tu chodzi?
    żeli
    Level 14  
    Czy ta temperatura zmienia sie?
    Jezeli zmienia sie możliwe że jest to temperatura mosfetów.
    Są one bardzo wytrzymałe i okolo 125*C to wytrzymuja.Zazwyczaj sa umieszczone kolo socketu badz banku pamięci. Jeżeli nie chcesz sie stresować załóż na nich male radiatory.
    tzok
    Moderator of Cars
    Teoretycznie powinien być to czujnik temperatury na płycie głównej możliwie najbardziej oddalony od układów generujących duże ilości ciepła, zazwyczaj umiejscowiony gdzieś przy dolnej krawędzi płyty. Jednak tak do końca nigdy nie wiadomo czego temperaturę pokazuje który czujnik, "bepieczniejsze" są programy które podają tylko Temp1, Temp2 no i programy dostarczane razem z płyttą, bo jej producent wie gdzie podłączył który czujnik.
    żeli
    Level 14  
    tzok wrote:
    Teoretycznie powinien być to czujnik temperatury na płycie głównej możliwie najbardziej oddalony od układów generujących duże ilości ciepła, zazwyczaj umiejscowiony gdzieś przy dolnej krawędzi płyty. Jednak tak do końca nigdy nie wiadomo czego temperaturę pokazuje który czujnik, "bepieczniejsze" są programy które podają tylko Temp1, Temp2 no i programy dostarczane razem z płyttą, bo jej producent wie gdzie podłączył który czujnik.

Ale kosi77 napisał, że ma temperatury procesora, grafiki, HDD i obudowy.Ten czujnik jest właśnie odseparowany od elementów generujących ciepło.Znajduje sie on zazwyczaj na samym dole kolo ostatnich slotów PCI(badz po drugiej stronie) lub koło banków pamięci.
    Więc jezeli ta temperatura zmienia sie stawiam na mosfety.