Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sprawdzenie PCB w Eagle, błędy dril size. Stabilne działanie

26 Mar 2007 13:20 2607 15
  • Poziom 12  
    Witam prosił bym o sprawdzenie płytki PCB. Jest ona wykonana w eaglu 4.13.
    Płytkę zamierzam wykonać jednostronnie z przelotkami metodą termotrasowalną.
    Drc zgłasza błędy dril size. Co one oznaczają pojawiają się przy każdej przelotce
    Czy układ tak zmontowany na tej płytce będzie działać stabilnie?
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Jeśli już musisz tworzyć w "zmodyfikowanej" wersji Eagla to przed umieszczeniem plików na publicznym forum "napraw" je.

Odnośnie samej PCB (kwestia poprawności schematu to już coś innego) elementy masz na warstwie TOP więc ścieżki powinny być na BOTTOM. Jednym słowem musisz zamienić warstwy dla połączeń i zworek.

W 4.16 DRC nie zgłasza żadnych problemów z otworami.

Możesz jeszcze trochę popracować nad rozmieszczeniem elementów na PCB ;)
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 12  
    Da się to jakoś hurtem zmienić warstwy dla tych połączeń i zworek?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Niestety nie. Change -> Layer nie działa na grupie.
  • Poziom 12  
    A nie da się tego tak wydrukować bez żmudnej pracy. Może da się wydrukować warstwę Top, Pads, i Vias i zrobić wydruk do metody termotrasowalnej
  • Poziom 12  
    Co rozumiesz pod „kwestia poprawności schematu to już coś innego” Czy schemat zawiera błędy czy go nie sprawdzałeś?
    Gdzie można znaleźć wskazówki jak prawidłowo projektować płytkę PCB. Chodzi mi jak prawidłowo powinny biec ścieżki, jakiej grubości. Jaki to ma wpływ i jakie są zależności miedzy między ich ułożeniem.
  • Pomocny post
    Może nie błędy, ale podłączenie transoptorów osobiście zrealizowałbym inaczej (rysunek 19):
    http://users.pandora.be/on4ldz/Lightning/data_sheet/CNY17-3.pdf

Wracając do PCB:
    R16,17,17,21,22 możesz umieścić pionowo jak R23 i 25. Dodatkowo ustawić je w jednej linii. To samo tyczy się części rezystorów przy klawiaturze.

Kondensatory C1 i C2 mogą być bliżej kwarcu i cały komplet bliżej uP. Zworę od +5V pomiędzy kwarcem i uP można przenieś na obrzeża i poprowadzić do kondensatorów MAX'a od np C3.

Buzer wystarczy ustawić w innej pozycji, na pewno będzie bardziej optymalne niż teraz.

Płytka ciekawie rozplanowana, ale jeszcze musisz nad nią popracować ;) im więcej czasu spędzisz nad projektem tym mniej nad szukaniem usterek ;)
  • Poziom 12  
    A czy nie mógł by mi ktoś to rozrysować na schemacie jak podłączyć prawidłowo cny17 sterowany portem z Agmegi który by podawał sygnał na uln 2804. Układ sterowny zasilany prądem 12 V. Byłbym wdzięczny. Tak łopatologicznie.
  • Poziom 12  
    Przepraszam czy to chodzi że twoje obiekcje budzą z mojego schematu Cny 17 jako wejścia to jest Ok9 Ok. 10 Ok. 11.
    W twoim schemacie sygnał na cny 17 idzie przez rezystor R12 10koma i również na układ idzie ten sam sygnał w momencie w załączenia diody w cny17 zaczyna przewodzić on prąd do masy w wyniku, czego występuję tam stan niski z uwagi na ograniczenie prądu przez rezystor R12 . Cny17 ma również spolaryzowaną nóżkę 6 przez rezystor R11 100koma. Ale z tego, co wyczytałem jest on opcjonalny. Wiem, że męczę z tym, ale ja słaby jestem z elektroniki. Szybciej szedł mi Bascom.
    Bo sterowanie uln 2804 przez cny17 to chyba jest dobrze?
  • Pomocny post
    Właśnie sterowaniem ULN zrealizowałbym inaczej:
  • Poziom 12  
    Ale przy twojej koncepcji sygnał załączenia trwa dokupi na procesorze nie pojawi się stan wysoki, który powoduje przepływ prądu do masy. Czyli w momencie resetu o ile się nie mylę na nóżkach procesora nie występuje stan wysoki, co będzie skutkować nie chcianym załączeniem urządzenia. Możliwe, że w twoim rozwiązaniu te załączenie może być tak krótkie, że nie nastąpi klapnięcie przekaźnikami. Gdy jednak nastąpiło i na chwilę załączyło urządzenia, które po pierwsze posiadają dużą moc oraz załączenie się wszystkich obwodów sprzecznych ze sobą.
    Może krótkie streszczenie, jakie są plusy twojego rozwiązania w porównaniu do mojego.
    Jaka wartość powinna być tego rezystora?

Dziękuje już za takie zainteresowanie moim projektem i wyrozumiałość.
  • Pomocny post
    Nie napisałem że Twoja koncepcja jest błędna, tylko element z wyjściem otwarty kolektor "zazwyczaj" pracuje w układzie zwierając linie sygnału do masy. Oczywiście nie powinno być problemów z Twoim układem (w symulacji pracował bez zastrzeżeń). Natomiast stan I/O w czasie resetu jest ustawiany jako domyślny (Input Hi-Z) - tak jak zauważyłeś, ale to też nie problem, z uwagi na pracę układy raczej w warunkach przemysłowych (spore obciążenia i różny ich charakter) dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie filtrów RC na liniach sygnałowych. Filtry "wytną" pojedyncze i krótkie szpilki (np. takie w czasie resetu) jak również zakłócenia które mogą powstać w obwodzie.
  • Poziom 12  
    Czy oba podłączenia kontestatorów do masy mają taki sam skutek dla układu