Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki router to umie? Połączenie VPN z serwerem dostawcy.

27 Mar 2007 09:45 2073 7
  • Poziom 12  
    Mam następującą sytuację i od dłuższego czasu przeglądam strony dystrybutorów w poszukiwaniu odpowiedniego routera.
    Więc tak:
    Mam 2 komputery Desktop PC połączone kablem RJ-45 Ethernet (aktualnie z przeplotem na 1Gb ale nie problem to zmienić ;) ) i 2 laptopy z kartami WiFi 802.11g.
    Internet dostarcza nam lokalny dostawca drogą radiową. Mam zamontowaną antenę 'na dachu' i podpiętą do karty WiFi w komputerze.
    Ale dochodzi jeszcze jeden bajer :| Otóż dostęp do sieci globalnej uzyskuje się po nawiązaniu połączenia VPN z serwerem dostawcy. To właśnie sprawia największy problem, gdyż router musiałby nawiązywać takie połączenie i dopiero z niego udostępniać zasoby sieci.

Mógłby mi ktoś doradzić urządzenie, które miałoby wszystkie wymagane w tej sytuacji możliwości. ewentualnie jak zrobić tak by to działało ;]

Dodam jeszcze, że te 2 desktopy oddalone są o jakieś 10m w pionie (tzn jeden - win2000 stoi w mieszkaniu na górze budynku, drugi DebianGNU/Linux w firmie na samym dole). Chciałbym, żeby sieć bezprzewodowa była dostępna mniej więcej na tak samo bardzo dobrym poziomie tu i tu :roll: ...czy można w tym celu użyć tej karty WiFi, która obecnie służy do łączenia z siecią dostawcy. Tzn przepiąć ją do serwera firmy i zrobić z niego drugi AP, czy ten wymysł nie ma sensu :?:
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    AP + router z portem WAN R45 np. Draytek Vigor 2900 będzie do tego celu odpowiedni.
  • Poziom 12  
    A AP to jaki ;> najlepiej :)
  • Poziom 12  
    A może być tak:
    DrayTek Vigor 2910G + Asmax Access Point AP 604G

Z tego co czytałem to zdawało mi się, że Draytek Vigor 2900 nie ma wbudowanego AP więc nie mógłby hostować mi WLAN'u.
    Asmax'a oczywiście zamierzam urzyć do łączenia z ISP (czyli to własnie on byłby podpięty do anteny zewnętrznej).
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    2900 to seria urządzeń - są w niej też modele z wbudowanym AP.
    2910 posiada 2 porty WAN.

Jako AP Clienta proponuję Linksys'a np. WAP54G.
  • Poziom 12  
    Myślałem, że ten Linksys nie będzie mógł współpracować z tą anteną na zewnątrz, gdyż wymaga 2 ;]
    Poza tym jeszcze nie wiem jaką końcówkę mam na kablu anteny ;P Wydaje mi się, że raczej RP-SMA (no niestety teraz nie mogę sprawdzić bo jestem jakieś 150km od domu) ...wiem, że są przejściówki, ale chyba lepiej jest jak nie trzeba ich używać ;]

A dlaczego 2910G a nie 2900G: jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kasę - proste ;] Znalazłem 2910G w niższej cenie niż 2900G 8) zdziwiłem się bo po przeanalizowaniu podanych parametrów jedyną różnicą jest to, że 2900G ma tylko 1 port WAN a 2910G 2porty i dlatego jest TAŃSZY :boss:
  • Poziom 12  
    Wreszcie dostarczyli mi sprzęt :cool:
    Vigor od razu mi się spodobał :) ...przejżałem sobie konfigurację i nie za bardzo wiem do czego jest połowa zawartych tam opcji ;)
    Spodobało mi się, że można się z nim łączyć również telnetem prawie tak jak do routerów CISCO :boss:
    Szkoda, że nie można SSH :P
    Cyniarsko my było gdyby miał port consoli - w końcu jestem po Cisco Accademy ;)

Narazie działa jako AP na stancji - za tydzień zobaczę jak się będzie sprawywał w prawdziwej akcji :)
  • Poziom 12  
    Mam już ten router DrayTek Vigor2910G i Access Pointa Asmax AP-604G.

No ale to badziewie za nic nie chce się połączyć z moim dostawcą ;(

Więc po kolei:
    Zaczołem od podłączenia AP do anteny na budynku. I portem kablem do kompa ;] Następnie skonfigurowałem go jako klient :] i wybrałem by się łączył do sieci WiFi mojego dostawcy i by klonował MAC. Po ustawieniu MAC'a karty sieciowej w kompie na taki sam jak ma karta WiFi dostarczona przez ISP udało mi się połączyć z infrastrukturą dostawcy. Należy tu jeszcze zaznaczyć, że IP AP'ka ustawiłem na 192.168.0.50 a od dostawcy mam przydzielone IP z puli 10.10.10.*.

Następnie przełączyłem kabelek od AP'ka z kompa do portu WAN1 routerka i zabrałem się za konfigurowanie połączenia. Ale tym razem nawet nie chce się on połączyć z infrastrukturą ISP :/ ...nie mówiąc już o nawiązaniu połączenia VPN z serwerem dostępu do internet'u :|
    Mi sie wydaje, że może chodzić o filtrację MAC'ów :P ...po prostu w opcjach tego routera jakoś nie mogę znaleźć możliwości zmiany MAC'a przy nawiązywaniu połączenia PPTP.