Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Różnica w budowie układów scalonych MOS i TTL

Richter 27 Mar 2007 17:16 3401 11
    Richter
    Level 31  
    Witam bardzo serdecznie potrzebuje materiałów na temat róznicy i podobieństw tych układów szukałem na forum nie znalazłem w google znikome wiadomości.Jeśli moglibyscie mi pomoc byłbym wdzięczny.PZD
    lelekx
    Level 30  
    MOS? Nie mam pojęcia. Może chodzi Ci o CMOS lub PMOS?
    Adam-zw
    Level 20  
    Witam,
    MOS i TTL są to nieco odrębne nazwy:
    MOS -"Metal Oxide Semiconductor" jest to nazwa technologii po raz pierwszy zastosowana przy wytwarzaniu półprzewodników w roku 1962.
    TTL - "Transistor Transistor Logic" Jest to rodzaj "techniki" wytwarzania na jednym podłożu odpowiednich struktur logicznych z tranzystorów jedno i wieloemiterowych. Podstawową takiej struktury jest tzw. bramka logiczna. Standardowe napięcie zasilania jest 5V a progi napięć wejściowych dla "0" jest mniejsze od 0,8V, dla "1" większe od 2,4V.
    Prawdopodobnie chodziło Ci o porównanie TTL z CMOS. Obwody CMOS zostały wynalezione w 1963r. CMOS "Complementary MOS" - Technologia wytwarzania układów scalonych, głównie cyfrowych, składających się z tranzystorów MOS o przeciwnym typie przewodnictwa i połączonych w taki sposób, że w ustalonym stanie logicznym przewodzi tylko jeden z nich.
    Oryginalnie układy CMOS stanowiły oszczędną alternatywę do energochłonnych układów TTL.
    Pozdrawiam
    Richter
    Level 31  
    Tak bo rodzina MOS dzieli sie na NMOS i PMOS oraz alternatywną grupe CMOS.DZęki za zainteresowanie sie tematem ale to wciąż za mało info.
    drakon3
    Level 15  
    Polecam książkę Wojciecha Głockiego "Układy cyfrowe" tam są dokładnie opisane obie techniki realizacji układów.
  • Helpful post
    riddyk
    Level 20  
    roznice sa w strukturze.

w tego co wykladowca powiedzial to gdyby najpierw powstaly cmosy to ttl nigdy by nie powstalo, ccmosy sa owiele prostrze w budowie. i lepiej sie przystowowuja dla roznych napiec zasilania. roznice sa rowniez w parametrach dotyczace obciazalnosci.
    JediMaster
    Level 17  
    drakon3 wrote:
    Polecam książkę Wojciecha Głockiego "Układy cyfrowe" tam są dokładnie opisane obie techniki realizacji układów.

Potwierdzam, jeżeli interejuje cie podstawa a układach MOS i TTL to ta książka bedzie najodpowiedniejsza.

Pozdrawiam
    szymon188
    Level 22  
    riddyk wrote:
    roznice sa w strukturze.

w tego co wykladowca powiedzial to gdyby najpierw powstaly cmosy to ttl nigdy by nie powstalo, ccmosy sa owiele prostrze w budowie. i lepiej sie przystowowuja dla roznych napiec zasilania. roznice sa rowniez w parametrach dotyczace obciazalnosci.

A jednak dalej do niektorych zastosowan stosuje sie technologie TTL,wiec nie jest to do konca prawda. CMOS tez ma swoje wady. Oczywiscie w stanie ustalonym sa znacznie oszczedniejsze,ale przy zmianach stanow pobieraja sporo energii,co wyklucza je praktycznie z dzialania na w.cz.
    tronics
    Level 38  
    CMOS zasilany jest chyba do 15V, TTL 5V, ogółem CMOS ma pod tym względem nieco lepsze właściwości.
    I chociaż TTL są coraz rzadsze, to jednak nadal się je stosuje.
    Elektrooonik
    Level 29  
    tronics wrote:
    CMOS zasilany jest chyba do 15V, TTL 5V, ogółem CMOS ma pod tym względem nieco lepsze właściwości.
    I chociaż TTL są coraz rzadsze, to jednak nadal się je stosuje.

Do 18V, najważniejszą chyba zaletą jest zerowy pobór prądu podczas pracy statycznej, pobór prądu rośnie wraz z częstotliwością pracy.
    ŁukaszEK_ZENER
    Level 14  
    Jeśli chcesz to mogę Ci zeskanować i wysłać materiał z książki, o której wspomnieli koledzy. Jest kilka stron o technice TTL i technice CMOS.
    Pozdrawiam ŁukaszEK_ZENER

P.S: napisz czy chcesz i podaj e-mail