Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyjscie sygnału z mikrokontrolera 40ma/2V. Jak wykonać?

27 Mar 2007 21:16 842 3
  • Poziom 16  
    Oczywiście znam traznyztorki i inne rózne pomysły ale problem polega na tym ze układ bedzie zasilany z bateri i mikrokontroler ma załączć 2 cewki na 1,4-1.8v 40ma. Ogólnie to bedzie sterownik do gazowego pogrzewacza wody. A cewki słuzą do otwierania zaworów gazowych.
    Całą reszte mam opanowaną jedynie problematyczne jest te zasilaniem tych cewek . Z 5 v je spale a jak bede zasilał przez tranzystor to 3V*40ma idzie do kosza a to wszystko bedzie ciągniete z bateri...

Mam nadzieje ze w dobrym dziale się pytam ? Jezeli nie to proszę o sugestie innego działu.

A przy okazji zapytam się jak zaprogramować tak żeby układ działał w 100% pewnie tzn tak żeby mikrokontroler się nie zawiesił...
    Dodam ze zasilanie jest wyłączane kiedy niema przepływu wody w piecu.
    Oraz jest zabezpieczenie które odłącza zasilanie w momencie przegrzania oraz braku ciągu kominowego. Czyli nawet jak się coś z mikrokontrolerkiem zwiesi to nie powinno sie nic stać..
    Jedyny problem to wykrywanie płomienia poniewaz zadne inne zabezpieczenie tego nie wykrywa a jak odkrece wode to gaz bedzie cały czas leciał jak się nie zapali od iskrownika.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 26  
    Wysteruj sygnałem o wypełnieniu 30%.
    Wyjście musi być "bezpieczne" - w przypadku uszkodzenia nie może otworzyć zaworu.
    Ja cewkę przekaźnik powiesiłbym na dwóch wyjściach i zasilał sygnałem w przeciwfazie(szczegółów nie przemyślałem może malutki transformator) wtedy zawieszony lub uszkodzony procek nie otworzy zaworu.
    WatchDoga nie trzeba bo za każdym razem załączane jest zasilanie.
    Wykrywanie płomienia programowo przez pomiar temp wody.Niestety taki stan należałoby chyba trwale zapamiętać, żeby nie doszło do kumulacji gazu podczas kolejnych prób zapalenia.
    Z GAZEM NIEMA ŻARTÓW
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 33  
    Do wykrywania płomienia możnaby użyć.....czujnika gazu. Jeżeli się nie zapali to stężenie będzie rosło aż czujnik to wykryje i odpowiednio zreaguje :). Dodatkowo można odpalić timer maxymalnego czasu niezapalenia płomienia którego kasuje czujnik temperatury...jakby czujnik gazu nie zadziałał. Tak by można mnozyć te zabezpieczenia a co do zawieszania się uK no cóż.....dobrze zaprojektowany i zaprogramowany bedzie działał na 100!.
  • Poziom 16  
    Co do wieszania to niema aż takiego problemu jak nawet bedą włączone zawory odkrecony gaz. Po pierwsze w momencie zakrecenia wody odcinany jest gaz 3 zaworem mechanicznym otwartym gdy płynie woda. Wiec to nie jest aż tak niebezpieczne. najgorzej jak zapaliłsię palnik i nagle zgasnie a woda bedzie płynąć...
    Napewno się poczuje ze zimna leci ale rzeby nie było za puźno..

Aa teraz odnosnie zasilania to doszłe, do wniosku ze zrobie jednak zasilacz ... Ale pytanie o zasilenie cewek nadal aktualne.
    Mozecie polecić jakis shemacik z tranzystorkami ?
    Boze bd575 npn colektor do zasilania emiter na cewke przez rezystor a baze tez przez rezystor do portu mikrokontrolera ?

Piec w orginale ma czyjnik jonizacyjny do wykrywania palnika (elektroda jonizacyjna) ale jak z niej skorzystać... ?