Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie pompą w układzie centralnego ogrzewania

tinekmarcin 28 Mar 2007 09:33 1758 8
  • #1 28 Mar 2007 09:33
    tinekmarcin
    Poziom 9  

chce zrobic uklad zalaczajaco - wylaczajacy do pompy pieca w zaleznosci od zmierzonej temperatury wody. Uklad ma dzialac na jakims mikrokontlorerze, czy moze ktos robil cos podobnego i ma rozwiazanie jak zrobic uklad ktory bedzie zalaczal pompe i ja wylaczal na podstawie sygnalu z mikrokontrolera. Np przy temp wody w piecu 40 stopni pompa ma sie zalaczyc, a przy 30 stopniach wylaczyc. Prosze o pomoc

0 8
  • #2 28 Mar 2007 09:55
    Platon
    Spec od komputerów

Z twojego postu wynika, ze nie potrzebujesz pomocy, tylko oczekujesz na gotowca - zeby ktos za ciebie zrobil ten sterownik, lub poszukał odpowiedniego sterownika. Ty masz dwie lewe rece do google, nie?

0
  • #3 28 Mar 2007 10:15
    tinekmarcin
    Poziom 9  

szukam tylko a moze i az schematu ukladu zalacz - wylacz na podstawie sygnalu z mikrokontrolera i wole porownac kilka rozwiazan i wybrac najtansze, bo co czlowiek to inny pomysl

0
  • #4 28 Mar 2007 13:31
    zumek
    Poziom 39  

tinekmarcin napisał:
    szukam tylko a moze i az schematu ukladu zalacz - wylacz na podstawie sygnalu z mikrokontrolera i wole porownac kilka rozwiazan i wybrac najtansze, bo co czlowiek to inny pomysl

Nie jasno się wyraziłeś :(
    Czy potrzebujesz sterownika z układem wykonawczym , czy tylko sam układ wykonawczy do wł/wył pompy :?: A ta pompa to jaką ma moc :?: 200W , czy może 20kW :?:

Piotrek

0
  • #5 28 Mar 2007 19:52
    gregoorr
    Poziom 17  

Taki sterownik to jakieś 10 minut. Nawez z podstawową wiedzą mozna zbudować taki układ bez najmniejszego problemu. Co do kosztów to chyba nie będzie jakiś kolosalnych różnic w podobnych aplikacjach, chyba że zaczniesz wydziwiać. Powinieneś napisać co dokładnie chcesz wiedzieć, albo z czym masz problem, a i tak pewnie wszystko masz już na elektrodzie, wystarczy tylko poszukać. Jest napewno obsługa triaków, przekaźników, odczytywanie temperatury przez DS-y i inne elementy. Wystarczy poświęcić trochę czasu i poskładać. Były sterowniki do kotłów, akwariów, itp, itd.

0
  • #6 31 Mar 2007 13:14
    tinekmarcin
    Poziom 9  

jest to pompa o mocy 60W, mam ukalad pomiarowy na DS1820 z wyswietlaniem temp na LCD i teraz jeszcze musze zrobic ukald ktory na podstawie sygnalu z mikrokontrolera, zalaczy mi pompe lub ja wylaczy, np gdy temperatura przekroczy 40 stopni C pompa sie zalaczy, a gdy spadnie ponizej 30 to sie wylaczy. Zakres temperatury na sztywno wpisany w programie, bez ragulacji. Cena uklad bardzo niewielka, sklepowe sterowniki maja wiecej funkcji ktorych mi nie trzeba, wiec jedyny problem to zrobienie ukaldu ktory mi zalaczy lub wylaczy pompe, prosze o propozycje

0
  • #7 31 Mar 2007 13:24
    GienekS
    Poziom 32  

Dla 60 W to wystarczy optotriak, powinien to uciągnąć. A dla bezpieczeństwa możesz dołożyć jeszcze triaka za tym optotriakiem i po kłopocie.

0
  • #8 31 Mar 2007 14:03
    tinekmarcin
    Poziom 9  

czy to chodzi o mniej - wiecej taki uklad i starczy?

Sterowanie pompą w układzie centralnego ogrzewania

0
  • #9 01 Kwi 2007 01:29
    hEx
    Poziom 12  

Tak, zamiast tego moc3023 polecam moc3041.

0