Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Odbiornik czy amplituner?

Pablo1964 31 Mar 2007 02:14 4863 34
Optex
 • #31
  Zenek
  Level 30  
  Pozwolę sobie podłączyć się do wymiany zdań...
  marian1981.02= skoro szlag Cię trafia, trudno, ale nie narzucaj całemu światu swojego zdania nazywając wszystkie inne opinie łagodnie pisząc: błędnymi i bzdurnymi.
  Ja podobnie, jak spora część piszących, podchodzę do sprawy w ten sposób, że nie ma żadnego zgrzytu w nazwaniu Zodiaka amplitunerem. Tylko ze względu na pochodzenie tej zbitki słownej, która idealnie pasuje do funkcji Zodiaka- to dość praktyczne- od razu z grubsza wiadomo, że chodzi o skrzynkę, w której mamy tuner radiowy plus wzmacniacz stereo. Bez głośników. Oraz możliwość podpięcia zewnętrznych urządzeń- dla wykorzystania osobno tunera bądż wzmacniacza z urządzeniami zewnętrznymi... A na schemacie może pisać co chce.
  Może tam pisać np: rozgłaśniacz ultrakrótko i wszelako inno falowo wzmacniający"...I co z tego... Podobnie jak ze wspomnianym wcześniej "zwisem męskim" ;)
  Jeśli potraktujemy "amplituner" jako nazwę własną, czyli "Amlituner Tosca" tak jak "Kaczor Donald"- wtedy inna sprawa, zwracam honor.
  Ostatnia sprawa: teoretycznie, jeśli niespodziewanie wpadnie mi w ręce deck stworzony przez jakiegoś pasjonata na bazie np M9115, z ręcznie wykonanym panelem czołowym idealnie dopasowanym do stylistyki Zodiaka, postawię go na Zodiaku....i nagle z odbiornika radiowego Zodiak staje się amlitunerem ?
  W pracy w sumie powinienem był kiedyś w takim układzie nazywać urządzenia EWM= elektroniczeskaja wyczislitelnaja maszina. A urządzenia EMC =elektroniczna maszyna cyfrowa.... bo tak pisało w dokumentacji technicznej.....
  A to wszystko komputery.........
  Więc może rzeczywiście czas zakończyć tą dyskusję (zresztą zupełnie nieistotną z punktu widzenia technicznego (np napraw) w tak ścisłej dziedzinie jak elektronika) o wyższości Świąt (zbliżających się szybko) wiadomo jakich nad wiadomo jakimi. I z poszanowaniem prawa innych osób do posiadania własnego zdania w tej sprawie.
 • Optex
 • #32
  marian1981.02
  Unitra equipment specialist
  Zenek wrote:
  Pozwolę sobie podłączyć się do wymiany zdań...
  marian1981.02= skoro szlag Cię trafia, trudno, ale nie narzucaj całemu światu swojego zdania nazywając wszystkie inne opinie łagodnie pisząc: błędnymi i bzdurnymi.
  Ja nic nikomu nie narzucam i sam tej definicji nie tworzyłem.A zreszta po ankiecie widac ze nie tylko ja mam takie zdanie.
  Quote:
  w której mamy tuner radiowy plus wzmacniacz stereo. Bez głośników. Oraz możliwość podpięcia zewnętrznych urządzeń- dla wykorzystania osobno tunera bądż wzmacniacza z urządzeniami zewnętrznymi... A na schemacie może pisać co chce.
  Z Twojego toku myslenia wynika ze np. "TARABAN" to tez amplituner a ze monofoniczny to nic nie szkodzi!Jak na schemacie moze pisac co chce?To co Ty mądrzejszy jestes od konstruktora tego urzadzenia?I sam sobie nazwy ustalasz?Skoro tak...Hmmm....
  Quote:
  Ostatnia sprawa: teoretycznie, jeśli niespodziewanie wpadnie mi w ręce deck stworzony przez jakiegoś pasjonata na bazie np M9115, z ręcznie wykonanym panelem czołowym idealnie dopasowanym do stylistyki Zodiaka, postawię go na Zodiaku...i nagle z odbiornika radiowego Zodiak staje się amlitunerem ?
  Chodzby nie wiem jak ktos sie staral to nieda rady zrobic M9115 na wzor zodiaka,choc nie o to chodzi bo amplitunery byly robione pod konkretne zestawy i nie kazdy pasowal do wszystkiego.
  Po prostu w Polsce jest kilka ludzi co o pewnych sprawach duzo gadaja a nie maja o nich pojecia,stworzyla sie mania ze wszystko co ma wzmacniacz i czesc odbiorcza to amplituner,moze TV tez jest amplitunerem?Tez ma wzmacniacz i gniazdo antenowe!
 • Optex
 • #33
  Pablo1964
  Moderator
  marian1981.02 wrote:
  Po prostu w Polsce jest kilka ludzi co o pewnych sprawach duzo gadaja a nie maja o nich pojecia

  Hmmm ;-) Jedyny słuszny kierunek myślenia... Skąd my to znamy?
 • #34
  przemo-lukas
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Koledzy, mam uwagi, z którymi trudno polemizować. Jak już wcześniej wspomniałem amplituner jest „zbitką” dwóch słów (z resztą angielskich), które oznaczają ni mniej ni więcej tylko „wzmacniacz zintegrowany” i „tuner” (w domyśle radiowy). Moim zdaniem nie to kwalifikuje czy urządzenie jest „amplitunerem”, bo ma wzmacniacz, radio, odpowiednią moc czy ilość wejść/wyjść, a przeznaczenie jego w naszym audio. Na upartego „ZODIAK” może pełnić funkcję amplitunera, czyli wzmacniacza zintegrowanego i radia, tylko czy to nam odpowiada? Dalej idąc tym tropem, jeśli do amplitunera podłączymy głośniki bez żadnych innych źródeł, to będzie pełnił funkcję odbiornika radiowego. Natomiast, jeśli „klocek” będzie spełniał funkcje integry a jego bonusem będzie radio, to niewątpliwe będzie on nosił nazwę „amplituner”. Proste i przejrzyste? Moim zdaniem raczej twórcy tego „ustrojstwa” mają prawo go nazywać tak czy inaczej, czyli sugerować nam jego przeznaczenie. Czyli w Polsce będzie to „amplituner” (moim zdaniem świat powinien właśnie tak określać tego typu urządzenia) a za granicami naszego państwa, „receiver”. Opowiem krótką anegdotę. Po lekturze na elce spytałem moją „małą żonkę” jak w zasadzie powinno czytać się „receiver”. Niestety angielski znam tylko z widzenia. Odpowiedziała mi, że „risiver” a odchodząc rzuciła, że jest to odbiornik (radiowy). Zdziwienie (przecież baba nie może znać się na „taaaakich rzeczach”). Szybko sprawdziłem w słowniku kieszonkowym Pana T. Grzebieniowskiego (taki żółty z niebieskim paskiem). I co przeczytałem?
  „Receiver” – odbiorca; poborca; odbiornik (radiowy); słuchawka (telefoniczna); paser.
  A powyżej „received” – uznany; powszechnie przyjęty.
  Więc „powszechnie przyjmijmy”, że sowo „amplituner” oznacza przeznaczenie tego urządzenia w audio.
  Na koniec, życzę wszystkim, aby nasz ukochany „amplituner” nie znalazł się u „receivera”.
 • #35
  patrykdud
  Level 22  
  Koledzy, oto co znalazłem dziś na półce u córki:

  Słownik Wyrazów Obcych PWN, 2007,

  A w nim:

  amplituner [wym amplitiuner lub amplituner ] elektron. <<wzmacniacz i odtwarzacz radiowy w jednej obudowie>> <ang.,od łac. ampli(fiko) 'rozszerzam, powiększam' + tuner>

  Definicji tuner'a nie będę przytaczał bo zakładam że wszyscy zainteresowani ją znają.

  Tak więc Taraban i Zodiak pomimo tego co jest napisane w instrukcji obsługi są amplitunerami niezależnie co autor tego zlepku słownego miał na myśli.

  Dla mnie temat zamknięty.

  Pozdrawiam.