Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Aficio 350 - nie kręci silnik butli tonera.

pjprezes 28 Mar 2007 16:26 1874 13
 • #2
  abcpawel
  Level 19  
  na 99 procent zepsuł sie silnik pozostało wymienic go na nowy i bedzie działać, pozdrawiam
 • #3
  stempel72
  Level 20  
  Nie jestem pewny, czy w tej maszynce jest funkcja "toner end clear". Możesz jeszcze w kodach odpalić dozowanie toneru, jak butla nie będzie kręciła, to albo silnik, albo driver na płycie.
 • #4
  clip7
  Level 23  
  Jak poleciał silnik, to jak najszybciej odłącz go, bo poleci zasilanie silnika. Sprawdź czy cieżko chodzi a najlepiej podłącz go do jakiegoś zasilacza i sprawdź pobór prądu.
  pozdrawiam
 • #5
  myniek4
  Level 13  
  Zanim wymienisz silnik, możesz spróbować zresetowć pamięć w tych maszynach potrafi się zawiesić(zanim to zrobisz wydrukuj sobie ustawienia maszyny z kodu 5-990 SMC printing). Po resecie trzeba jej odpalić synchronizację (bo może wyświetlić błąd) i ID sensor

  pozdrawiam

  Dodano po 1 [minuty]:

  Zanim wymienisz silnik, możesz spróbować zresetowć pamięć w tych maszynach potrafi się zawiesić(zanim to zrobisz wydrukuj sobie ustawienia maszyny z kodu 5-990 SMC printing). Po resecie trzeba jej odpalić synchronizację (bo może wyświetlić błąd) i ID sensor

  pozdrawiam
 • #6
  pcunit
  Level 24  
  wymiana silnika rozwiązuje problem
  resetu pamięci nie polecam
  nie nalezy wykonywać niepotrzebnych ruchów w maszynie
  pozdr
 • #7
  drebin
  Level 28  
  Witam . Miałem właśnie taką usterkę w Aficio 450. Uszkodzona była płyta sterowania :(. Jest to ta z tyłu maszyny prostopadle zamontowana do kopiarki. Sterowanie silnika tonera wychodzi ze scalaka TA...... W serwismanualu masz rozrysowane do której złączki dochodzą przewody itp. Pozdrawiam, drebin. Miałem kiedyś kolegę po fachu , który jak nie wiedział co zrobić to walił reset pamięci :) Nazywaliśmy go Kiler :)
 • #8
  gltom
  Level 18  
  Witam tak jak kolega Derbin pisze, ja też miałem taki przypadek w AF350,
  silnik się nie kręcił, sprawdziłem silnik na zasilaczu i był OKEJ, poleciała płyta ze sterownikami silnika ta z tyłu. Podobno są zamienniki układów TA...
  ale ciężko z wielkich fachowców wydusić jakie :)
  To niestety częsta usterka w tych maszynach, jak silnik się kreci na zasiliaczu to moim zdaniem na 100% padnięta płyta. A resety nie resety to na nie wiele sie zdadzą, bo jak ktoś nie wie co w trawie piszczy to przeważnie zabiera się za RESET :) Pozdrawiam i napisz czy silnik chodzi na zasilaczu to będziemy dalej pomagać :)
 • #10
  drebin
  Level 28  
  Otwierasz tył kopiarki i po prawej stronie na dole masz płytę sterowania odkręcasz parę śrubek i u góry płyty jest złączka do którego dochodzi przewód od silnika a obok jest scalaczek TA...., jest to zwykły driver na tranzystorach w układzie darlingtona czy jak to się tam pisze :)
 • #12
  clip7
  Level 23  
  Zasilanie silników raczej nie pada podczas zwykłaj pracy, a przy nadmiernym przeciążeniu. To, że chodzi na 24V nie oznacza, że silnik jest w 100% sprawny. Na każdym silniku zazwyczaj jest napisane, np:24V 300mA - napięcie i prąd. Ten prąd powinno się zmierzyć podczas podłączania silnika do zasilacza, bo może się okazać, że silnik chodzi ale ciężko i pobiera nie 300mA a parę razy więcej. Podłączenie takiego silnika w dłuższym czasie może spowodować ponowną usterkę zasilania.
  Choć przyznaję, że takie usterki mogą sie pojawiać gdy klient "żyłuje" butlę z resztkami toneru do ostatniego "okruszka" i wtedy scalak nie wydala.
  Inną sprawą jest zabezpieczanie takich ukladów scalonych, dających zasilanie na silnik. Przecież wystarczyłoby w drodze produkcji wstawić między scalak a silnik bezpiecznik a koszt naprawy byłby o wiele niższy.
  pozdrawiam
 • #13
  stempel72
  Level 20  
  Scalak jest do kupienia, bez paniki - kosztuje ok. 35 PLN. Mimo wszystko proponuje wymienić i scalak i silnik, wtedy będzie działać. Scalak proponuje zamontować w podstawce.
 • #14
  Aran Sin
  Level 1  
  Witam a gdzie taki układ moge kupić dokładnie to TA8083P z gory dziekuje za pomoc