Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

W mostek pod 2ohm. Czy spali się tylko bezpiecznik?

hijacker4 28 Mar 2007 19:53 1836 19
 • #1
  hijacker4
  Level 18  
  Hey! jesli puszcze dwa suby 4ohm na wzmaka pod 2ohm jesli jest on stabilny w 4ohm w mostku to czy odrazu coś się stanie? czy np bedzie sie przepalac wylacznie bezpiecznik? bo chce sprobowac crunch pzi 100.2 ma on 400rms przy 4 ohm... czy tak odrazu nie pojdzie caly wzmak do kosza? jak uwazacie?
 • #2
  kalasz20
  Level 26  
  Jak podłączysz go i będziesz grał cicho to może wytrzyma ale nie musi , ja w moim Precision Power zapinałem pod jeden z dwóch kanałów które są stabilne do 2 ohm tylko 0,8 ohma i jak grało w miarę głośno nic mu się nie stało ale to ryzyk fizyk , bezpiecznik może zareagować zbyt póżno i coś uszkodzisz.
  Pozdr
 • #3
  hijacker4
  Level 18  
  A np jak włoże tam bezpiecznik 25A ?jest teraz 30A ...

  Dodano po 6 [minuty]:

  Chce dodać, że wzmacniacz nic się nie grzeje jak pracuje pod 4ohm nawet nie czuć z niego ciepła jak chodzi pełną parą przez kilka godzin.... poradzcie co mam zrobic;) włączyłem tak na próbę na kilka minut to super grało i także nie robił się ciepły... podbicie bass było nawet na max i volume na 3/4....
 • #4
  tony_tr
  Level 22  
  Tu nie chodzi o grzanie, moze być tak że raz będzie chodził 3 godziny, a na drugi dzien przyjdziesz i włączysz na 3 sekundy i bedzie po wzmacniaczu...
 • #5
  hijacker4
  Level 18  
  Nic bezpiecznik nie wysiądzie? i jesli coś to jaka część wzmacniacza siada wtedy? jaka jest jej cena?
 • #6
  tony_tr
  Level 22  
  Najczęsciej cały stopień końcowy (jeśli dobrze sie wysławiam) Chodzi o tranzystory, które składają sie na moduł wzmacniacza(te które masz przykręcone do radiatora, moga sie też spalić diody, rezystory....). Filtry oraz przetwornica pozostana bez szwanku.
 • #7
  hijacker4
  Level 18  
  Może ktoś się orientuje na temat wzmacniacza który jest monoblockiem i dziala w mostku pod 2ohm? tak żeby mial przy 2ohm 400rms.... najlepiej używka do 400zł.... Słyszałem coś o magnacie xtec czy jakos tak...;) co na ten temat?>

  Dodano po 1 [minuty]:

  Magnat Xcite 801 sorry za błąd to ten model;)
 • #8
  slavwek.ie
  Level 34  
  Witam.
  Bezpiecznik we wzmacniaczu nie przepala się od przekroczenia dopuszczalnego oporu głośników tylko od zwarcia zasilania, z resztą jak każdy bezpiecznik..
  Swoją drogą nie radził bym podłączać na 2 Ohm wmaka który nie radzi sobie z tą opornością, padnie prędzej czy później.
  pzdr
 • #9
  wirgin
  Level 17  
  Ostatnio przerabiałem ten temat i trzeba szukać gdyż do 400 ciężko coś takiego znaleźć. Kupiłem 3 dni temu taki wzmak za 400zl (Soundstream Reference 300 ) lecz 300Wat RMS przy 2 ohm.
  Musi to być monoblok lub dwukanałowy stabilny przy 1 ohm by po zmostkowanu był stabilny przy 2 ohm.
  Ale miej przygotowane na używkę raczej 500zł na 400 wat RMS.
 • #10
  kremat0r
  Level 20  
  To zależy tylko od wzmacniacza, przykład:

  Kolega ma wzmacniacz axtona 200W rms w mostku przy 4R. A my co tam pakujemy na niego poniżej 2R przez kilka godzin i robi się tylko gorący. Apropos bezpiecznika , musieliśmy wstawić gruby drut bo wszystkie inne nam się spaliły. Wzmak tak jest katowany codziennie, koledze służy jako domowy sprzęt podłączony do akumulatora i nadal żyje.

  To już zależy od szczęścia i solidności wykonania wzmacniacza.
 • #11
  crazy_88
  Level 42  
  Radze nie ryzykować w aucie numerów z drutem.
 • #12
  kremat0r
  Level 20  
  Wiadomo , ja też bym nie ryzykował chciałem tylko pokazać na przykładzie co wzmacniacz może wytrzymywać.
 • #13
  kortyleski
  Level 43  
  polecam soundstream ANGINA może nie ma 400rms ale na 2 omach jest bardzo stabilny i głowę urywa !!!do tego malutki
 • Helpful post
  #14
  janekw
  Level 13  
  Litości Panowie, nic bardziej mylnego nie można zrobić. Podłączanie impedancji 2 Ohm nie ma najmniejszego sensu w przypadku wzmacniacza dostosowanego do pracy z impedancją 4 Ohm. Moc uzyskiwana na wyjściu wzmacniacza rośnie tylko teoretycznie, w praktyce spadnie do połowy. Spróbuję to wyjaśnić. Zakładamy sytuację - mamy DOBRY jakościowo i technicznie wzmacniacz, który dysponuje mocą 200W/4 Ohm i sygnał sinusoidalny. Czytając wprost tę wartość można zauważyć, iż maksymalny prąd jaki może pojawić się na wyjściu wzmacniacza oddającego moc 200W na impedancji 4 Ohm to 10A. (wyjaśniam od razu, iż wartość skuteczna prądu to 7,07A). Przekroczenie tej wartości prądu powoduje zadziałanie zabezpieczeń nadprądowych w końcówce mocy i skutkuje zmniejszeniem wysterowania tranzystorów końcowych, a to z kolei powstaniem znacznych zniekształceń sygnału. Przekroczenie maksymalnej wartości prądu wyjściowego w niektórych wzmacniaczach samochodowych (dobrych) powoduje zadziałanie funkcji PROTECT - blokada przetwornicy napięcia i cisza na wyjściu wzmacniacza, do ponownego uruchomienia, ale do rzeczy. Zapięcie impedancji 2 Ohm do wyjścia wzmacniacza zaskutkuje jego całkowicie poprawną pracą jedynie do rzeczonych maksymalnie 10A na jego wyjściu - NIE MA CUDÓW. Moc jak się wydzieli na impedancji 2 Ohm jest o połowę mniejsza od przypadku 4 Ohm. Pmax=Imax*Imax*R. Patrząc wprost:
  200W=10A*10A*2 Ohm (moc maksymalna)
  100W=7.07A*7.07A*2 Ohm (moc sinusoidalna)
  i dla porównania:
  400W=10A*10A*4 Ohm (moc maksymalna)
  200W=7.07A*7.07A*4 Ohm (moc sinusoidalna)
  Trzeba zrozumieć, że moc maksymalna - to tylko informacja jaką wartość mocy jest w stanie oddać wzmacniacz dla sygnału prostokątnego o wypełnieniu 100% - a to już nie jest muzyka...
  Zatem interesuje nas tylko moc sinusoidalna! (i nie pomoże tu napis na wzmacniaczu 1000W mocy muzycznej - bo to też "chwyt reklamowy")
  Dodatkowo przy łączeniu równoległym impedancji prąd wyjściowy wzmacniacza jest równy sumie prądów przepływających przez obie impedancje. Dla przypadku 2*4 Ohm prądy obu głośników będą jednakowe i będą wynosić 2*5A max i tym samym 2*3.56A wartość skuteczna. W tym przypadku moc jak się wydzieli na obciążeniu to 2*50W=100W. Po 50W w każdym głośniku i Koniec.
  UFFFF..... inna sprawa to wydajność prądowa przetwornicy wzmacniacza, która też nie jest nieskończona...
  A bezpiecznik we wzmacniaczu samochodowym, taki 20A lub 50A czy nawet 60A jest tylko po to, aby wzmacniacza się nie zapalił w przypadku usterki, a nie - nie uszkodził. Charakterystyka czasowo-prądowa tego bezpiecznika w żadnym razie nie uchroni elementów krzemowych wzmacniacza przed zniszczeniem, co najwyżej przed pożarem samochodu.

  ps. , zbudowałem dziesiątki wzmacniaczy i widziałem już wiele :-)
  Pozdrawiam
 • #15
  ige
  Level 35  
  @janekw
  Niezly wywod lecz niewzieles kilku aspektow pod uwage 1.w wzmacniaczach z samochodowych z nizszej polki zadko lub wcale nie wystepuje zabezpieczenie nad pradowe wiec jedynym ograniczeniem mocowym a i rowniez kolejnym aspektem ktorego niewzieles pod uwage jest zapas mocowy/wytrzymalosciowy z jakim jest zbudowany wzmacniacz.W wiekszosci wzmacniaczy ktore chodza poprawnie przy 2ohm ratuje przed spaleniem ograniczona moc przetwornicy,bo jej nieda sie przeciazyc tak jak zwyklego transformatora i to w wiekszosci ratuje stopien koncowy wzmacniacza przed spaleniem.Dlatego tez przyrost mocy przy 2ohm w stosunku do 4ohm jest niewielki.Trzeba tez dodac ze przy pracy w 2ohm spadki napiecia sa jeszcze wieksze niz przy 4ohm oraz sprawnosc samego wzmacniacza maleje.
 • #16
  hijacker4
  Level 18  
  Magnat Xcite 801 co powiecie na jego temat? dzieki za uświadomienie mnie z ty mostkiem:):D
 • #18
  hijacker4
  Level 18  
  No ten model skromny jest... a może polecilibyście jakas 4 kanalowke mostkowana na 2kanaly tak zeby przy 4ohm miało 200rms na kanał? tylko nie zadne carPałery itp;)
 • #19
  ige
  Level 35  
  no toz decyduj sie albo 4kanaly albo monblok,poszukaj cos z cruncha
  jak cie interesuje to ma bm990atx 2x350W/2ohm ;)
 • #20
  maciej_mi
  Level 18  
  Jesli monoblock to GTA 1300 byl by ok tyle ze trudno z jego dostepnoscia, ale ostatnio na niemieckim ebay'u poszedl za 50 ojro.