Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

wykonanie cewki do skrzynki antenowej

28 Mar 2007 21:05 4497 7
 • Poziom 2  
  chcę wykonać skrzynkę antenową ,prostą zwykły obwód rezonansowy T a moje pytanie brzmi czy cewkę można wykonać ze zwykłego drutu spawalniczego 1,2 mm miedziowanego czy tylko czysta miedż wchodzi w grę?
  proszę oodpowiedż,
 • Poziom 11  
  Nie wiem jak wygląda drut spawalniczy miedziowany, ale zasada jest dosyć prosta: prąd w.cz. płynie naskórkowo tzn. po powierzchni przewodu. Jeżeli przewód jest pokryty miedzią to prąd płynie jak po miedzi, a jeżeli pokryty np. srebrem to płynie jakby drut był cały ze srebra. Ważne jest to co na wierzchu. Miłego wieczoru. *Wikus*
 • Poziom 35  
  witam !! prą płynie głównie po powierzchni . ale przecież można kupić w sklepie drut w izolacji - i dalej wiadomo . albo kupić na allegro srebrzankę . i po problemie . jeśli ma to być do nadajnika ( a chyba tak ) to większą uwagę lepiej poświęcić przełącznikowi ( o ile jest ) i kondensatorowi . pozdrawiam !!
 • Poziom 38  
  Zjawisko naskórkowości jest zależne od paru czynników. Głębokość wnikania zależy od częstotliwości, materiału z jakiego wykonany jest przewód oraz od jego rezystywności (oporności właściwej). Głębokość wnikania prądu w.cz. zmienia się, im wyższa jest częstotliwość tym bliżej powierzchni płynie prąd. Na niższych częstotliwościach KF praktycznie nie występuje, czyli głębokość wnikania jest największa. Jeśli ma to być skrzynka do nadajnika, który będzie pracował na wszystkich pasmach amatorskich, to drut na cewkę powinien być wykonany ze srebrzanki w ostateczności z samej miedzi. Średnica drutu powinna być dopasowana do mocy nadajnika.
 • Poziom 33  
  tylko srebrzanka, na21-28 spada sprawność i moc
  przećwiczyłem na skrzynce sp6syv,chyba że jest " dużo" mocy hi
 • Moderator
  Też bym skłaniał sie do uzycia lepszego materiału niz drut spawalniczy. Jedyną zaleta drutu spawalniczego jest jego sztywność - cewka powietrzna bez karkasu będzie duzo mniej podatna na drgania niz cewka z drutu z litej miedzi. Miedź nanoszona na taki drut to tzw. miedź twarda, o duzo grorszym przewodnictwie powierzchniowym niz ta stosowana na cewki i tasmy uszczelniające. W końcu ma służyć do zupełnie innych celów niż prądy w.cz.
  Oczywiście taka cewka będzie działać ale straty będą nieco większe. Dla mozy do 10W nie ma to specjalnie znaczenia.
 • Poziom 11  
  Cewki najlepsze, to srebrzone, wykonane z miedzianej kapilary. W sklepach ze sprzętem chłodniczym do dostania.

  Moderowany przez c2h5oh:

  Porada cenna i tylko dla tego nie usunę postu.
  Na przyszłość, proszę przestrzegać 13 punktu regulaminu.

 • Moderator
  Zgodnie z życzeniem osoby raportującej, temat zamykam.