Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak sprawdzic Atmel AT93C46, JRC 2904D, Microchip PIC16C57..

TxC 29 Mar 2007 10:23 2686 5
  • #1 29 Mar 2007 10:23
    TxC
    Poziom 11  

Jak sprawdzić takie układy jak: Atmel AT93C46, JRC 2904D, Microchip PIC16C57, Toshiba TD62003AP ???
    Te układy siedzą w moim autoalarmie "Alcatraz ac 300 hc"
    Ostatnio zrobiłem bardzo głupią jak się puźniej okazało rzecz.
    Odpaliłem samochód na naładowanym akumulatorze, wyjołem akumulator na włączonym silniku (alternator zasilal) i podpiołem rozładowany akumulator... W momencie podpięcia był jakiś duży skok napięcia i centralka od alarmu mi się spaliła ;[.
    No i nie wiem teraz czy te scalaki przetrwały....

0 5
  • #2 29 Mar 2007 12:20
    msgow
    Poziom 27  

Witam
    Chyba czeka kolegę kupno nowego alarmu.
    Wszystko można wymienic układy są typowe i do dostania ale jak siadł procek pic z programem to kaplica.Nie wiem co jeszcze było w pamięci 93c46 wstepnie zaprogramowane może nic ale o tym wie ten co go zbudował.
    Radzę dać to do sprawdzenia komus bardziej dośwadczonemu i on poda wyrok czy już zwłoki czy da się reanimować
    Pozdrawiam.

0
  • #3 29 Mar 2007 13:31
    TxC
    Poziom 11  

Radzę dać to do sprawdzenia komus bardziej dośwadczonemu

No i tak właśnie zroiłem ale kumpel nie ma zabardzo pomysłu jak sprawdzić te scalaki ale znalazł diodę shotkiego chyba w szeregu z + zasilania przebitą oraz zenerke na wejsciu zasilania chyba równolegle także przebitą... i też mi powiedział że jak coś w eepromie było na starcie zapisane to może być lipa. A co do PIC to ściągnołem sobie dokumentacje tego scalaka i wygląda na to że program w nim jest zapisany na stałe ale nie jestem pewien...
    Te diody powodowały zwarcie... Wymienimy te diody i zobaczymy czy to odpali...
    Ciekawy jestem jak serwisy tych autoalarmów radzą sobie ze sprawdzaniem tych scalaków :?::?::?:

0
  • #4 29 Mar 2007 17:26
    msgow
    Poziom 27  

No to może zabezpieczenia zabezpieczyły resztę.
    Sprawdzić co się da i uszkodzone wymienić potem podpiąć do auta i sprawdzić może się reszta uchowała w całości.
    Tak ten pic się programuje ale tylko raz bo ma pamięć rom typu OTP.
    Pozdrawiam.

0
  • #5 30 Mar 2007 17:30
    TxC
    Poziom 11  

:D:D:D Działa :D:D:D
    Okazało się że zabezpieczenia dały rade uchronić reszte elektroniki.
    Zastanawiam się teraz czy by jakoś nie dało się zgrać zapisanego programu na tych scalakach (AT93C46 i PIC16C), żeby mieć na wszelki wypadek gdyby zaszła potrzeba wymiany tych programowalnych scalaków na nowe... Odpukać puk, puk, ;]
    z eepromem AT93C46 pewnie nie było by większego kłopotu, bo znalazłem nawet na elektrodzie programator tych eepromów.
    A z PIC16C pewnie było by trudniej... Da sie odczytać z niego to co było wcześniej jednokrotnie zapisane? Wie ktoś? Jak tak to jaki programator jest potrzebny?

0
  • #6 02 Kwi 2007 15:37
    msgow
    Poziom 27  

Witam
    Tak pamięć 93c46 można zgrać ale program w procku jest zabezpieczony przed odczytem i raczej jest to niemożliwe.

Pozdrawiam.

0