Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Gramofon Hitachi HT354 - jak prawidłowo ustawić antyskating?

kaczanoga 29 Mar 2007 20:52 2946 3
    kaczanoga
    Level 10  
    Witam,
    nabyłem niedawno gramofon marki Hitachi HT354 z oryginalną wkładką Hitachi MT-30 tylko nie znam parametrów tej wkładki i nie potrafię prawidłowo wyregulować antyskatingu. Czy ktoś posiada może instrukcję obsługi lub zna parametry tej wkładki, chodzi głównie o siłę nacisku? Z góry dzięki za pomoc.

pozdrawiam
    kaczanoga
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
  • Helpful post
    alnus
    Level 28  
    jeśli to normalna wkładka magnetoelektryczna , to nastaw 1,5-2 g nacisku, lepiej odrobinę więcej niż mniej. antyskating ustawia się najprościej na końcówce płyty, gdzie rowki się rozszerzają i ramię jest przyspieszane aż do zamkniętej pętli na końcu. należy położyć igłę tuż przed końcen ustatniego utworu i obserwować gdy ramię jest "porywane" czy igła idzie do przodu , a ramię zostaje w tyle czy jest odwrotnie. antyskatingiem trzeba ustawić tak, zeby szły mniej więcej równo. trochę chyba zagmatwałem, ale nie umiem tego opisać prościej.
  • Helpful post
    Grzegorz Markowski
    VIP Meritorious for electroda.pl
    kaczanoga wrote:
    Witam,
    nabyłem niedawno gramofon marki Hitachi HT354 z oryginalną wkładką Hitachi MT-30 tylko nie znam parametrów tej wkładki i nie potrafię prawidłowo wyregulować antyskatingu.

Stosuję dwie metody w zależności od podatności zawieszenia igły.
    Przy miękkich zawieszeniach, a do takich zalicza się to w Twojej wkładce, obserwuję położenie trzpienia igły w stosunku do osi podłużnej wkładki w trakcie odtwarzania. Trzpień powinien być dokładnie w osi wkładki i aby to uzyskać, obracam pokrętłem regulacji antyskatingu.
    Przy twardych zawieszeniach, takich jak np. w AT-3600L, sprawdza się metoda podana przez "alnusa".
    Opuszcza się igłę na niezapisaną powierzchnię płyty i obserwuje zachowanie ramienia. Jeśli jest ściągane do środka płyty, siła antyskatingu jest za mała. Jeśli na zewnątrz, siła antyskatingu jest za duża.
    Zajrzyj również tam http://www.rcm.com.pl/hobby/phono/kalibracja/kalibracja.php

kaczanoga wrote:
    Czy ktoś posiada może instrukcję obsługi lub zna parametry tej wkładki, chodzi głównie o siłę nacisku?

Skorzystaj z rad podanych na stronie, do której prowadzi link powyżej.
    Myślę, że nacisk 2-2,5g będzie właściwy. Jeśli wysokie dźwięki będą "syczące", to znaczy, że nacisk jest zbyt mały. Obserwuj również ostrze igły. Jeśli górna część ostrza będzie pochylona przy odtwarzaniu do tyłu, nacisk jest zbyt duży.

GM
    kaczanoga
    Level 10  
    Dzięki Panowie za pomoc, teraz już wiem o co w tym wszystkim chodzi. Bardzo dużo mi wyjaśnił zwłaszcza tekst o "Kalibracji wkładki gramofonowej".

pozdrawiam
    kaczanoga