Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Integra 32 - kilka pytan

NegativeONE 30 Mar 2007 01:59 10425 8
Optex
    NegativeONE
    Level 15  
    Witam, dopiero zaczynam swoja przygode z systemami alarmowymi i wlasnie jestem w trakcie skladania swojego pierwszego systemu. mam kilka pytan odnosnie podlanczania poszczegolnych elementow i prosil bym takze o sprawdzenie polaczen elementow systemu (zalaczony obrazek).

Wykaz sprzetu :

- centrala Satel Integra 32
    - manipulator LCD INT-KLCDS-BL
    - syntezer mowy SM-2
    - klawiatura strefowa INT-S-GR
    - czujki Satel Graphite ( 5 sztuk)
    - Obudowa Pulsar AWO205AL /7/17/S /208
    - akumulator 12V 18 Ah
    - sygnalizator Satel SP-4003
    - kontaktron Satel K1 - drzwi
    - kontaktron SD6023 - drzwi garazowe
    - kable YTDY 6x0,5 i 8x0,5

Zalozenia :

W systemie bedzie tylko jedna strefa z dwoma wejsciami: drzwi oraz garaz. Wchodzac przez drzwi w przedpokoju mamy manipulator LCD , konkatron K1 na drzwiach oraz czujke patrzaca na klawiature. Wjezdzajac autem na posesje pilotem otwieramy brame oraz drzwi garazowe - na drzwiach garazowych kontaktron SD6023 , czujka i klawiatura strefowa. reszta czujek w pomieszczeniach pomiedzy garazem i przedpokojem.

Mam nastepujace pytania :

1. czy schemat polaczen na zalaczonym obrazku jest poprawny - co wymaga zmiany ?

2. czy zasilanie czujek 12 V moge wziasc z wyjsci AUX w centrali ? czy musze z OUT 2 ?

3. w instrukcji sygnalizatora jest napisane ze wejscie SO+ nalezy podlaczyc do wyjscia centrali OUT2 poprzez przekaznik - o jaki przekaznik chodzi ? skad taki wziasc i po co on jest ? jest tam zaznaczony rezystor miedzy wyjsciem OUT 1 a COM - w jakim celu on jest i czy musi tam byc ?

4. jak wykorzystac wyjscia sabotazowe TMP w sygnalizatorze? jak zrobic w moim przypadku obwod sabotazowy ?

5. Podlanczamy zasilanie z sieci do transformatora, w obudowie sa tez wejscia ze znaczkiem uziemienia czy tam nalezy podlaczyc uziemienie i do tego zolte kabelki ktore sa przyczepione do tylniej i przedniej plyty obudowy oraz do tego samego wejscia podlanczamy uziemienie z centrali (konektor kolo wejsc/wyjsc lini telefonicznych) ?

to chyba wszystko o co chcialem zapytac, bede wdzieczny za wszystkie opinie, uwagi i sugestie. pozdrawiam.
  • Optex
  • Helpful post
    joy
    Level 20  
    1. schemat w poprawny ale ma parę błędów o tym poniżej

2. zasilanie może być a nawet powinno z AUX do tego to wyjście jest przeznaczone

3. co do sygnalizatora to może być tak podłączony OUT1 I OUT2 w integrze to wyjścia wysokoprądowe nie trzeba tu żadnego przekaźnika

4. Więc tak, jedno TMP do COM w centrali na drugie TMP przez rezystor 2,2K i do wejścia w centrali, możesz w szeregu wpiąć sabotaż obudowy centrali. Pamiętaj rezystor ma być w sygnalizatorze.

5. Tak

I mała uwaga co do kontraktronów to dałbym w nich w szeregu rezystor i zaprogramował w centrali wejścia jako EOL
  • Optex
    Andrzej Stachurski
    Level 21  
    Jak już napisał przedmówca w zasadzie wszystko w porządku (uwagi przedmówcy jak najbardziej słuszne). Mam tylko małą dygresję, abyś ujednolicił kolory okablowania: czyli wszędzie + to np czerwony(zalecany), - niebieski, clk - np zielony itd. Ułatwi Ci to późniejszą diagnostykę, a jak ewentualnie ktoś inny będzie po tobie coś zmieniał (poprawiał) to "nie będzie rzucał mięsem".
    Oddzielną sprawą jest oprogramowanie, ale najpierw zrób hardware...
    pwired
    Level 12  
    Andrzej Stachurski wrote:
    Jak już napisał przedmówca w zasadzie wszystko w porządku (uwagi przedmówcy jak najbardziej słuszne). Mam tylko małą dygresję, abyś ujednolicił kolory okablowania: czyli wszędzie + to np czerwony(zalecany), - niebieski, clk - np zielony itd. Ułatwi Ci to późniejszą diagnostykę, a jak ewentualnie ktoś inny będzie po tobie coś zmieniał (poprawiał) to "nie będzie rzucał mięsem".
    Oddzielną sprawą jest oprogramowanie, ale najpierw zrób hardware...

i tu się z kolegą nie zgodze - powtazalność kolorystyki przewodów w instalacjach jest niebezpieczna

ja zazwyczaj zmieniam kolorystyke przy każdej instalacji np zasilanie daję +12 - niebieski a masa biały

jest to duzo bezpieczniejsze w razie włamania
    joy
    Level 20  
    Najważniejsze to dobrze ukryć centralę i zabezpieczyć, i zawsze przy centrali radził bym dać czujkę natychmiastową.
    Andrzej Stachurski
    Level 21  
    pwired wrote:

i tu się z kolegą nie zgodze - powtazalność kolorystyki przewodów w instalacjach jest niebezpieczna

ja zazwyczaj zmieniam kolorystyke przy każdej instalacji np zasilanie daję +12 - niebieski a masa biały

jest to duzo bezpieczniejsze w razie włamania

Z tym z kolei ja się zgodzić nie mogę, a dlaczego:

- przy włamaniu najczęściej (99,9% przypadków) dochodzi do zniszczenia w pierwszej kolejności wszystkiego co wyje a potem co świeci, żadne bawienie się w kabelki

- właściwa (powtarzalna) kolorystyka znakomicie ułatwia serwis (zwłaszcza po kimś). Nie raz już wieszałem psy na poprzednim instalatorze zrobił mix w kolorach.

- w dużych instalacjach szczególnie niemieckich VDS (Atras) przy kablach 40 parowych między krosownicami niestosowanie wzorców to samobójstwo

Kolega "JOY": trafna uwaga

Pozdrawiam
    NegativeONE
    Level 15  
    Na poczatek dziekuje wszystkim za odpowiedz, wykonalem ostatnio wszystkie podlaczenia i wstepnie wlaczylem sprzet w celu sprawdzenia czy dziala :) wszystko dziala chyba tak jak powinno tylko jedna rzecz mnie zastanawia zaraz po podlaczeniu zasilania klawiatura strefowa sygnalizuje blad (pikanie i miganie wszystkich 3 LED po koleji). Jak narazie poprzez manipulator LCD zmienilem tylko haslo i teraz przyszla kolej na zaprogramowanie systemu. Doszedlem do wniosku ze kupie przejsciowke USB – RS232 i zaprogramuje centrale przy pomocy komputera. Prosil bym o rady i pomoc w zaprogramowaniu tego systemu , chcialbym aby toi tak wygladalo :

- wchodzac do przedpokoju mamy na drzwiach kontaktron (podlaczony do LCD) oraz czujke na lini Z1, otwierajac drzwi chcialbym miec powiedzmy 15 sekund na wpisanie kodu do rozbrojenia alarmu. Wejscie bez naruszenia kontaktronu i wykrycie ruchu przez czujke automatycznie wlancza alarm.
    - nastepne pomieszczenie z czujka na Z2 za drzwiami za przedpokojem czujka natychmiasowa ( czujki na Z3 i Z4 także natychmiastowe )
    - w garazu po otwarciu drzwi z kontaktronem opoznienie jakies 20-30 sekund na wpisanie kodu i deaktywacja czujki na ten czas, ale jezeli drzwi z kontaktronem nie zostaly by otworzone to czujka po wykryciu ruchu zeby dzialala jako natychmiastowa (sa tam 2 male okienka)
    - w razie alarmu sygnalizacja akustyczna zeby dzialala przez jakies 60 sekund – natomiast optyczna powiedzmy 10 minut , a także zeby centrala zadzwonila pod 2 numery telefonu z komunikatem glosowym o alarmie.
    - czy dalo by rade zrobic aktywacje/deaktywacje alarmu poprzez hasla wpisywane przez klawiatury oraz aktywacje/deaktywacje alarmu w okreslonych godzinach np. wlaczenie sie samoczynne alarmu o 20.00 deaktywacja o 6.00 ?
    ustawianie roznych hasel powiedzmy dla 4 uzytkownikow.

Kontaktrony mam podlaczone bezposrednio bez uzycia rezystorow, jeszcze podlacze styki TMP sygnalizatora z rezystorem 2,2k do Z6 i COM w centrali a także czujnik w obudowie centrali do Z7 i COM w centrali z rezystorem 2,2k.

Strefa moze byc jedna na calosc albo dwie - jedna na garaz reszta na pozostale pomieszczenia, fajnieby bylo zeby przy pomocy jednego kodu deaktywowac 2 strefy naraz.

W instrukcji jest napisane ze zalecaja programowac centrale przy odlaczonym sygnalizatorze a wyjscia obciazyc rezystorami. Czy odlanczacie sygnalizatory na czas programowania ?

Prosze także o wszystkie uwagi i informacje przydatne przy programowaniu i ustawianiu systemu.
    User removed account
    Level 1  
    bulba1
    Level 24  
    Popieram przedmówcę co do programowania.
    Jeżeli chodzi o CA-10 i timery to lepiej jednak sprawuje sie Integra a przy tym nie jest duzo droższa a w przyszłości mozna lepiej rozbudować np. o eternet czego nie ma CA-10 (choc może eternet w domu to mała fanaberia)

Dodano po 6 [minuty]:

I jeszcze jedno radziłbym zastosowac drugi wewnetrzny sygnalizator - często sprawdza się jako ogłuszacz włamywaczy.