Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

MP3 problem z radiem FM

Krzychu7 30 Mar 2007 09:35 3356 5
    Krzychu7
    Level 40  
    Mam problem z takim mp3 (pamięć 2GB, radio FM, dyktafon, pendrive)

MP3 problem z radiem FM

MP3 problem z radiem FM

Były kupione 2 sztuki identycznych modeli. Oba wyglądają identycznie, były kupione w tym samym dniu od tego samego sprzedawcy, w tej samej cenie. Jeden z nich praktycznie nie odbiera radia FM (słabo, z bardzo dużym szumem można odebrać tylko najsilniejszą stację) podczas gdy drugi ma bardzo dobrą czułość i odbiera czysto nawet słabe stacje radiowe. Okazało się, że mają zupełnie różne płytki drukowane (inny układ elementów). Oprócz innych płytek różnią się scalakiem radia FM. Ten, który źle odbiera ma układ TEA5767 (Philips), natomiast ten który odbiera prawidłowo ma odpowiednik tego układu SP3767. Różnią się też oprogramowaniem, ten "dobry" ma firmware 6124V1.8 z dnia 2006/11/03, natomiast "zły" 9.0.49.0000 z dnia 2006/10/17. Dodatkowo w "złym" nie można uaktywnić funkcji "upgrade firmware" a próba wgrania nowego oprogramowania (od drugiego mp3) kończy się błędem. Posiadam zgrane oba firmware w formacie .BIN (w załączniku plik "Zły-"zły odbiór FM").
    Według mnie powodem usterki związanej z radiem może być TEA5767, chyba, że w firmware jest możliwość zmiany czułości tego scalaka. Wszystkie elementy w aplikacji TEA5767 sprawdzone, są ok, napięcie zasilania TEA5767 wynosi 2,98V. Proszę o sugestie w tej sprawie.
  • Helpful post
    dybas
    Level 37  
    Może odpowiednik SP3767 (dumna nazwa Si-Power identyfikuje kraj)
    przebija Philipsa. Patrząc na schemat rozpacz człowieka ogarnia, ponieważ
    niewiele tam pozostaje do ingerencji. Czy urządzenie dostraja się do stacji?
    Jedynym podejrzanym elementem oprócz scalaka jest kwarc w układzie
    dekodera. Tylko strach to ruszać...
    Krzychu7
    Level 40  
    MP3 w zasadzie zatrzymuje się na stacjach, tylko wygląda na to że układ się wzbudza gdyż często zatrzyma się na częstotliwości gdzie nie ma żadnej stacji. Dodatkowo wydaje mi się, jakbym słyszał tylko sygnał różnicy kanałów (za mało sygnału sumy, przy odbiorze słychać bardzo mocne "trzaski" załączania dekodera stereo). Rzeczywiście może to wina kwarcu. Połączenie masy słuchawek jest ok, również odczyt MP3 jest ok.
    Quote:
    Tylko strach to ruszać...

Dlaczego ?
    Naprawiałem już mniejsze układy i nie było problemów.

Widzę z opisu TEA5767, że można programowo zmieniać selektywność toru p.cz. Może tu jest problem?
    Co to jest za funkcja "Stereo Noise Cancelling" włączana także programowo?
    dybas
    Level 37  
    Zmniejszenie szerokości pasma p.cz. poprawia odbiór przy słabym sygnale.
    "Stereo Noise Cancelling" to taki bajer. Ograniczenie szumów w trybie stereo.
    "Nos" wskazuje mi na układ scalony.
    Krzychu7
    Level 40  
    Czy ktoś ma firmware do tego mp3? Napisałem, że zgrałem, lecz przy próbie ponownego wgrania mam komunikat: "Read or write device information failed!"
    Może ktoś sprawdzić moje zgrane firmware (w załączniku) lub ma link do ściągnięcia z internetu.
    Procesor:
    ATJ2091H
    FC257FA 1CS
    Pamięć (2GB):
    SAMSUNG 701
    K9HAG08V1M
    PCB0

Na wyświetlaczu była informacja o wersji: 6124v1.8 z 2006/11/03
    Attachments:
    przemo011
    Level 10  
    Czy wiadomo jak się rozwiązała sprawa z tym??? Ma ktoś może dobry firmware do tego mp3. I jakim oprogramowaniem to wgrac???