Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elmark
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomoc w doborze silnika krokowego.

jahoo 30 Mar 2007 13:23 2332 6
  • #1 30 Mar 2007 13:23
    jahoo
    Poziom 15  

Witam,
    mam silnik 24V unipolar 1,2A 7,2st, prawdopodobnie z tachografu. Potrzebuję dobrać odpowiednik z 'handlówki' (mniej więcej ten sam moment) Nie wiem niestety jaki ma ten silnik ma moment(brak oznaczeń)
    Czy ktoś spotkał się z ww. silnikiem i wie jaki moment to może osiągać?
    Silnik chcę wybrać np. w Wobicie.
    Chcę mieć też więcej kroków, więc wstępnie wybrałem:
    42BYGH802U (1,8st, 38Ncm),12V, 0,4A unipolar 6 Podejdzie?
    z góry dzięki za wszelką pomoc.

0 6
  • Elmark
  • Pomocny post
    #2 30 Mar 2007 17:19
    bogdan_p
    Poziom 39  

Cytat:
    mam silnik 24V unipolar 1,2A 7,2st,

skoro ma być podobny to również na 24 V i prądzie ok 1A , oczywiście ilość kroków może być inna
    bo to co wybrałeś ni jak ma się do modelu wzorca
    odpowiednie silniki i to dużo taniej znajdziesz na Allegro
    do czego chcesz te silniki wykorzystać

0
  • Elmark
  • #3 30 Mar 2007 20:17
    jahoo
    Poziom 15  

Podobny ma być tylko momentem, niestety nie wiem jaki moment ma ten używany przezemnie. Ww. silnik jest też bardzo podobny do silników z ksero (mam kilka sztuk, jednak nie umiem zmierzyć momentu)
    Potrzebuję kupić nowy, ponieważ ma być wykorzystany do projektu na który wystawię gwarancję i wszystkie części mają być nowe....Stąd allegro odpada. 12V dlatego, że w wobicie akurat takie przeważają, a zasilacz i tak będzie 'handlowy', więc żadna różnica....

0
  • #4 30 Mar 2007 20:53
    bogdan_p
    Poziom 39  

w domowych warunkach raczej nie zmierzysz momentu trzymania , zwróć uwagę na to jaki prąd pobiera silnik modelowy , a ten który wybrałeś pomijając wszystkie czynniki które tak naprawdę trzeba by uwzględnić przy obliczaniu momentu to zasadniczy parametr to właśnie prąd silnika i napięcie pracy , porównaj je ......
    z drugiej strony czy faktycznie jest Ci potrzebny silnik o tak dużym momencie
    trochę już miałem do czynienia z silnikami krokowymi i jeszcze nie spotkałem się z sytuacją aby silnik uległ spaleniu , jeżeli dobrany jest właściwie prąd sterowania silnika , szybciej uszkodzeniu może ulec sterownik

0
  • #5 30 Mar 2007 22:25
    jahoo
    Poziom 15  

38Ncm to spory moment? Utrzymam to w rękach?
    Tego co teraz mam nie utrzymuję... A silnik potrzebny do odkręcania i zakręcania dość sporej śruby( przez przekładnie oczywiście). Obecny bardzo dobrze sobie z tym radzi, jednak chcę mieć większą rozdzielczość, no i jak już wspominałem musi to być element handlowy....niestety.

0
  • Pomocny post
    #6 31 Mar 2007 08:43
    bogdan_p
    Poziom 39  

pamiętaj że stosując silniki o innej ilości kroków musisz zmienić częstotliwość sekwencji sterującej , w tej chwili masz 48 kroków na obrót , przy silniku z 1,8°/ krok potrzebujesz 200 kroków na obrót , chyba że nie zależy Ci na prędkości obrotowej
    w sterowniku najważniejsza jest kontrola prądu silnika , idealna jest praca czoperowa lub pwm , napięcie zasilania silnika nie ma większego znaczenia , a wyższe napięcie przy prawidłowej kontroli prądu powoduje w krótszym czasie osiągniecie właściwych parametrów mechanicznych ( dynamika , moment )

0
  • #7 31 Mar 2007 09:18
    jahoo
    Poziom 15  

Dzięki bogdan_p, mam nadzieję, że uda mi się trafić w miarę podobny model.
    Prędkość obrotowa ma małe znaczenie, w tym rozwiązaniu liczy się dokładność ( 1 krok w przypadku obecnego silnika i z 3 przekładniami powodował wyjechanie poza obszar dopuszczalnej odchyłki.

0