Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

TV Shivaki Stv 201m4, strzela bezpiecznik, gdzie szukać?

maciejsony 30 Mar 2007 15:06 3958 30
    maciejsony
    Level 17  
    Witam!

Znajomy podarował mi ten właśnie telewizor, jednak z usterką (po burzy). Telewizor rozebrałem, były wylane kondensatory elektrolityczne (C817.C818,C815) kondensatory były te wokół przetwornicy wszystkie już wymieniłem. Jednak teraz strzela mi bezpiecznik. Założyłem zamiast bezpiecznika żarówkę 60W (cały czas teraz świeci po podłączeniu tv do sieci) Gdzie ewentualnie szukać usterki? czy jest w ogóle sens? Przed wymienieniem kondensatorów telewizor też nie działał (tzn nic nie wyświetlał ) przetwornica chodziła ale nierówno (na różnych częstotliwościach). Kondensatory zamontowałem na 100% w dobrej polaryzacji! Pozdrawiam Proszę o pomoc!
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
  • Helpful post
    CHACA
    Level 43  
    W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić pozystor,diody w mostku ,elektrolit za nim,tranzystor klucz,diodę w kolektorze tego tranzystora (o ile jest).
    Jeżeli zasilacz na scalaku to wymienić, a jak na tranzystorach to sprawdzić ewentualnie wymienić.
    maciejsony
    Level 17  
    Wymieniłem wszystko co zaznaczyłem czerwonym wykrzyknikiem. Diody w mostku nowe, kondy nowe, nie wiem który to jest ten pozystor i o który tranzystor chodzi ?? Żarówka cały czas świeci czy tak ma być ??
  • Helpful post
    CHACA
    Level 43  
    Pozystor to ten stojący prostokącik obok dławika wyglądajacego jak trafo.Tranzystor to ten największy umieszczony na radiatorze.
    maciejsony
    Level 17  
    Ok, już wylutowałem dziś już nie dostane tych nowych części więc do jutra :) Dzięki !
    maciejsony
    Level 17  
    Tranzystor wymieniłem, kondensator też i pozystor. Jednak nadal cisza. Po włączeniu zasilania w ogóle nie pracuje przetwornica. Jak mogę ją sprawdzić ??

Teraz wszystko wygląda tak:

• Helpful post
    CHACA
    Level 43  
    Sprawdź po załączeniu czy masz około 300V na kondensatorze głównym za mostkiem.
    maciejsony
    Level 17  
    Nie ma napięcia na tym kondensatorze.
  • Helpful post
    CHACA
    Level 43  
    Sprawdź rezystor 4,7Ohma5W może mieć przerwę.
    maciejsony
    Level 17  
    Faktycznie, był popsuty. Już wymieniłem ale napięcia nadal nie ma na kondensatorze. Jednak teraz żarówka (zamiast bezpiecznika) cały czas świeci.
  • Helpful post
    CHACA
    Level 43  
    Jeszcze raz do sprawdzenia tranzystor na radiatorze.
    maciejsony
    Level 17  
    Po wlutowaniu nowego rezystora znowu siadł :( W jaki sposób sprawdzić ten tranzystor ? Mam miernik z możliwością wzmocnienia tranzystora (hFE) ale nie wiem jaki powinien być wynik i w którym miejscu badać PNP czy NPN ??
  • Helpful post
    CHACA
    Level 43  
    Wylutuj go i na mierniku ustaw zakres pomiarowy diod i sprawdź.Pomierz też diody z prawej strony przy rezystorze 180Ohm wylutowując je jednym końcem z płyty.
    maciejsony
    Level 17  
    Między wszystkimi nóżkami tranzystora jest przejście więc chyba uwalony:( Diody są ok.
  • Helpful post
    CHACA
    Level 43  
    Raczej tak.Do wymiany.
    maciejsony
    Level 17  
    No niestety muszę czekać do poniedziałku bo już sklepy pozamykali :(( A co przed tym wymienić na żeby nie sfajczyć drugiego tego tranzystorka?? Na wszelki wypadek wymienię myślę diody w mostku i te obok rezystora 180Ohm, rezystor 5W4ohm. A co z tym dławikiem ?? jak go sprawdzić ?? Co ew. jeszcze wymieniać ??
    CHACA
    Level 43  
    Dławikiem się nie przejmuj.Diody w mostku już chyba wymieniałeś,więc nie ma sensu jeszcze raz tego robić.Kondensatory elektrolityczne po stronie pierwotnej zasilacza już zmienione?
    Jasny gwint co to za scalak na radiatorze IC801!
    Prawdopodobnie TDA sterownik zasilacza?
    maciejsony
    Level 17  
    Tak diody w mostku wymienione już 2 razy. Kondensatory po pierwotnej wymienione. Ten scalak to coś takiego :
    CHACA
    Level 43  
    Jak go odkręcisz i wylutujesz to po drugiej jego stronie musi być napis TDA.... .
    maciejsony
    Level 17  
    Ale jest taka potrzeba ?? Trzeba go wymienić ??
    CHACA
    Level 43  
    Przepraszam moja wina,ponieważ niezauważyłem go wcześniej.Jeżeli jest uszkodzony może powodować brak startu zasilacza.Z reguły przy uszkodzeniach tranzystora klucza wymienia się automatycznie te sterowniki+elektrolity w jego aplikacji,czyli te trzy które stoją przed nim.
    maciejsony
    Level 17  
    Niezapomne Ci tego ;)) ŻARTUJE :) W poniedziałek go wymienię, tylko co to za model ?? Który z napisów to jego typ ?? Będę zaopatrywał się tu : http://www.elektroniksc.com.pl
    jogi30
    Level 19  
    Cześć. wymień dla pewnośćito pewnie tda4601 to grosze kosztuje,napewno Ci się uda zrobić.Pozdrawiam.
    CHACA
    Level 43  
    Jak go odkręcisz i wylutujesz to zobaczysz typ.
    maciejsony
    Level 17  
    jogi30 wrote:
    Cześć. wymień dla pewnośćito pewnie tda4601 to grosze kosztuje,napewno Ci się uda zrobić.Pozdrawiam.

Niebył bym taki pewny :) no, ale dziękuje. Pozdrawiam Dzieki

Dodano po 1 [minuty]:

krzychupar wrote:
    Tu chyba masz do niego schemat:

http://www.eserviceinfo.com/

Niestety do tego modelu nie ma :(

Dodano po 35 [sekundy]:

_OBCY_ wrote:
    Jak go odkręcisz i wylutujesz to zobaczysz typ.

Ok. Zaraz go wylutuje.

Dodano po 6 [minuty]:

Wylutowałem układ ten to TDA 4601 tak jak mówiłes jogi30 :) Pozdrawiam
    maciejsony
    Level 17  
    Nie dostałem tych elementów u mnie w sklepie. Zamówiłem będą dopiero w środę!! Pozdrawiam
    maciejsony
    Level 17  
    Witam! Udało dostać mi się dzisiaj już ten układ ale jest trochę inny : TV Shivaki Stv 201m4, strzela bezpiecznik, gdzie szukać? W jaki sposób przykręcić do niego ten radiator?? i która strona go przylutować ??? Tak jak na obrazku czy odwrotnie?? (choć tam nie ma jednego pinu. Nie wiem też jakie zastosować diody te które idą do tego scalka ich oznaczenie to TVR06J nigdzie takich nie mogę dostać :(
    CHACA
    Level 43  
    Kupiłeś nie ten typ obudowy. Musi być taki jak oryginał, inaczej go nie przykręcisz. Obudowa typu P-SIP-9-1.
    maciejsony
    Level 17  
    Dobra już wiem jak wlutować:) Mam już 300V na kondensatorze za mostkiem! Co dalej mogę zdziałać?? Co sprawdzić??

Dodano po 1 [minuty]:

Radiator przykleiłem do obudowyi wlutowałem ! Górne piny zaizolowałem.