Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Drukarka termiczna Zebra LP 2824

terminux 30 Mar 2007 19:10 7547 8
 • #1
  terminux
  Level 23  
  Witam.
  Dostałem do naprawy drukarkę termiczną Zebra LP 2824. Objaw - nie zatrzymuje się w przerwach między naklejkami. Wydawało mi się, że jest to wina czujnika optycznego. Żadna z diód nie emituje promieniowania podczerwonego. I moje pytanie - jaki jest symbol diody nadawczej?
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • #2
  tyktyk
  Level 24  
  zanim zaczniesz dubać zainstaluj ją na innym kompie tak dla pewności i wydruk puść z innego programu niż dotychczas urzywany. Kiedyś miałem podobny objaw wydawało się że to wina zebry a była to wina programu do etykiet!!!
 • #3
  eseli
  Level 27  
  Sprawdz tez w ustawieniach drukarki czy nie jest wyłączony czujnik. Może być ustawiony na ciągłą prace - continous.
 • #4
  terminux
  Level 23  
  Ale jak zakładam rolkę z metkami i naciskam wysuwanie to rolka odwija ok 18 metek i zatrzymuje się sygnalizując awarię. Dlatego twierdzę, że to albo wina czujnika, albo zasilania czujnika.
  Zresztą oświetlenie odbiornika zewnętrznym źródłem powoduje zatrzymanie rolki. Dlatego wykluczam diodę odbiorczą. Zostaje tylko dioda nadawcza, która jest w jakiejś dziwnej obudowie, której nie znam.
  Nadajnik wygląda tak

  Drukarka termiczna Zebra LP 2824
 • #5
  madman
  Level 15  
  Wg mnie to kwestia oprogramowania używanego do wydruków. Dosyć często mam styczność z tymi drukarkami i w zależności od wersji oprogramowania drukarki jak i ustawień w programie, drukarka zatrzymuje rolke między etykietami lub w połowie etykietki (między gdy w programie ustawie na nowe oprogramowanie 4.50). Przeważnie jednak zatrzymywanie w połowie etykiety występuje przy drukowaniu w programie dosowym i przy połączeniu kablem RS232. Robiłeś pozycjonowanie etykiet?
 • #6
  apax25
  Level 2  
  Witam, ja również mam taki sam problem jak terminux. Drukarka Zebra LP 2824 od pewnego czasu ma dokładnie takie same objawy jak opisywany w tym temacie tzn. tak jakby nie mogła rozpoznać końca metki, wydrukuje jedną metkę a potem przewija i przewija ... kończy sygnalizując błąd.
  Problem nie dotyczy oprogramowania, ani połączenia (spr na RS232 com1 i USB). Prawdopodobnie problem dotyczy czujnika. Mam pytanko gdzie można kupić taki czujnik (prawdopodobnie tak jak terminux prędzej opisywał problem dotyczy fotodiody zdjęcie czesc2.jpg)
  Za każdą informację wielkie dzięki.
 • #7
  terminux
  Level 23  
  Ja rozwiązałem problem - uszkodzona była dioda nadawcza podczerwieni. Naprawiłem to "po kowalsku" tzn delikatnie rozciąłem plastik, w którym są zatopione nadajnik i odbiornik IR i w miejsce diody nadawczej wstawiłem inną diodę nadawczą z serii miniaturowej (a może to była dioda SMD z jakiegoś innego czujnika? już nie pamiętam). Drukarka działa do dzisiaj.
 • #8
  apax25
  Level 2  
  U mnie problem nie dotyczył diody tylko jej zasilania z płyty głównej. Podłączyłem zasilanie z innego miejsca do nadajnika i drukarka w końcu zaczęła działać ja należy. Za wszystkie podpowiedzi wielkie dzięki.
 • #9
  xangel
  Level 18  
  Witam
  U mnie uszkodzony był albo przetwornik C/A albo coś w sofcie, po prostu drukarka nie zapalała diody.
  Rozrysowałem schemat zasilania tej diody nadawczej, może komuś się przyda. Zaznaczam, że schemat był odtwarzany z płytki, więc może nie zawierać wszystkich elementów, natomiast można z niego poznać główną zasadę działania tego fragmentu układu.
  Drukarka termiczna Zebra LP 2824

  Aha, problem rozwiązałem zwierając emiter i kolektor tranzystora :) trochę to byle jak, ale działa :) Prąd diody wynosi około 70mA - to trochę dużo, ale zobaczymy jak się będzie sprawowała.