Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Drukarka termiczna Zebra LP 2824

terminux 30 Mar 2007 19:10 6668 8
  • #1 30 Mar 2007 19:10
    terminux
    Poziom 23  

Witam.
    Dostałem do naprawy drukarkę termiczną Zebra LP 2824. Objaw - nie zatrzymuje się w przerwach między naklejkami. Wydawało mi się, że jest to wina czujnika optycznego. Żadna z diód nie emituje promieniowania podczerwonego. I moje pytanie - jaki jest symbol diody nadawczej?

0 8
  • #2 30 Mar 2007 20:57
    tyktyk
    Poziom 24  

zanim zaczniesz dubać zainstaluj ją na innym kompie tak dla pewności i wydruk puść z innego programu niż dotychczas urzywany. Kiedyś miałem podobny objaw wydawało się że to wina zebry a była to wina programu do etykiet!!!

0
  • #3 30 Mar 2007 21:01
    eseli
    Poziom 27  

Sprawdz tez w ustawieniach drukarki czy nie jest wyłączony czujnik. Może być ustawiony na ciągłą prace - continous.

0
  • #4 30 Mar 2007 23:07
    terminux
    Poziom 23  

Ale jak zakładam rolkę z metkami i naciskam wysuwanie to rolka odwija ok 18 metek i zatrzymuje się sygnalizując awarię. Dlatego twierdzę, że to albo wina czujnika, albo zasilania czujnika.
    Zresztą oświetlenie odbiornika zewnętrznym źródłem powoduje zatrzymanie rolki. Dlatego wykluczam diodę odbiorczą. Zostaje tylko dioda nadawcza, która jest w jakiejś dziwnej obudowie, której nie znam.
    Nadajnik wygląda tak

0
  • #5 02 Kwi 2007 19:38
    madman
    Poziom 12  

Wg mnie to kwestia oprogramowania używanego do wydruków. Dosyć często mam styczność z tymi drukarkami i w zależności od wersji oprogramowania drukarki jak i ustawień w programie, drukarka zatrzymuje rolke między etykietami lub w połowie etykietki (między gdy w programie ustawie na nowe oprogramowanie 4.50). Przeważnie jednak zatrzymywanie w połowie etykiety występuje przy drukowaniu w programie dosowym i przy połączeniu kablem RS232. Robiłeś pozycjonowanie etykiet?

0
  • #6 23 Sie 2008 17:27
    apax25
    Poziom 2  

Witam, ja również mam taki sam problem jak terminux. Drukarka Zebra LP 2824 od pewnego czasu ma dokładnie takie same objawy jak opisywany w tym temacie tzn. tak jakby nie mogła rozpoznać końca metki, wydrukuje jedną metkę a potem przewija i przewija ... kończy sygnalizując błąd.
    Problem nie dotyczy oprogramowania, ani połączenia (spr na RS232 com1 i USB). Prawdopodobnie problem dotyczy czujnika. Mam pytanko gdzie można kupić taki czujnik (prawdopodobnie tak jak terminux prędzej opisywał problem dotyczy fotodiody zdjęcie czesc2.jpg)
    Za każdą informację wielkie dzięki.

0
  • #7 23 Sie 2008 21:14
    terminux
    Poziom 23  

Ja rozwiązałem problem - uszkodzona była dioda nadawcza podczerwieni. Naprawiłem to "po kowalsku" tzn delikatnie rozciąłem plastik, w którym są zatopione nadajnik i odbiornik IR i w miejsce diody nadawczej wstawiłem inną diodę nadawczą z serii miniaturowej (a może to była dioda SMD z jakiegoś innego czujnika? już nie pamiętam). Drukarka działa do dzisiaj.

0
  • #8 26 Sie 2008 09:21
    apax25
    Poziom 2  

U mnie problem nie dotyczył diody tylko jej zasilania z płyty głównej. Podłączyłem zasilanie z innego miejsca do nadajnika i drukarka w końcu zaczęła działać ja należy. Za wszystkie podpowiedzi wielkie dzięki.

0
  • #9 01 Gru 2008 14:08
    xangel
    Poziom 18  

Witam
    U mnie uszkodzony był albo przetwornik C/A albo coś w sofcie, po prostu drukarka nie zapalała diody.
    Rozrysowałem schemat zasilania tej diody nadawczej, może komuś się przyda. Zaznaczam, że schemat był odtwarzany z płytki, więc może nie zawierać wszystkich elementów, natomiast można z niego poznać główną zasadę działania tego fragmentu układu.

Aha, problem rozwiązałem zwierając emiter i kolektor tranzystora :) trochę to byle jak, ale działa :) Prąd diody wynosi około 70mA - to trochę dużo, ale zobaczymy jak się będzie sprawowała.

0