Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.
itemscope itemtype="https://schema.org/QAPage"

Zielona dioda zapalana telefonem

Thufir 30 Mar 2007 23:49 1769 9
  • Zielona dioda zapalana telefonem

Poziom 10  

Witam! Mam nadzieję że piszę w dobrym dziale, jeżeli nie to z góry przepraszam, nie wiedziałem gdzie to wstawić.
    Generalnie mam mały problem z pewnym zadankiem, jak w temacie. Wiadomo, że każdy przycisk telefonu generuje inny sygnał tonowy i mam takie zadanie, żeby wygenerować taki sygnał tonowy w postaci trzech cyfr, aby zapalić za pomocą tego zieloną diodę. Jako podpowiedź wiem że ten trzycyforowy kod wynika z wartości 770 1209 1336 1477. Jednak nie mam pojęcia co one oznaczają i skąd to się bierze. Jeśli ktoś mógłby to wytłumaczyć to bardzo bym prosił. Z góry dzięki :)

0 9
    Admin grupy audio

Witam

Te wartości, które podałeś to nic innego jak częstotliwości składowe tonów DTMF.
    Tyle że nie wiadomo o co chodzi, ponieważ masz za mało danych :), 3 cyfry to 6 częstotliwości składowych, a Ty podałeś tylko 4. Chyba, że częstotliwość 770Hz jest wspólna dla każdej z 3 cyfr.
    Każdy ton DTMF zawiera dwie częstotliwości składowe.
    http://pl.wikipedia.org/wiki/DTMF

Pozdrawiam

0
    Poziom 10  

No właśnie nie wiem. Dostałem takie zadanie i koleś w ramach podpowiedzi podał mi te cyferki, ale nic więcej nie dodał :/ Wracając do zadania to muszę tak manipulować częstotliwościami żeby zapalić diodę zieloną, czyli muszę wystukać taką częstotliwość która jest przypisana do zielonej diody (600-530THz)?

0
    Pomocny dla użytkowników

Thufir napisał:
    czyli muszę wystukać taką częstotliwość która jest przypisana do zielonej diody (600-530THz)?

A dlaczego ta dioda akurat jest zielona? Przecież to nie ma znaczenia. Musisz mieć jakiś dekoder kodu DTMF i dodatkowo coś co zliczy te cyfry i wykona polecenie, bo tylko w takiej kolejności ma ten układ zadziałać.
    W sekretarkach automatycznych jest zdalne sterowanie za pomoca kodu DTMF a także są urządzenia odbiorcze obsługiwane przez telefon, oczywiście z wykorzystaniem tego kodu. Wystarczy podejrzeć artykuły na ten temat.

0
    Poziom 27  

Thufir napisał:
    No właśnie nie wiem. Dostałem takie zadanie i koleś w ramach podpowiedzi podał mi te cyferki, ale nic więcej nie dodał :/ Wracając do zadania to muszę tak manipulować częstotliwościami żeby zapalić diodę zieloną, czyli muszę wystukać taką częstotliwość która jest przypisana do zielonej diody (600-530THz)?

Musisz zbudowac uklad ktory bedzie wykrywal w danym oknie czasowym pojawienie sekwencji sygnalow o 2 czestotliwosciach.
    Przykladowo 770Hz i 1209Hz.
    Gdy taka sekwencja zostanie wykryta wtedy twoj uklad musi przejsc do wykrywania kolejnej sekwencji odpowiadajacej kolejnej cyfrze twojego 3 cyfrowego kodu.
    I gdy ta zostanie wykryta przechodzi do wykrywania sekwencji dla 3 cyfry w przeciwnym razie powinien nastapic powrot do wykrywania sekwencji dla pierwszej cyfry.

Gdyby tego powrotu dla blednej sekwencji( niewlasciwej cyfry z aparatu) nie bylo wtedy wystarczyloby do zapalenia diody 3 razy wystukac po kolei wszystkie cyfry w aparacie i uklad by diode zapalil, ale Tobie jak rozumiem chodzi o rodzaj zamka ktory ma otwierac(zapalac diode) tylko dla scisle okreslonej sekwencji cyfr - konkretnego 3 cyfrowego kodu.
    Najprosciej bys to mogl zaprogramowac na jakims popularnym uC o ile nie ma gotowych ukladow ktore takie tonowe wybieranie wykrywaja.

0
    Poziom 10  

Dzięki za info, ale mam jeszcze podstawowy problem. Według tabelki z Wikipedii (http://pl.wikipedia.org/wiki/DTMF) odpowiednie przyciski to 4,5,6 tylko mam jeszcze pytanie w jakiej kolejności? Wie ktoś może?

0
    Poziom 27  

Thufir napisał:
    Dzięki za info, ale mam jeszcze podstawowy problem. Według tabelki z Wikipedii (http://pl.wikipedia.org/wiki/DTMF) odpowiednie przyciski to 4,5,6 tylko mam jeszcze pytanie w jakiej kolejności? Wie ktoś może?

Chyba w takiej kolejnosci jaka sobie sam ustalisz dla swojego ukladu.
    Podobnie jak z elektronicznym zamkiem szyfrowym - ustalasz gdzies zwrokami lub inaczej klucz na podanie ktorego zamek ma sie otwierac a potem tylko musisz wpisac ten klucz czyli cos tam ponaciskac we wlasciwej kolejnosci.

0
    Poziom 10  

No dobra, ale jeżeli mam już taki układ i generalnie tylko jedna sekwencja uruchamia diodę i mam jedno podejście. Można jakoś to wyliczyć, zgadnąć, jaka powinna być kolejność cyfr (cyfry 4,5,6)? Nie ma to jakiegoś związku z częstotliwością zielonego światła (http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c01e78f44c3726fa.html)?

0
    Admin grupy audio

Przy trzech cyfrach od 0 do 9 masz ok. 3^10 kombinacji (trzy do potęgi 10), zgadnąć się nie da obliczyć też nie.

Częstotliwości DTMF nie mają nic wspólnego z częstotliwością promieniowania widzialnego. Różnica jest o jakiś 1Thz (jeden teraherc - 1000000000000Hz).

Pozdrawiam

0
    Poziom 27  

Artur k. napisał:
    Przy trzech cyfrach od 0 do 9 masz ok. 3^10 kombinacji (trzy do potęgi 10), zgadnąć się nie da obliczyć też nie.

W przyrodzie nic nie jest niemozliwe :D
    Oczywiscie ze mozna odgadnac wlasciwa kombinacje tyle ze prawdopodobienstwo takiego zdarzenia bedzie dosyc niskie jak 1:1000.

0