Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz na starym trafo z Unitra Amator 3 stereo

NanoTour 31 Mar 2007 05:03 3916 16
    NanoTour
    Level 10  
    Witam. Pragne zmontowac prosty/tani wzmacniacz-tylko potrzebuje troche pomocy :) -zasilany trafo z w.w. amatora tj. TS70/5. O ile sie niemyle to ma on AC27V i 7.1V(pomiary AC30V DC38.5V) Znalazlem aplikacje na LA4280 .pdf calosc chce zamknac w starym decku JVC, dodam jeszcze ze sygnal audio z karty dzwiekowej. ...zastanawia mnie tylko czy jakosc dzwieku bedzie daleka od starego dobrego Amatora3? Prosze o podpowiedz czy to rozwiazanie ma sens, ewentualnie podpowiedz w doborze aplikacji...dzieki
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • Helpful post
    maryann
    Level 37  
    Sama końcówka(na tym poziomie zaawansowania) ma niemalże zerowy wpływ na "piękno" dźwięku- po prostu wzmocni to co podasz; zazwyczaj o barwie decyduje przedwzmacniacz, ktorego w aplikacji zawyczaj nie ma(ta się mi nie otwiera). Powodzenia!
  • Helpful post
    Piotr Kania
    Level 15  
    można dać sam potek ale to troche mało można zastanowić się nad rozwiązaniem kontur. Proste i fajne
  • Helpful post
    maryann
    Level 37  
    Można. Kwestia nie samej pracy sprzętu, bo tu można wiele, bardzo wiele rozwiązań i każde będzie działało jak umiało ale Twojej zabawy: chcesz zrobić prosto i się nie narobić albo poeksperymentować dla frajdy i doświadczenia- wszystko wolno i za każdym razem zagra. Można w ogóle nic nie robić, nawet potencjometru- bo regulacja jest w komputerze i wtedy będzie to klasyczna końcówka. Lepiej jednak zrobić plan minimum i potencjometr dać i jak radzi kolega powiesić na nim kontur.
  • Helpful post
    Piotr Kania
    Level 15  
    jak chcesz schemat konturu i regulacji to daj znać coś się znajdzie
    NanoTour
    Level 10  
    Kontur hmm? to jest cos co limituje sygnal trafiajacy na koncowke? znaczy obetnie to co i tak nieslyszalne, czy moze w zakrasie slyszalnym -tylko wyrowna charakterystyke wzmocnienia dla danych czestotliwosci? Malo wiem na temat wzmacniaczy.
    Piotr Kania: Jasne ze chcem schemacik, poprosze moze czegos nowego sie naucze.
    ps: Obudowa jest juz przygotowana :)
  • Helpful post
    Piotr Kania
    Level 15  
    lub coś takiego

Dodano po 55 [sekundy]:

ten potencjopmetr jest z odczepem
  • Helpful post
    maryann
    Level 37  
    Piotr Kania wrote:
    ale w torze sygnałowym są elektrolity to kiepskie rozwiązanie
    Opanuj się, nie robimy High-End...
  • Helpful post
    hefid
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Post był raportowany.
    Przeniosłem z: Audio
    NanoTour
    Level 10  
    Faktycznie pomysle nad jakims kontur, poczytam i cos wybiore. Elementy juz sa wiec fotki niebawem tez sie pojawią. Dzieki bardzo pozdrawiam.

ps: ....moze to zagadnienie typowo audio ale dzial DIY bardziej do niego pasuje ;)

wiem ze moze to glupie pytanie ale: ten odczep jest na polowie sciezki potencjometra (znaczy jest na stale podlaczony do polowy potka dzielac go na dwie rezystancje) ??
  • Helpful post
    maryann
    Level 37  
    Z grubsza tak, choć nie zawsze na dwie "równe" połowy. Czasem jest w 40 a czasem w 60% długości ścieżki. Mówi o tym ostatni znak na polskich potencjometrach; np. 2x47kBV : podwójny, 47 kΩ, charakterystyka B(logarytmiczna; C wykładnicza, A liniowa), V odczep(y) 50% (IV 40%, VI 60%).
    NanoTour
    Level 10  
    glosniki milczą - zasilanie okolo 36V efekt, sygnal z wolkmena:
    :arrow: naglosnikach zero zadnego napiecia (nawet podczas startu nierobia "sptryk")milczą i nie potrofia ani zaszumiec ani zabuczec!
    jesli bym prosil o rade to pewnie bym uslyszal "sprawdz jeszcze raz moze gdzies jest cos nietak jak ttrzeba" <tak, sprawdzalem; nie, nic nieznalazlem> moze copojedynie sprzedawca ja uszkadzil zucajac na lade jesli jest to mozliwe aby od wstrzasu lub przegrzania sie podczas lutowania uszkodzic kosc to pozostaje tylko albo zakup nowej albo sprawdzic swoje sily na innej aplikacji

edit::
    >niemoglem sie powstrzymac i sprawdzilem czy kosc dostaje temperatury: po sciagnieciu z radiatora tak w okolo 30sek dostaje ze 60C <
    co to oznaczac moze? jedyna zecz ktorej mi sie niechcialo to zmiezenie pradow-zrobie to gdy tylko znajde chwile czasu to zbadam dokladniej

<cut>
    maryann
    Level 37  
    Grzeją się? Najprędzej wzbudza się, tzn pracuje jeko generator na wysokiej częstotliwości. W tym momencie wyciągam oscyloskop...
    Jakie są napięcia na p. 11 i 7 ? Jeśli OK to:
    C8, C7, R1 i R2 dobre? Dołóż z p11 i 7 do masy po 10nF.