Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panel numeryczny do windy na PLC

Misiak-007 31 Mar 2007 18:39 4601 13
  • #1 31 Mar 2007 18:39
    Misiak-007
    Poziom 14  

Witam!!!
    Chce stwozyc projekt windy na PLC!
    Mam juz zrobiony schemat ruchu windy w gore i w doł.
    Potrzebuje teraz tylko wymyslec rozwiazanie, ktore za pomoca panelu numerycznego wprowadzalo by liczby do licznika zliczajacego pietra.
    Tzn. wcisniecie 5 na panelu numerycznym spowoduje ruch windy na 5 pietro i zatrzymanie jej na zadanym pietrze.

Tutaj jest schemat tego co do tej pory zrobiłem!

(rys. trzeba jeszcze dodatkowo powiekszyc bo jest troche rozmazany)

Nie wiem jakie zastosowac liczniki w PLC i w jaki sposob wprowadzac liczby do licznika z panelu numerycznego aby zadac mu żadane pietro.

Pozdrawiam i z góry dziękuje za pomoc.

Moderowany przez androot:

Czemu dublujesz tematy?? https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic640130-0.html

0 13
  • PLC Fatek
  • #2 01 Kwi 2007 22:57
    damiani22
    Poziom 16  

nieznam sie za bardzo na elektornice ale mozna to zobic tak ze po przejechaniu windy przez pietro wciskal by sie guzik ktory przesylal by sygnal do jakieos ukladu scalonego ze winda przesunela sie o jedno pietro, i tak z karzdym po kolei az do ostatniego, niemam pojecia jak by to wygladalo od tej "drugiej" strony ale moglo by to dzialac na zasadzie pietro=1, np mamy 10 pieter, po przejechaniu w gore albo w dol licznik odjmowal by albo dodawal 1 :) nie wiem czy pomoglem ale zaciekawil mnie ten projekcik :)

0
  • PLC Fatek
  • #3 02 Kwi 2007 08:23
    tomgart
    Poziom 25  

Wstaw 5 liczników, z predefiniowaną liczbą pięter i z panelu numerycznego wybieraj który ma zliczać

0
  • #4 02 Kwi 2007 19:52
    Misiak-007
    Poziom 14  

DAMIANI22 to co ty miales namysli nazywaja sie krancowki i to jest zastosowane w tym projekcie wlasnie do zliczania pieter.
    TOMGART wstawianie licznikow moze by i dalo ale jak masz wiezowiec to bylby to strasznie skomplikowany program ;(
    Pozdrawiam i dzieki za wsparcie

0
  • #5 03 Kwi 2007 13:44
    Misiak-007
    Poziom 14  

TOMGART przemyslalem twoj pomysl i wydaje mi sie nawet po czesci sensowny tylko nie mial by on racji bytu, poniewaz dzialal by on tylko gdy winda startowala by z parteru. Zalozmy ze jestem na 3 pietrze a chcialbym pojechac na 7. Wciskam 7 i jade na 10 pietro bo 3+7 daje na w sumie 10. W takim razie jesli chcialbym pojechac na 7 musialbym wcisnac 4 (3+4=7). No dobrze a co z jazda w dol. Trzeba by to jakos rozdzielic albo dac dwa panele jeden w gore drugi w dol tylko ze sterownik PLC nie obsluzyl by az tylu wejsc albo byloby to bardzo kosztowne. Trzeba by zastosowac pamiec pieter tylko nei wiem jak to zrobic.
    PROSZE POMOŻCIE
    Pozdrawiam Łuaksz

0
  • #6 03 Kwi 2007 13:50
    tomgart
    Poziom 25  

Musisz zdecydować się co do tego PANELU NUMERYCZNEGO. Czy to jest tylko klawiatura czy cały moduł który w momencie przyciśnięcia przycisku z numerem pietra generuje określona liczbę impulsów do licznika pięter. W I przypadku potrzebujesz 10 wejść w PLC a w drugim tylko 1

0
  • #7 03 Kwi 2007 23:32
    Misiak-007
    Poziom 14  

Prostszym sposobem jest pierwsze rozwiazanie. Ale bardziej praktycznym drugie. Myslalem wlasnie nad drugim rozwiazanie tylko jak juz wspomnialem na poczatku nie wiem jaki sygnal ma podawac panel numeryczny do licznika. Oto mi sie caly czas rozchodzi ;D
    Jesli jestes mi wstanie pomoc to bede Ci bardzo wdzieczny.
    Pozdrawiam Łukasz

0
  • #8 04 Kwi 2007 11:41
    tomgart
    Poziom 25  

Kiedyś już komuś pomagałem w tym zakresie, może nawet tobie? Jako taki układ najprościej jest wykorzystać mikrokontroler, np. jakiś ATmega z prościutkim programem. Czyli: do wejść mikrokontrolera doprowadzasz przyciski z nr. pięter a na jednym z wyjść uzyskujesz adekwatną liczbę impulsów.

Dodano po 52 [sekundy]:

Napisz na jakim sterowniku to robisz

Dodano po 3 [minuty]:

Sterowniki PLC maja przecież dość dużo wejść, więc lepiej może wszystko zrobić na PLC

0
  • #9 04 Kwi 2007 15:17
    Misiak-007
    Poziom 14  

Ten mikrokontroler to dobra rzecz kiedys sie nawet nim bawilem.
    Jesli chodzi o sterownik to szkola dysponuje takim sterownikiem PLC

http://www.astor.com.pl/www/Produkty_i_technologie/Systemy_sterowania/Sterowniki_PLC/VersaMax_Nano/index.html

A nie wiem czy w oprogramowaniu tego sterownika wystepuje mozliwosc nadawania zmiennej do licznika. Tzn jesli probuje podlaczyc pod PV czyli pod dana w liczniku sygnal to w programie wywala mi blad.
    Moze Ty znasz jakis inny licznik w którym mozna wykorzystac taka opcje a ja moze nie mam o niej pojecia bo na lekcjach gramy tylko w pasjansa ;D

* A jesli potrafisz mi objasnic jak zrobic to prosciej na sterowniku PLC to chetnie poslucham.

Oto moje ostatnie poprawki ukladu

Opis symboli:

I1 - sygnał On/Off
    I2 - krańcówka L (pozwalajaca na jazde w góre)
    I3 - krańcówka P (pozwalajaca na jazde w dół)
    I4 - krańcówka od przeciążenia windy (działa jesli jest nie włączona)
    I5 - krańcówka zakniętych drzwi (zaryglowane)
    I6 - styk do wprowadzania zmiennej do licznika zliczajacego w gore
    I7 - styk do wprowadzania zmiennej do licznika zliczajacego w dół
    I0 - krańcówka resetująca licznik gdy winda bedzie na parterze
    I10-krańcówka resetująca licznik gdy winda bedzie na najwyzszym piętrze

Q1 - wyjscie do siłownika ryglujacego drzwi
    Q2 - wyjscie do silnika z lewymi obr.
    Q3 - wyjscie do silnika z prawymi obr.
    Q4 - wyjscie do zarowki sygnalizacyjnej pracy silnika

M2 - sygnał zatwierdzajacy poprawnosc żądania jazdy windy w góre
    M3 - sygnał zatwierdzajacy poprawnosc żądania jazdy windy w dół

Opis działania:

~ Znajdujemy sie np. na parterze.
    ~ Wciskamy na panelu numerycznym 5, w ten sposob zadajemy sygnal do licznika o numerze 5 i podajemy sygnal na I1.
    ~ Jesli winda nie jest przeciązona to I4 bedzie w stanie (ON). Po ty mprocesie zamykane sa drzwi i ryglowane.
    ~ Krancowka I5 sprawdza poprawnosc zamkniecia drzwi.
    ~ Jesli krańcówka I2 (L) jest aktywna winda bedzie mogła pojechac w góre.
    ~ Załącza sie M2 dajacy mozliwosc pracy silnika i lampki informacyjnej.
    ~ Licznik zlicza pietra po przez krancowke I2 ktora umieszczona jest na kazdym pietrze.
    ~ Jesli zliczym 5 krańcówek winda sie zatrzymuje, drzwi sie odblokowuja i mozna wyjsc ;D

Tak samo dziala w druga strone tylko musi byc aktywna krańcówka I3.

Pozdrawiam Łukasz

P.S
    Tylko nie wiem nadal jak rozwiazac opcje z podawaniem informacji o żądanym pietrze do licznika. ;(

0
  • #10 04 Kwi 2007 21:23
    tomgart
    Poziom 25  

Masz jakiś soft do tego PLC aby był symulator działania?

Dodano po 3 [minuty]:

Szukałem na tej stronie Astora ale nie znalazłem. Jak masz to wyślij mi na pw, albo podaj link to ściągnę.

0
  • #11 07 Kwi 2007 00:21
    Misiak-007
    Poziom 14  

Program jakiego uzywam to Proficy Machine Edition http://www.astor.com.pl/www/Produkty_i_technologie/Systemy_sterowania/Proficy_Machine_Edition/index.html
    Zajmuje on ok 650MB. Uzywam go w szkole gdy pracuje nad swoim projektem. Jesli chodzi o symulator to jest taki program ale nie wiem czy ma on takie zaplecze narzedzi jak produkt firmy Astor.
    Jesli chodzi o ten symulator to znajdziesz go pod tym adresem http://www.sawim.com.pl/index.php?menu=programy&podmenu=download
    Program nazywa sie PLC Quick
    Pozdrawiam Łukasz i czekam na dalsze rozwiazania mojego problemu ;P

0
  • #12 07 Kwi 2007 15:06
    tomgart
    Poziom 25  

OK, jak wrócę po świętach zobaczę co się da zrobić :)
    Pozdrawiam

0
  • #13 20 Kwi 2007 21:22
    Misiak-007
    Poziom 14  

Swieta swieta i po swietach. A odp nie ma ;D
    Moze jednak znajdzie sie jakas dobra osoba i mi pomoze.
    Pozdrawiam Łukasz

0
  • #14 04 Kwi 2014 19:52
    xlukaszx
    Poziom 2  

hej nie moge nic znalesc jak zaprogramowac windę 4-piętrową z wykorzystaniem potencjometra ktory mierzy wysokosc.

parter=0jednostek, 1 pietro=320j.....4pietro=1280j.

Chce zaprogramowac winde w programie"samouczek plc".

mam problem gdy np.winda jest na 3 pietrze a chce sciągnąć ją na pietro 1 lub parter.chodzi o wybor kierunku jazdy, czy zrobic to za posrednictwem porownywania liczb wartosci potencjometru czu jest jakis inny sposob?
    dodam,ze nie ma zadnych krancowek.
    Prosze o pomoc doswiadczonych, ja dopiero sie ucze:) pozdrawiam serdecznie

0