Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ultradźwiękowy pomiar przepływu : pytanie do doświadczonych

mototest 31 Mar 2007 20:54 2065 12
  • #1 31 Mar 2007 20:54
    mototest
    Poziom 19  

Witam kolegów

mam problem z pomiarem przepływu cieczy na rurce 7mm ,czy jest możliwy pomiar na tak cieńkiej rurce z tworzywa ? wykonałem układ nadający i odbierający, działa jak oddalam odbiornik od nadajnika, czyli mierzy odległość ,ale zakładając na rurce czujniki w jakikolwiek sposób nie mogę spowodować zmian we wskazaniach (czas odbioru nie zmienia się) ,jak oddalam czujniki od siebie to czas sie oczywiście zwiększa ,próbowałem różne szybkości przepływu itp, ale nic z tego, żadnych zmian we wskazaniach podczas przepływu , nadajnik i odbiornik mam 40kHz.
    Czy jest jakieś rozwiązanie ?

Bogdan

0 12
  • Arrow Multisolution Day
  • #2 01 Kwi 2007 15:50
    Aleksander_01
    Poziom 39  

Witam.
    Ultradźwięki slużą do pomiaru odleglości a nie przeplywu.
    Do pomiaru przeplywu możesz użyć zwykłego wodomierza lub specjalnego przepływomierza, działającego na zasadzie pompy zębatej (tu energia napędu pochodzi od przepływającej cieczy).
    Pozdrawiam

0
  • Arrow Multisolution Day
  • #4 02 Kwi 2007 08:40
    mototest
    Poziom 19  

Dzięki Kavma mam taki schemat u siebie ale myslałem że będzie dało rady zrobić to prościej, spróbuję to zrobić i dam znać jak to wygląda w działaniu , bo straciłem już nadzieję.
    Na grubych rurach te dwa czujniki wystarczają, bo wszyscy stosują tylko dwa, widocznie na cieńkich nie jest tak prosto

0
  • #5 02 Kwi 2007 11:56
    qrdel
    Poziom 28  

Coś powinno się dać zmierzyć. Istnieją działające urządzenia pozwalające przez skórę mierzyć przepływy (dokładnie to prędkości) w tętnicach; np. łokciowej (w zgięciu łokciowym, ta bliżej środka ciała), która ma raczej mniej niż 7mm.
    Przyrząd ma (chyba) jedną głowicę nadawczo-odbiorczą zamontowaną w czymś w rodzaju tępego ołówka.
    Pomiar oczywiście jest dokonywany wzdłuż osi naczynia z rejestrowaniem sygnału odbitego.

0
  • #6 02 Kwi 2007 13:01
    mototest
    Poziom 19  

tak tylko z tego co czytałem to do bardzo małych odległości są wykorzystywane nadajniki/odbiorniki na 100Mhz a w amatorskich układach jest to nie do załatwienia albo cena zaporowa... chciałbym to jakoś ugryźć na 40kHz... nigdzie w sieci nie znalazłem jakiegoś przykładu na male rurki

0
  • #8 02 Kwi 2007 21:28
    mototest
    Poziom 19  

właśnie coś podobnego z tym że ja nie potrzebuję takiego urządzenia, ja potrzebuję bezinwazyjnie zmierzyć wydajność pompki paliwa , ale tam w Introlu najmniejsza średnica to 13mm a ja mam 8 na zewnątrz a wewnątrz jakieś 3mm ,więc będzie ciężko coś wymyślić

Dodano po 5 [godziny] 15 [minuty]:

Wykonałem ten układ na 3 sensorach i niestety nadal brak reakcji, oba odbiorniki stoją jak wryte, są trochę przesunięte w czasie ,ale nic się nie zmienia, sądzę że ta rurka wprowadza za małe zmiany w ultradźwiękach i nic z tego nie będzie.

0
  • #9 02 Kwi 2007 22:35
    kavma
    Poziom 21  

Witam
    Narysuj aplikację, schemat blokowy swojego rozwiązania.
    Prawdopodobnie dla tak małej średnicy będzie ciężko, ale piszesz, że sygnaly są trochę przesunięte. A dla przepływu "0" przesunięcie się zmienia, czy go nie ma.

0
  • #10 03 Kwi 2007 10:02
    qrdel
    Poziom 28  

Może powinieneś włączyć "komorę pomiarową" o wiekszych przekrojach i tam mierzyć...

0
  • #11 03 Kwi 2007 11:20
    mototest
    Poziom 19  

zrobiłem sobie taką małą komorę z tworzywa, ale nic nie pomogło, czas przesunięcia pomiędzy czujnikami jest rzędu mikrosekund ,więc prawie żadne. raczej dam sobie już z tym spokój,
    dzięki
    B.

0
  • #12 12 Cze 2007 21:24
    techrys
    Poziom 28  

Chciałbym pociągnąć ten temat, i pociągnąć Cię za język :)
    W jakim momencie utknąłeś - zbyt mała częstotliwość próbkowania, zbyt mały przepływ, zbyt mała średnica medium, czy zbyt mała odległość pomiędzy czujnikami?
    Piszesz:

Cytat:
    czas przesunięcia pomiędzy czujnikami jest rzędu mikrosekund
    ale względem czego?

0
  • #13 13 Cze 2007 08:03
    mototest
    Poziom 19  

według mnie za mały przepływ a dokładnie średnica węża, nic więcej ci nie doradzę bo nie zadziałało ani trochę

0