Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kenwood KDC-4050 zepsute, przebicie na obudowie.

gobin 01 Apr 2007 00:33 1239 9
 • #1
  gobin
  Level 11  
  Witam,
  kumpel przyniósł mi te radio do sprawdzenia.
  Radio nie działa Odkryłem bardzo ciekawą rzecz ze na obudowie i kablem zasilającym +12V miernik wykazuje 0Ω. rozkręciłem radio i na płycie głównej wykryłem przepaloną ścieżkę. ścieżkę złączyłem, ale martwi mnie ten fakt przebicia na obudowie. Czy wie co może jeszcze być uszkodzone?? Nie jesteuje sim jeszcze dobry w takie klocki, ale próbę uczyć w tym zawodzie. Może to będzie moja pierwsza rzecz co naprawię :)

  Pozdrawiam i dzięki za pomoc
 • Helpful post
  #2
  any56
  Level 39  
  Powinna być dioda (czarny walec z dwoma współosiowymi wyprowadzeniami) między +12V a masą. Jak ktoś podłączył odwrotnie zasilanie, to dała "ognia" (zwarcie). Stąd też może być przepalona ścieżka.
 • #3
  gobin
  Level 11  
  Zmierzyłem ta diodę tak od katody do anody (kierunku zaporowym) wyskoczyła mi oporność 0Ω a powinna być duża tak mnie nauczyli w szkole :), czyżby ta dioda powinna być winna za to
 • #4
  SlaweK
  Level 43  
  Dioda zrobiła swoje, to taki typ który ma się przepalić przy odwrotnie podłączonym zasilaniu i uszkodzić bezpiecznik chroniąc w tej sposób radio, czasem jest to skuteczne nawet.

  SławeK
 • #5
  gobin
  Level 11  
  Jutro pojadę kupić diodę i spróbuje ją zamontować, może zadziała
 • #6
  any56
  Level 39  
  Możesz spróbować podłączyć bez diody (tymczasowo). Tylko nie pomyl przewodów zasilania.
 • #7
  gobin
  Level 11  
  napewno nie pójdzie żaden dymek?? aha jeszcze zauważyłem ze koncówka mocy (tda7385) jest jakaś popękana i na ciemne plamy. czy tez została uwalona ??
 • Helpful post
  #8
  SlaweK
  Level 43  
  A ścieżki nie są przy okazji popalone ? Ta dioda ma za zadanie przepalić się na zwarcie i uszkodzić bezpiecznik a jeśli ktoś włoży za mocy to i tą diodę rozsadzi (dostanie przerwy zamiast zwarcia i przestanie chronić resztę radia) uszkadzając inne układy radia. Obawiam się że i końcówka będzie uszkodzona a pewnie na tym się nie skończy więc może lepiej nim przeryjesz radio to żeby to ktoś naprawił fachowy ?

  SławeK
 • #9
  gobin
  Level 11  
  bu diody nie dostałem w tychach, a tak podłączyłem radio zaświecił sie panel, płyta wyjechała. lecz ulotnił sie dymek z końcówki mocy i szybko go odłączyłem. i tak te radio kumpla wali czy będzie działać już ma nowe i lepsze. i mi go dał mam se z z nim zrobić co chcę
 • #10
  gobin
  Level 11  
  To tak odlutowałem końcówkę mocy, zamontowałem diodę. radio podłączyłem po przez chinch do wzmacniacza i od niego do głośników, i działa. Dziękuje wszystkim za pomoc. Pozdrawiam i wesołych swiąt