Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

0,5-2V 40-100A AC->DC

matgaw 01 Kwi 2007 11:33 1071 6
  • #1 01 Kwi 2007 11:33
    matgaw
    Poziom 15  

Stoję przed problemem wyprostowania prądu przemiennego w zakresie 0,5-2V oraz o prądzie kilkadziesiąt A.

I teraz pojawiają się pytania:

1) Jak to najlepiej zrobić?
    2) Jeśli dobrze myślę, to na mostku prostowniczym będę miał około 1,4V spadku napięcia, tak? A zatem, przy 50A będzie to 70W mocy?
    3) Jakich kondensatorów filtrujących wymagałby taki prostownik? Częstotliwość 50 Hz.

Potrzebuję takiego prądu do zasilania mocnego elektromagnesu.

0 6
  • Arrow Multisolution Day
  • #2 02 Kwi 2007 10:49
    tomahawk_
    Poziom 18  

żeby zmniejszyć spadek napięcia na diodach, zastosuj diody schottky'ego, mają mniejsze napięcie przewodzenia

co do filtrowania, to przy 100A kondensatory powinny mieć pareset mikrofaradów,

C = I*t / ΔU

C - pojemność kondensatorów w uF
    I - prąd
    t - okres ładowania kondensatorów (przy prostowniku dwupołówkowym 10ms)
    ΔU - napięcie tętnienia

0
  • Arrow Multisolution Day
  • #3 02 Kwi 2007 16:26
    eP
    Poziom 27  

tomahawk_ napisał:
    żeby zmniejszyć spadek napięcia na diodach, zastosuj diody schottky'ego, mają mniejsze napięcie przewodzenia

Kolego wczoraj byl PA i dzisiaj juz nie warto go kontynuowac :D

Jak autor chce zasilac elektromagnes to i bez prostownika moze sobie tym pradem go zasilic.
    Nawet bedzie przyciagal wtedy z wieksza sila bo strat na prostowniku nie bedzie.

Pozdrawiam

0
  • #4 03 Kwi 2007 21:15
    matgaw
    Poziom 15  

Niestety moja wiedza z elektromagnetyki w tej chwili mocno kuleje.

Z tego co wyczytałem na elektrodzie, to siła elektromagnesu zależy od natężenia przepływającego przez niego, a nie od mocy. Problem z tym, że robiłem testy i elektromagnes 5V DC 1,5A z nawiniętą dużą ilością bardzo cienkiego druciku jest wieeeele razy silniejszy od elektromagnesu 0,5V AC ok. 20A z 1,8m drutu 2,5mm^2... Ten drugi wręcz wcale niczego nie przyciąga, a nawet jeśli lekko, to przedmioty drżą (50Hz).
    Zrobiłem też test i nawinąłem na toroid tyle drutu żeby było na wyjściu 2V AC. Dałem mostek prostowniczy a za nim kondensator równolegle 10 000 uF 16V. Efekt? Elektromagnes dalej przyciąga znikomo, a wygląda na to, że mam na wyjściu nadal prąd zmienny, bo przedmioty nadal drżą! Mostek prostowniczy oczywiście się mocno grzał (nie wiem na ile A był).

Nic już z tego nie rozumiem...

A co do prostowania prądu, to wymyśliłem jeszcze jeden sposób - tzn. prostownik cyfrowy, czyli mikrokontroler mierzący napięcie wiele razy na sekundę i przełączający się między dwoma tranzystorami. Wtedy straty mocy powinny być wieloktronie mniejsze.

0
  • #5 04 Kwi 2007 13:18
    trol.six
    Poziom 30  

eP napisał:
    Kolego wczoraj byl PA i dzisiaj juz nie warto go kontynuowac :D

Jak autor chce zasilac elektromagnes to i bez prostownika moze sobie tym pradem go zasilic.
    Nawet bedzie przyciagal wtedy z wieksza sila bo strat na prostowniku nie bedzie.

własnie, PA już było. Ciekawe jaki prąd popłynie przez cewke, jeżeli będzie on przemienny a cewka będzie miała jakąś sporą indukcyjnoość.

Może nie bedzie aż tyle zwojów żeby indukcyjnosć miała jakis wpływ, a moze będzie miała. Jak da jakis rdzeń do tego elektromagnesu, to całkiem możliwe że indukcyjność wzrośnie

Wiec może ten prąd stały jest wskazany?

matgaw:
    mi sie nie che przypominać, teraz jak to wszystko z tym jest. A elektromagnesów jeszce nie konstruowałem. Wiec w najgorszym przypadku zostaje ci przetestowanie paru konstrukcji, jednak warto to weryfikować z teorią uzyskane efekty, inaczej będzie to praca na chybił-trafił.

0
  • #6 04 Kwi 2007 15:36
    inkognito09
    Poziom 29  

Siła elektromagnesu to chyba zależy też od ilości zwojów. Najlepiej, żeby cewka miała jak najwięcej zwojów i była zasilana prądem stałym, wtedy impedancja cewki nie będzie wpływać na prąd, a jedynie stara dobra rezystancja. 2V, to trochę mało, moja lutownica daje około 1V. Ciężko by ci było zrobić cewkę o dostatecznie małej rezystancji. Daj z 4-5V DC i cewkę "bogatą" w zwoje. Oczywiście odpowiednio do tego rdzeń. Może być po prostu stalowa sztabka. Dobrze zrobiony elektromagnes z 4,5V baterii może stykając się powierzchnią 10cm kwadratowych unieść nawet kilkaset kg.

0