Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zegar pseudoanalogowy

michalmily 03 Paź 2003 22:09 4607 33
  • #1 03 Paź 2003 22:09
    michalmily
    Poziom 13  

Witam wszystkich. Chciałbym zbudować zegar podobny do tego pod tym adresem: http://www.zpcir.ict.pwr.wroc.pl/~jarekp/proj/clck/index.html
    Jednak uważam, że jest on troche za bardzo skomplikowany - troche dużo scalaków. Czy nie możnaby go troche uprościć, sprowadzając się do sterowania sekwencyjnego wyświetlaczy, oraz diod led? a moze całkiem inny projekt? Spotkałem się z zegarami znacznie bardziej rozbudowanymi składajacymi się tylko z jednego mikrokontrolera i wyświetlaczy, oraz kilku dyskretnych elementów - ale brak mu było tego analogowego charakteru sekundnika. Liczę na Wasze propozycje, za wszelkie podpowiedzi jestem wdzięczny..pozdrawiam

0 29
  • #2 03 Paź 2003 23:14
    elektryk
    Poziom 42  

michalmily napisał:
    Czy nie możnaby go troche uprościć, sprowadzając się do sterowania sekwencyjnego wyświetlaczy, oraz diod led? a moze całkiem inny projekt?
    Analogowy sekundnik chyba bardziej nie da się uprościć, ale wyświetlacze można sterować sekwencyjnie. Pytanie czy warto się bawić w ten układ zamiast zaprojektowania własnego od nowa (np na LCD w zależności do czego ma służyć).

0
  • #3 03 Paź 2003 23:28
    ACULA
    Poziom 34  

zawsze taki najmniej znaczący szczegół wiąże ze sobą największą rozbudowę układu ;)
    układ jest prosty,
    może za szybko odpowiadam ale chyba można zrobić sekwencyjne, tam już jest pseudesekwencyjne. Wystarczy zamiast wejściami 7447 sterować tranzystorami kluczujacymi, jednak trzeba zastanowić się nad częstotliwością

0
  • #4 04 Paź 2003 12:32
    michalmily
    Poziom 13  

własnie w tym problem, to jest ten szczegół - sekundnik. Możnaby zaprojektować wszystko od nowa, ale właśnie- na mikrokontrolerach się specjalnie nie znam. Logika, to prędzej. Może pomógłby mi ktoś zaprojektować taki układ?... Tylko na led, bo lcd nie robi noca takiego efektu... za wszelkie propozycje byłbym wdzięczny

0
  • #5 04 Paź 2003 23:54
    jan iwaniuk
    Poziom 12  

Jeżeli łąpiesz logikę, to zastanów się nad taką ideą:
    licznik 6-bitowy co daje 64 stany (potrzeba 60 sekund), steruje dwoma 3-bitowymi multiplekserami (a może dekoderami 8x8 wyjść). Na wyjściach multiplekserów diody LED połączone w matrycę (60 szt). Być może trzeba jeszcze dołożyć wzmacniacze w postaci kluczy tranzystorowych, bo jedno wyjście nie pociągnie 8 LED-ów. I tutaj układ się pewnie zacznie robić bardziej rozbudowany niż ten od którego zaczęliśmy dyskusję w tym temacie.
    Następna idea jest taka:
    zamiast dekoderów należy zastosować 2 rejestry 8 bitowe do których stany są wpisywane z mikroprocesora przez wejście szeregowe, a reszta układu to już taka sama, tzn. wzmacniacze i LED-y połączone w matrycę.

0
  • #6 05 Paź 2003 10:27
    michalmily
    Poziom 13  

czyli mam rozumieć, ze jedynym mozliwym uproszczeniem jest sekwencyjne sterowanie wyświetlaczy? Sporządziłem kilka przeróbek tego układu i chciałbym się dowiedzieć, czy są one poprawne

0
  • #7 09 Paź 2003 22:57
    tadzioor
    Poziom 15  

Tranzystory do wyboru wyświetlacza daj PNP (oczywiście wtedy emiter do plusa i sterowanie stanem niskim), bo możesz mieć problemy z jasnością świecenia przy zapalonych kilku segmentach.
    Możesz wywalić NE555 i dać buzzer z wbudowanym generatorem.

0
  • #8 11 Paź 2003 07:55
    michalmily
    Poziom 13  

dobrze, zastosuje PNP, ale czy nie będzie trzeba przypadkiem zastosować negacji, do podłączenia poziomu niskiego? Z budzika to wogóle chciałbym zrezygnować, albo tak, jak mówisz zastosować gotowy buzzer.

0
  • #9 11 Paź 2003 09:25
    tadzioor
    Poziom 15  

A masz możliwość zmiany programu? Jeżeli tak to zmień go tak żeby odpowiednio sterował tranzystorami. Jeżeli nie, to może nie działać jak zmodyfikujesz układ.

0
  • #10 11 Paź 2003 09:45
    michalmily
    Poziom 13  

właśnie w tym problem, ze nie mam takiej mozliwości, tzn mam, ale się na tym nie znam. Dlatego chciałem zmodyfikować jak najwięcej, żeby nie doprowadzić właśnie do zmiany programu.

0
  • #11 11 Paź 2003 15:57
    elektryk
    Poziom 42  

michalmily napisał:
    Dlatego chciałem zmodyfikować jak najwięcej, żeby nie doprowadzić właśnie do zmiany programu.
    To nie możesz nic zmodyfikować na schemacie, program jest napisany pod konkretny schemat i nic się z tym nie da zrobić. Poprzednio układ działał na zasadzie zatrzaskiwania stanu wyświetlaczy a teraz ma działać sterowany sekwencyjnie. Jeśli tamten układ zatrzaskiwał stan bardzo często (paredziesiąt Hz) to może działać sekwencyjnie, jeśli nie to układ z modyfikacją nie zadziała.

0
  • #13 11 Paź 2003 18:23
    tadzioor
    Poziom 15  

Fajny :!: Chyba sobie taki zrobię :P

0
  • #15 11 Paź 2003 20:36
    michalmily
    Poziom 13  

Faktycznie świetny, ale jednak brakuje tego sekundnika :P

0
  • #17 11 Paź 2003 21:11
    tadzioor
    Poziom 15  

elektryk napisał:
    ... Najlepiej by wyglądał na niebiesko-czerwonych diodkach ale niestety nie produkują takich (nie znalazłem) ...

W TME są RGB fi5

Ten zegarek też jest niezły :!:

0
  • #18 11 Paź 2003 21:23
    michalmily
    Poziom 13  

wszystkie są fajne i interesujące, ale chciałbym jednak czegoś sie dowiedzieć na temat projektyu, o którym miła być mowa...

0
  • #19 11 Paź 2003 21:23
    elektryk
    Poziom 42  

tadzioor napisał:
    W TME są RGB fi5
    Ten zegarek też jest niezły :!:
    Dzięki, nawet mają 10mm w tej samej cenie, znalazłem wcześniej w elfie po 40zł za sztuke a tu mają tak tanio. Super.

0
  • #20 14 Paź 2003 10:25
    michalmily
    Poziom 13  

a co myslicie o programatorze 89c2051, czy wystarczy ten zamieszczony na stronie http://www.republika.pl/gustaw47/projekty/89C2051.HTM ? Prosze o odpowiedzenia, albo zaproponowanie ewentualmnie innego, ale równie prostego. Co sadzicie o tym dołaczonym sofcie? Czy ma to w ogóle zastosowanie w moim projekcie? Z góry dziękuję ...

0
  • #21 15 Paź 2003 19:45
    kacha36
    Poziom 23  

Ciekawy zegarek mają w firmie Jabel - zestaw J 209. Mam go w domu od trzech lat i wywołuje spore zainteresowanie odwiedzających mnie ludzi. A co do prostoty - to ocencie sami.

0
  • #22 16 Paź 2003 16:03
    michalmily
    Poziom 13  

Faktycznie, robi wrażenia, wygląda na to, że zbudowany jest tylko z dwóch układów scalonych. Szkoda tylko, że nie masz do niego schematu, a moze masz - byłbym wdzięczny za podzielenie sie nim. Pozdrawiam.....

0
  • #23 16 Paź 2003 16:20
    kacha36
    Poziom 23  

Będę szukać schematu, powinien się dać znaleźć. Mam nawet ATMELA z programem, ale nie mam płytki aby złożyć drugi "zegarek". Dam znać, jeśli znajdę schemacik. :)

0
  • #24 16 Paź 2003 16:25
    michalmily
    Poziom 13  

Będę na prawdę wdzięczny, zatem czekam z niecierpliwością ... :)

0
  • #26 16 Paź 2003 17:35
    michalmily
    Poziom 13  

O świetnie dzieki, jestem Ci serdecznie wdzięczny, faktycznie wygląda prościej. Jego ostroś na moje potrzeby wystarczy. Jeszcze raz dzięki. Miałbym jeszcze jedną prośbę, masz może soft do tego projektu? Byłbym w tedy już dłużny na maksa.

0
  • #27 16 Paź 2003 17:45
    kacha36
    Poziom 23  

Mam soft, ale w procesorze. Może uda się ściągnąć program za pomocą Willem'a, na razie nie próbowałam. A-ha, uprzedzam, że nie jest on ( program ) moim pomysłem, nie jestem jego ( programu ) autorką, chociaż bardzo żałuję. Jeśli coś wydobędę ze scalaczka - dam znać ;)

Pozdrawiam.

0
  • #28 16 Paź 2003 17:53
    michalmily
    Poziom 13  

Zatem poczekam w skupieniu analizując schemat, dzięki za zaangażowanie....

0
  • #29 18 Paź 2003 12:40
    michalmily
    Poziom 13  

czyżbym prowadził monolog ?

0
  • #30 20 Paź 2003 21:03
    3376
    Użytkownik usunął konto