Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Katalog Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płyta ceramiczna - podłączenie

Willy Coyote 01 Kwi 2007 17:08 51983 15
  • #1 01 Kwi 2007 17:08
    Willy Coyote
    Poziom 13  

Witajcie, w związku z tym że jakieś tam pojęcie o instalacji mam kumpel poprosił mnie aby mu podłączyć płytę ceramiczną. Joko, że w domu też mam to ustrojstwo myślałem, że temat będzie prosty - w sumie to miał podłączony wcześniej piec z płytą ceramiczną a teraz została tylko sama nowa płyta - problemu nie będzie! ;)
    Przychodzę a tam ciekawy kabelek 5x2.5 tylko, że w wiązce sam mam drut - kable połaczone w trzy grupy:
    1. czarny z czarnym - jako "L" - faza
    2. niebieski z zielonym - jako "N" "O"
    3. zielono/zółty - chyba logicznie uziemienie
    takie wiązki porobił niby elektryk i tak poopisywał i pogrupował w 3 wiązki kable.

płyta niby jest pod 3 fazy ale ma możliwość podpięcia pod 230V i nawet w kostce są powkładane takie "podkówki" czyli zmostkowane są wyjścia.
    jest tak:
    1,2,3 - zmostkowane i oznaczone jako RR
    4,5 - zmostkowane i oznaczone jako NS
    uziemienie osobno do blaszki

inna opcja to:
    1,2 - jako R
    3,4 - jako S
    5 - jako T

Reasumując z tego co zostawił elektryk z poprzedniego pieca to zostaje mi opcja pierwsza, czyli:
    1,2,3 - (RR) - podłączam do dwóch czarnych - "L" faza
    4,5 - NS) - podłączam do niebieskiego i zielonego "N" "O"
    ziemia do zółto/zielonego

sorki ale nie kumam tych oznaczeń z instrukcji RR i NS czy to to samo co L i NO czyl ifaza i zero?

proszę poprawcie jeśli coś knoce bo lepiej najpierw zapytać!

pozdr

0 15
  • Katalog Megger
  • #2 01 Kwi 2007 17:52
    Rysio4001
    Specjalista - systemy grzewcze

Jeśli masz zasilanie 1 fazowe (230V) czyli L (faza), N (zero) i PE (uziemienie) to podłączasz:
    1,2,3 - zmostkowane i oznaczone jako RR
    4,5 - zmostkowane i oznaczone jako NS
    uziemienie osobno do blaszki
    RR podłączasz pod L (fazę), NS pod N (zero) no i uziemienie żółto zielony.
    Jeśli masz zasilanie 3 fazowe czyli masz 5 przewodów (ewentualnie 4 przewody "stary system TNC") to podłączasz:
    1,2 - jako R
    3,4 - jako S
    5 - jako T
    żółto zielony uziemienie
    zero wolny (ale to jest dziwne bo zwykle płyty ceramiczne 3 fazowe mają zero, a według twojego opisu w wersji 3 fazowej nie ma).
    Powodzenia

0
  • #3 01 Kwi 2007 19:31
    Willy Coyote
    Poziom 13  

dzięki @Rysio4001
    może troszkę chaotycznie to wyjaśniałem ale sprawa jest taka:
    znajomi mają zasilanie tylko na 220V w domu, 3 faz nie mają. Piec co kupili jest na 220 i na "siłę" ale u nich może pracować tylko pod 220V.
    Elektryk wypuścił im kabel 5 żyłowy ale poskręcany w pary:
    - czarny+czarny opisany jako "L" faza
    - niebieski+zielony opisany jako "N O"
    - i żółto zielony - raczej uziemienie

Płyta ma zmostkowane pozycje 1,2,3 (oznaczone RR) oraz 4,5 (oznaczone NS)

Czyli podpinam:
    czarny+czarny czyli faza (L) do 1,2,3 (RR) - na płycie
    niebieski+zielony czyli zero (NO) do 3,4 (NS) - na płycie
    uziemienie do obudowy

Mam nadzieję, że to miejsce 1,2,3 oznaczone jako RR to na pewno jest pod fazę (L) nie chciałbym coś skopać co gorsza spalić płyty....

1
  • #4 01 Kwi 2007 21:07
    Rysio4001

Podłączałem płytę BOSCH, jest podobnie jak napisałeś, tak więc powinno być dobrze. A z resztą powinno to być dokładnie opisane jak podłączyć w dokumentacji od płyty. Jak masz skaner to puść mi na PW stronę z dokumentacji z opisem podłączenia to dokładnie odpowiem.

3
  • Katalog Megger
  • #5 02 Kwi 2007 01:01
    andrzej34
    Poziom 16  

Witam, jeśli jest możliwość to wyślij fotkę tych "kabelków" bo moim zdaniem coś mieszacie, w starych oznaczeniach przewody fazowe były oznaczane R,S,T, i to były fazy - obecnie jest przyjęte L1, L2, L3, i tylko te mogą być podłączone pod fazy (lub zrobiony mostek i jedna faza). W Waszych opisach łączycie przewód NS razem gdzie N - to neutralny a S - to przewód fazowy tak być nie powinno!
    Piszesz, że przewody były połączone w trzy grupy

R,S,T, - to jedna (zasilanie z przewodu fazowego)
    N - to druga (neutralny - "0" niebieski )
    ż/ź - to trzecia grupa (ochronny - bolec)

Takie jest moje zdanie, jeśli masz wątpliwości to proszę o fotkę lub poproś elektryka

W tych sprawach musisz mieć pewność, że kogoś nie "położysz"
    Pozdrawiam.

-1
  • #6 02 Kwi 2007 07:33
    Ryszard49
    Poziom 33  

Witam.
    Przeciętna płyta ceramiczna ma moc całkowitą w granicach 7-8kW. Przy podłączeniu jednofazowym to jest pobór prądu rzędu 32A.
    Pozdrawiam.

0
  • #7 02 Kwi 2007 09:03
    andrzej34
    Poziom 16  

Witam, zgadzam się, że tyle "łyka" jeśli naraz włączymy wszystko co ma
    Pozdrawiam

0
  • #8 02 Kwi 2007 10:25
    Willy Coyote
    Poziom 13  

cienko u mnie z cyfrówką bo jest w naprawie ;(
    ale płyta to Mastercoock C3D60 X i tu w opisie podpięcia do sieci jest kilka wariantów, jednym z nich jest ten który opisałem:
    zmostkowane 1,2,3 do RR
    zmostkowane 4,5 do NS
    bolec uziemienie
    inne to 1,2 do R
    4,3 do S
    5 do T
    to są dwie opcje do podłączenia pod 230V pozostałe to już są pod siłę.
    @andrzej34 trochę mnie przestraszył ale te podłączenia wyżej to przepisane są z instrukcji
    a po odłączeniu starego pieca elektrycznego koleś zostawił kable poparowane tak jak pisałem wcześniej i pary te oznaczył L, NO i PE w kolejności to dla mnie faza, neutral/zero i uziemienie.
    znalazłem inny schemat podłączenia płyty mastercoocka i tam jest:
    1,2,3 do L
    3,4 do N
    czyli mam wyjaśnione, L do 1,2,3 i NO do 4,5 a uziemienie do obudowy - chyba zaryzykuję to podłączenie?!

poprawcie bo idę po południu ;)

link:
    http://www.mastercook.pl/cms/upload/Instr%20p...20polivalentnych%20CB60%20CB60Z2%20-d1408.pdf

1
  • #9 02 Kwi 2007 11:33
    Ryszard49
    Poziom 33  

Witam.
    W instrukcji Masz wszystko dokładnie opisane, jednocześnie przypomina się:

Cytat:
    Dopuszcza się przyłczenie kuchni do sieci zasilającej jednofazowej, jednakże instalacja elektryczna, do której będzie przyłczona płyta musi być dostosowana do obciążenia prądem 32 A.

Pozdrawiam

1
  • #10 02 Kwi 2007 11:37
    andrzej34
    Poziom 16  

Podana instrukcja przedstawia dokładnie to o czym pisałem i tak ma być :)
    - wyżej jest podany opis gdzie występuje oznaczenie "NS" i to mnie "żre" :(
    Pozdrawiam

3
  • #11 02 Kwi 2007 14:07
    Willy Coyote
    Poziom 13  

cóż, instrukcja leży u znajomych a te co ściągnąłem z netu lub leżą na stronie mastercoocka nie są dokładnie z tego modelu.
    W instrukcji powyżej sparowane 1,2,3 idą do L i takie dwa przewody w kablu mam połączone i oznaczone "L"
    potem para 4,5 na schemacie wyżej jest jako N i też na kablu dwa przewody są spięte i oznaczone jako "N" "0" uziemienie to raczej pewniak ;)
    Na instrukcji od płyty którą kupili zamiast L jest RR a zamiast N jest NS, kurde myślałem że to RR to poczciwe L a NS to jako N lub 0 można traktować.
    Fakt to S może i dziwi ale jest na schemacie od producenta połączone z N czyli zerem więc i jako zero go trzeba traktować.
    Wcześniej piec był podpięty pod kable, które wyciągnął elektryk i opisał więc pewnie jak podłożę próbkę to zaświeci a miernik wskaże na "L" 220V
    więc chyba podepnę L do RR a N0 do NS i powinno działać a to że 4,5 jest oznaczone jako NS i do tego spięte podkówką czyli zmostkowane to chyba wynika że to jest zero!!!

a niby to takie proste ;(

0
  • #12 02 Kwi 2007 21:43
    Rysio4001

andrzej34 napisał:
    Witam, jeśli jest możliwość to wyślij fotkę tych "kabelków" bo moim zdaniem coś mieszacie, w starych oznaczeniach przewody fazowe były oznaczane R,S,T, i to były fazy - obecnie jest przyjęte L1, L2, L3, i tylko te mogą być podłączone pod fazy (lub zrobiony mostek i jedna faza). W Waszych opisach łączycie przewód NS razem gdzie N - to neutralny a S - to przewód fazowy tak być nie powinno!
    Piszesz, że przewody były połączone w trzy grupy

R,S,T, - to jedna (zasilanie z przewodu fazowego)
    N - to druga (neutralny - "0" niebieski )
    ż/ź - to trzecia grupa (ochronny - bolec)

Takie jest moje zdanie, jeśli masz wątpliwości to proszę o fotkę lub poproś elektryka

W tych sprawach musisz mieć pewność, że kogoś nie "położysz"
    Pozdrawiam.

Podłączałem płytę BOSCH i też tam dla wersji 1 fazowej było tak dziwnie połączone, ale tak było w instrukcji, podłączyłem i działa.
    Powodzenia.

0
  • #13 03 Kwi 2007 00:04
    Willy Coyote
    Poziom 13  

i ja podłączyłem tak jak wychodziło na logikę i ....
    działa ;)

dzięki za słowa wsparcia, temat do zamknięcia!
    a może pomoże i innym!

THX

0
  • #14 03 Kwi 2007 00:10
    andrzej34
    Poziom 16  

Cześć, to opisz jak to połączyłeś :)
    Pozdrawiam

2
  • #15 03 Cze 2010 08:44
    maxv
    Poziom 2  

Witam wszystkich potrzebuję waszej pomocy . Mam Płytę ceramiczną Link i nie wiem jak to podłączyć do 230 V . Kuchnię co prawda będziemy mieli za dwa tygodnie ale muszę się przygotować na podłączenie jak przyjadą ją składać . Żona mnie zabije jak bym coś nie tak zrobił . Dodam że nie mam trzech faz więc opcja tylko podłączenia jednofazowego . Dziękuję za pomoc

Płyta ceramiczna - podłączenie

4
  • #16 15 Lis 2011 14:04
    upel
    Poziom 10  

A ja mam pytanie o podłączenie płyty ceramicznej BOSCH... nie mam na razie instalacji, ale muszę poprowadzić 5 żyłowy kabel? No i 3 fazy, bo mam taką możliwość. Tylko teraz tak: te 3 przewody L1, L2, L3 to będą fazy, N - neutralny i tzw. uziemienie też... ale czym się różni ten stary system tzw. siły 4 przewodowy od 5 przewodowego...

A i jest możliwość, że te 3 przewody fazowe L1, L2, L3 się zmostkuje i podłączy pod zwykłą instalację 220V i czym się to będzie różnić, mocą?

Płyta ceramiczna - podłączenie Płyta ceramiczna - podłączenie

Moderowany przez mrhari:

Aby skorzystać z pomocy forum to należy posiadać minimum wiedzy w danym temacie. Ponieważ autor tematu tego minimum wiedzy nie posiada, to nie spełnia wymogów, i dlatego temat zostaje zamknięty.

3