Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Opóźnianie włączania trafa. Zastosowanie zabezpieczeń?

01 Kwi 2007 21:54 897 1
 • Poziom 18  
  Witam,

  chcę zbudować "zasilacz" do wzmacniacza samochodowego. Postanowiłem zastosować transformator 500VA, mostek na 50A, dużo kondensatorów i porządne kable i obudowę. :)

  Moje pytanie dotyczy opóźnianie włączenia tego cuda. Naczytałem się o początkowym zwarciu wyjścia trafa przez kondensatory oraz o jakiś problemach z włączaniem nawet samego trafa do sieci (wylatują bezpieczniki mimo braku poboru prądu). Teraz nie wiem czy powinienem zastosować oba zabezpieczenia, czy np. wystarczą czasowo włączane rezystory w obwodzie pierwotnym trafa (w końcu jak ograniczę prąd wejściowy to i wyjściowy, tak mi się wydaje) i jakie zastosować? Jaki dać czas opóźnienia?

  I pytanie jakby obok, jak duże kondensatory zastosować?

  Jeśli ktoś by miał inne porady i spostrzeżenia chętnie wysłucham. :)

  Pozdrawiam
 • Pomocny post
  Poziom 39  
  Cytat:

  Naczytałem się o początkowym zwarciu wyjścia trafa przez kondensatory oraz o jakiś problemach z włączaniem nawet samego trafa do sieci (wylatują bezpieczniki mimo braku poboru prądu).

  Pierwsze występuje gdyż rozładowany kondensator stanowi zwarcie, drugie - gdyż powstaje zjawisko prądu udarowego - zależnego od fazy napięcia w sieci w momencie włączenia.

  Cytat:

  Teraz nie wiem czy powinienem zastosować oba zabezpieczenia,

  Jakie są to zabezpieczenia?

  Cytat:

  czy np. wystarczą czasowo włączane rezystory w obwodzie pierwotnym trafa (w końcu jak ograniczę prąd wejściowy to i wyjściowy, tak mi się wydaje) i jakie zastosować? Jaki dać czas opóźnienia?

  Wystarczą. Można do tego dołożyć troche automatyki. Czas zwłoki - 0,5-2 s w zupełności wystarczą.

  Poniżej schemat takiego układu softstartu:
  Opóźnianie włączania trafa. Zastosowanie zabezpieczeń?