Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Opóźnianie włączania trafa. Zastosowanie zabezpieczeń?

dawid-ptaszyk 01 Kwi 2007 21:54 816 1
  • #1 01 Kwi 2007 21:54
    dawid-ptaszyk
    Poziom 18  

Witam,

chcę zbudować "zasilacz" do wzmacniacza samochodowego. Postanowiłem zastosować transformator 500VA, mostek na 50A, dużo kondensatorów i porządne kable i obudowę. :)

Moje pytanie dotyczy opóźnianie włączenia tego cuda. Naczytałem się o początkowym zwarciu wyjścia trafa przez kondensatory oraz o jakiś problemach z włączaniem nawet samego trafa do sieci (wylatują bezpieczniki mimo braku poboru prądu). Teraz nie wiem czy powinienem zastosować oba zabezpieczenia, czy np. wystarczą czasowo włączane rezystory w obwodzie pierwotnym trafa (w końcu jak ograniczę prąd wejściowy to i wyjściowy, tak mi się wydaje) i jakie zastosować? Jaki dać czas opóźnienia?

I pytanie jakby obok, jak duże kondensatory zastosować?

Jeśli ktoś by miał inne porady i spostrzeżenia chętnie wysłucham. :)

Pozdrawiam

0 1
  • Pomocny post
    #2 01 Kwi 2007 22:23
    mrrudzin
    Poziom 39  

Cytat:

Naczytałem się o początkowym zwarciu wyjścia trafa przez kondensatory oraz o jakiś problemach z włączaniem nawet samego trafa do sieci (wylatują bezpieczniki mimo braku poboru prądu).

Pierwsze występuje gdyż rozładowany kondensator stanowi zwarcie, drugie - gdyż powstaje zjawisko prądu udarowego - zależnego od fazy napięcia w sieci w momencie włączenia.

Cytat:

Teraz nie wiem czy powinienem zastosować oba zabezpieczenia,

Jakie są to zabezpieczenia?

Cytat:

czy np. wystarczą czasowo włączane rezystory w obwodzie pierwotnym trafa (w końcu jak ograniczę prąd wejściowy to i wyjściowy, tak mi się wydaje) i jakie zastosować? Jaki dać czas opóźnienia?

Wystarczą. Można do tego dołożyć troche automatyki. Czas zwłoki - 0,5-2 s w zupełności wystarczą.

Poniżej schemat takiego układu softstartu:
    Opóźnianie włączania trafa. Zastosowanie zabezpieczeń?

0