Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie i jego separacja - uP, WO i tor pomiarowy

MES Mariusz 01 Kwi 2007 22:06 1608 1
 • Poziom 36  
  Witam!

  Temat związany jest z wątkiem Przetwornik ADC Atmegi a pomiar napiec -5V ... +5V ale ponieważ porusza inny problem (dyskusyjna potrzeba rozdzielenia napięć zasilających Wzmacniacz Operacyjny oraz mikrokontroler) uznałem za zasadne stworzenie nowego tematu.

  Na schemacie poniżej przedstawiony jest układ, który należy włączyć w tor pomiarowy, pomiędzy mierzony sygnał a mikrokontroler aby uzyskać liniowe przekształcenie sygnału z zakresu -5V ... +5V na zakres 0V ... 5V "czytelny" dla mikrokontrolera (taki, który może zostać zmierzony).

  Zasilanie i jego separacja - uP, WO i tor pomiarowy

  Kwestią problemową, której poświęcam ten nowy temat jest ewentualna potrzeba separacji pomiędzy zasilaniem "symetrycznym" dla wzmacniacza operacyjnego, a zasilaniem dla samego mikrokontrolera.

  Najprościej byłoby zastosować stabilizator 7805 i włączyć go równolegle ze stabilizatorem 7809. Napięcie wejściowe obu stabilizatorów byłoby wtedy wspólne. Pokazuje to rysunek poniżej:

  Zasilanie i jego separacja - uP, WO i tor pomiarowy

  Czy to jest właściwe postępowanie, czy może należałoby wykorzystać oddzielny transformator, lub przynajmniej oddzielne uzwojenie transformatora, w celu zapewnienia napięcia dla samego mikrokontrolera? (masa i tak wszędzie pozostaje wspólna)
 • Pomocny post
  Poziom 21  
  Siemka!
  Moim zdaniem nic nie stoi na przeszkodzie żeby zastosować rozwiązanie z rysunku drugiego. Jeżeli moc transformatora będzie dobrana odpowiednio i będzie w stanie uciągnąć wszystkie obciążenia to to jest jak najbardziej sensowne rozwiązanie. Najbardziej powinieneś skupić się w tym przypadku na redukcji zakłóceń generowanych przez system cyfrowy, odpowiednio dobierając elementy filtrujące w torach zasilania obwodów analogowych. Mam na myśli jakiś filterek najlepiej LC zaraz za stabilizatorami napięć dla wzmacniacza operacyjnego no i musisz pamiętać żeby ścieżki masowe miały jak największą powierzchnię, najlepiej otaczały ścieżki sygnałowe na jak największej powierzchni płytki i najważniejsze: żeby masa analogowa łączyła się tylko w jednym punkcie z masą cyfrową!!!! I to powinno rozwiązać Twój problem :)

  Pozdrawiam Electix!