Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralka Candy Aquamatic 8T nie wiruje...

nawigator5 02 Apr 2007 10:36 11131 12
 • #1
  nawigator5
  Level 11  
  Witam mam pralkę Candy Aquamatic 8T
  Pralka Candy Aquamatic 8T nie wiruje...  Być może zdjęcie jest zbędne, ale jest to wg. mnie bardzo nietypowa pralka (...) "miniaturka" ok 75 cm. wysokości - wkład 2.5 kg

  Problem polega na tym, że przestała wirować. Objawy są takie, że przy załadowanym zbiorniku "wirowanie ani ruszy" - przy pustym zbiorniku wykonuje 3 - 4 obroty z minimalną prędkością obrotową 1-2 obr/sek i dalej się zatrzymuje. Wykonałem doświadczenie polegające na tym, że: zablokowałem śrubokrętem zamek drzwiowy - tak żeby była możliwa praca pralki z otwartymi drzwiami... i podczas wykonywania przez pralkę tych 3 - 4 obrotów, byłem w stanie zatrzymać zbiornik ręką !!! silnik pralki podczas wirowania nie ma siły !!! .
  Podejrzewałem jakiś kondensator przy silniku ale ta pralka ma silnik typu szczotkowego i żadnego kondensatora przy silniku nie ma. Jest jeden kondensator na samym wejściu (zaraz za przewodem zasilającym) ale wg. mojej wiedzy wygląda on na jakiś filter p-zakłuceniowy (?) ale mogę się mylić.
  Czy takie objawy mogą świadczyć o przepaleniu się silnika ? Silnik obejrzałem (lusterkiem ze wszystkich stron) i jego uzwojenia nie wyglądają na spalone...
  Gdzie jeszcze mogę szukać przyczyny ?
 • #2
  cezet
  VIP Meritorious for electroda.pl
  W silniku szukaj przyczyny,może być uszkodzony wirnik obejrzyj komutator czy nie jest przypalony.
 • #3
  ANDYW6
  Level 24  
  Jeśli ruchy rewersyjne w porządku to silnik też w porządku.Obejrzyj dokładnie moduł i programator.
 • #4
  nawigator5
  Level 11  
  Tak wszystko pozostałe działa: ruchy rewersyjne lewo-prawo, grzanie wody, pompa wody OK.... tylko to nieszczęsne wirowanie ostatnio przestało działać . Na siłę można pralki używać tylko bez wirowania.

  Na samym spodzie pralki jest taki mały modulik elektroniczny (ok. 5 x 10cm) do którego dochodzi z 10 przewodów. Jest tam układ scalony, pare tranzystorów mocy, oporniki mocy... zastanawiam się jaką to może spełniac funkcję ... może do zmniejszania prędkości wirowania z 700 do 400 obr/min ? obejrzałem go sobie i też nie zdradza oznak spalenia się czegoś..

  może ktoś ma schemat takiej pralki ?
 • #5
  User removed account
  User removed account  
 • #6
  nawigator5
  Level 11  
  Zdiagnozowałem usterkę !!!

  Teraz potrzebuję taki oto moduł sterujący tej pralki:
  Pralka Candy Aquamatic 8T nie wiruje...

  Pralka Candy Aquamatic 8T nie wiruje...[/b]

  Jezeli mógłbym dowiedzieć się gdzie to cudo mozna kupić to byłbym wdzięczny
 • #7
  ANDYW6
  Level 24  
  Pokaż go jakiemuś elektronikowi może ci go naprawi.Poszukaj, popytaj to mniej kosztuje.
 • #8
  staszekf
  Level 33  
  Na płytce od strony druku widać jakieś okopcenia , tam jest problem Twoich kłopotów (wirowania). Powodzenia.
 • #9
  nawigator5
  Level 11  
  To nie okopcenia :-) to kalafonia :-)
  Okopcenia wychwyciłbym od razu :

  Pralka Candy Aquamatic 8T nie wiruje...
  zdjęcie w oryginalnym rozmiarze - kliknij

  Może dopiszę wiecej na temat owego niewirowania...
  Pralka bez wkładu wiruje. Przez pierwszą minutę z predkoscią 400 obr./min, później samoczynnie "wchodzi: na 800 obr./min. Czyli OK.
  Ale wystarczy załadować minimalnie zbiornik... np: jeden ręcznik wystarczy i już nie ma siły... Około 15sek. wiruje z predkością 200-250 obr/min. i się zatrzymuje. Przy wiekszym wkładzie "ani drgnie". Podejrzewam, że w prezentowanym module poszedł triak sterujący.... potwornie się grzeje.... no bo co innego ?? (Ciekawe, że pozostałe programy działają ...i wkładu moze być max)
 • #10
  nawigator5
  Level 11  
  :-)
  ...Naprawiłem sobie ten moduł !!!
  kosztowało mnie to całe 7 zł !!!

  Poza tym zastosowałem w nim "rozwiązanie racjonalizatorskie" bo wg. mnie ma on wadę fabryczną, która powoduje częste i notoryczne powstawanie tego typu usterek !!!

  ...nowy moduł miał kosztować 150 - 200 zł :x :x :x :x :x :x

  czyli "umiesz liczyć - licz na siebie"
 • #11
  zayzayer
  Home appliances specialist
  nawigator5 wrote:
  ...Naprawiłem sobie ten moduł !!!

  Gratuluję, ale takie chwalenie się bez opisu naprawy nie najlepiej świadczy o Twojej kulturze. Co ten Twój ostatni post wnosi?
 • #12
  nawigator5
  Level 11  
  Wymieniłem tyrystor na nowy i na większy prąd (nie jest to triak jak wcześniej błędnie sądziłem), Zamontowałem nowe kondensatory elektrolityczne szt. 2 -dodatkowo- na 105 °C, i rezystor 5,6KΩ / 4W zamieniłem na 10W. Rezystor ten podczas "normalnej" pracy - nie wiedząc czemu - rozgrzewa się prawie do czerwoności. Zamontowałem go więc na zewnątrz, przykręcając do obudowy pralki. Końcówki przewodami ok. 1,5 m podłączyłem do układu. Wg. mnie powinno to rozwiązać problem przegrzewania się wszystkiego.
  Coby nie powiedzieć całość działa.
 • #13
  ANDYW6
  Level 24  
  Coś mi się zdaje że grzanie się rezystora jest spowodowane jakąś usterką.Sprawdż jaki prąd pobiera silnik bo wymiana części na większe może skończyć się spaleniem czegoś innego.