Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

dobór głośników wysokotonowych do kolumn... :(

02 Kwi 2007 13:39 3105 19
  • Poziom 24  
    Witam

Posiadam kolumny niemieckiej firmy UHER. Kolumny są o mocy 80w RMS. Problem tkwi w tym że cały czas pali mi głośniki wysokotonowe nawet o mocy 100w RMS i 200w muzycznej... :( Nie wiem co jest nie tak... zwrotnice posiadają kondensatory 2,2uf do wysokotonówek i są sprawne, nawet wymieniałem. co może być przyczyną tego że pali głośniki wysokotonowe nawet gdy mocno nie puszczam muzyki ???
    wzmacniacz jest z kompletu bo posiadam wzmacniacz + kolumny (uher) cały komplet. no i niestety pali głośniki. Nie wiem jakim cudem na dyskotekach nie palą się głośniki wysokotonowe, jest wszystko przesterowane, charczy, pierdzi itp. nie mogę tego zrozumieć :P a głośniki żyją.

co o tym sądzicie ???

pzdr
  • Poziom 33  
    Same głośniki wysokotonowe nie mają prawa mieć nawet 60W. Wszystkie domowe mają moc znamionową do 8W.
    Moc 100W? Chyba z dedykowaną dla niego zwrotnicą. A ta w Twoich kolumnach jest montowana do zestawów <50W.
    W dobrej dyskotece przester nie ma prawa bytu, chyba że organizowana przez dresiarzy.
    A moc RMS to w 70% marketing.
  • Poziom 24  
    hm.... ale cały czas mnie zastanawia czemu mi pali głośniki wysokotonowe...
    dziwne to jest... :/
  • Poziom 37  
    Głośniki wysokotonowe ulegają uszkodzeniu, gdyż jest dostarczana zbyt
    duża moc w niższym pasmie częstotliwości. Może być również wina wzmac-
    niacza, który przesterowuje i zniekształca sygnał. Można pokusić się o prze-
    róbkę zwrotnicy (zmniejszenie pojemności, zwiększenie nachylenia charak-
    terystyki). Jakie są te głośniki wysokotonowe?
  • Poziom 22  
    Podaj impedancję / typ głośników? podaj to szybko się policzy jakiś filtr 12 dB, ( 18 bez pomiarów już nie polecam ) powinno pomóc.
  • Poziom 24  
    patrykdud napisał:
    Podaj impedancję / typ głośników? podaj to szybko się policzy jakiś filtr 12 dB, ( 18 bez pomiarów już nie polecam ) powinno pomóc.

taki jest ból w tym że OBOJĘTNIE jakie głośniki CEWKOWE podłącze to przy niedużej mocy się palą... 8 ohm
    wzmacniacz jest nowy niemieckiej firmy UHER... :/

http://www.allegro.pl/item161819277_kolumny_podlogowe_stereo.html

zwrotnice są robione samoróbki.

np gdybym chciał dać głośniki

http://www.allegro.pl/item181479068_alphard_te_001b_glosniki_wysokotonowe_najtaniej.html

aha, i czy jest to normalne żeby kolumny o mocy 80w RMS paliły głośniki takie jak np te (to są akurat piezo :P) ??

i jakie byś radził głośniki wys. do takich kolumn o mocy 80w rms? do 50złza dwie szt
  • Poziom 22  
    Jak rozumiem posiadasz kolumny z linku i chciałbyś dodać wysokotonowiec? Czy wstawić za ten co jest?

Z wysokotonowcami jest tak że moc podawana przez producenta to zazwyczaj moc zestawu do jakiego jest dedykowany, a to znaczy że za zwrotnicą nie dostaje więcej niż 10% tej mocy. Im wyższa częstotliwość tym mniej mocy potrzeba aby ją odtworzyć. Jeśli masz źle dopasowane odcięcie to głośnik dostaje za dużo niskich częstotliwości a zatem za dużo mocy i się pali ( 15W w sinusie spali prawie każdy głośnik wysokotonowy ). Dlatego odcięcie dobiera się tak aby głośnik nie odtwarzał nic poniżej 2kHz. Jeśli zwrotnica jest I rzędu (sam kondensator) to odcięcie 5-7kHz, jeśli II rzędu (kond + cewka ) to 4-5, jeśli III rzędu to można sobie pozwolić na 3kHz.

Podaj parametry tej zwrotnicy i jak konkretnie podłączasz głośnik ew. zdjęcia.
  • Poziom 24  
    tak, chciałbym dodać wysokotonówki.
    i głośniki idą przez sam kondensator.
  • Poziom 24  
    kondensator 2,2uf
    aha i czy do każdych głośników wys. trzeba dobrać kondensator ???
  • Poziom 42  
    a wzmacniacz się nie grzeje jakoś nienaturalnie?
    może wzbudza się na czestotliwościach ponadakustycznych i sopran jakiś chory prąd dostaje?daj schemat zwrotki
  • Poziom 24  
    hmmm. no własnie jest problem w tym że grzeje się bardzo mocno... :/ można się oparzyć (serio)

• Poziom 42  
    jesli ten mały kondensatorek sanyo to odcięcie wysokich to wywal go i wsadz jakiś mkse lub inny bipolarny. toto za małe jest do przeniesienia mocy do głośnika .
    Jeśli wzmacniacz sie bardzo grzeje na malych mocach wyjściowych to szukaj usterki we wzbudzającym się wzmacniaczu a nie w kolumnach.
    Wbrew pozorom większość wzmacniaczy akustycznych to całkiem niezłe generatory....
  • Poziom 33  
    Wprowadzacie kolegę w poważny błąd. Jeśli przy braku wysterowania (wzmacniacz włączony razem z kolumnami, gałka głośności na zero) radiator jest ciepły to nie ma powodów do obaw. W takim wypadku wzmacniacz pracuje w klasie pośredniej miedzy A-AB.
    Gorzej kiedy przy małym i/lub średnim wysterowaniu grzeje się za mocno. Wtedy rzeczywiście mogą to być szkodliwe oscylacje w obwodzie wzmacniacza mocy.
  • Poziom 24  
    kortyleski napisał:
    jesli ten mały kondensatorek sanyo to odcięcie wysokich to wywal go i wsadz jakiś mkse lub inny bipolarny. toto za małe jest do przeniesienia mocy do głośnika .
    Jeśli wzmacniacz sie bardzo grzeje na malych mocach wyjściowych to szukaj usterki we wzbudzającym się wzmacniaczu a nie w kolumnach.
    Wbrew pozorom większość wzmacniaczy akustycznych to całkiem niezłe generatory....

tzn... wzmacniacz się grzeje mocno przy podkręceniu głośności ponad połowę, i mam podłączone do niego 6 kolumn na 2 wyjścia (zgadzają się ohm'owo), a kondensatorki mogę wymienić na więkrze bipolarne.

Dodano po 2 [minuty]:

PZ IX napisał:
    Wprowadzacie kolegę w poważny błąd. Jeśli przy braku wysterowania (wzmacniacz włączony razem z kolumnami, gałka głośności na zero) radiator jest ciepły to nie ma powodów do obaw. W takim wypadku wzmacniacz pracuje w klasie pośredniej miedzy A-AB.
    Gorzej kiedy przy małym i/lub średnim wysterowaniu grzeje się za mocno. Wtedy rzeczywiście mogą to być szkodliwe oscylacje w obwodzie wzmacniacza mocy.

chciałem powiedzieć że jest to nowy drugi wzmacniacz ale i tak dzieje się to samo.
  • Poziom 42  
    jeszcze raz
    rozrysuj schemat zwrotki
    tobie łatwiej z natury niż nam ze zdjęć
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 24  
    hm... ale przecież jak są zastosowane kondensatory to jak może się dostać inne pasmo? kondensator chyba nie przepuści innych częstotliwości... takich jak niższe tony...

i to nie jest wina wzmacniacza, bo ostatnio kupiłem nowy wzmacniacz, i dzieje się dalej to samo...

nie wiem czy może to być wina karty muzycznej w kompie, ponieważ jest ona chyba przesterowana... ma ona wbudowany swój wzmacniacz i może dlatego cały sygnał mocy idzie na wejście wzmacniacza i dlatego... to najbardziej podejrzewam...
  • Poziom 36  
    Sprawdź, czy kondensatory nie są uszkodzone (zwarte), choć to mało prawdopodobne. Jak najbardziej winne może być źródło sygnału, które w wyniku przesterowania bądź wzbudzenia podaje niefortunny sygnał na wejście wzmacniacza, a dalej do głośników. Pozostaje sprawdzić, czy inne źródło sygnału też powoduje spalenie głośników. Nawet możesz odpiąć głośniki wysokotonowe, zamiast nich podłączyć rezystor i kontrolować jego temperaturę, ale jak spaliło się tyle głośników to co za różnica jeden w tą czy w tamtą (żarcik).
  • Poziom 12  
    Jeśli się obawiasz o kolejne przetworniki spróbuj stary trik z żarówką.