Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

LCD Acer Al 532 nie włącza się

02 Apr 2007 20:22 2590 12
  • Level 12  
    Mam problem z monitorem, nie włącza się. Zasilacz jest prawidłowo podpięty na przycisku Power jest 5V ale nie reaguje, nawet dioda nie mignie.
    Co mogło siąść??
    Co sprawdzić?? (jakby ktoś potrzebował to znalazłem schemat serwisowy)
    Czy jest wogóle szansa naprawić to samodzielnie? Na płytce nie widać żeby coś było ewidentnie przepalone.
    Ewentualnie czy jest możliwość przełożyć elektronike z innego lcd o innych parametrach?(zdażają się na allegro z potłuczoną matrycą np. za 40 zł) Ten monitor ma połączoną elektronike z matrycą za pomocą 2 tasiemek zdaje się 30 i 40 pinowych.
    [22.06.2021, g.9.00] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • Level 40  
    Aby włączyć monitor ten przycisk powinien zwierać jedną z nóg procesora na masę. Dopasowanie innej elektroniki jest dużo trudniejsze (przeważnie nie możliwe) od naprawy tego monitora. Jeżeli uszkodzony jest np.procesor lub inny podzespół trudny do zdobycia to najłatwiej użyć tej matrycy jeżeli masz pewność że ona jest OK do takiego ze zbitą, warunek że ten sam typ lub miała podobne parametry, dlatego warto podać jaki jest jej typ.
  • Level 34  
    Cześć.
    Moim zdaniem taką naprawę należało by zacząć od dokładnego sprawdzenia zasilacza (przetwornicy).
    Pozdrawiam.
  • Level 40  
    Kolega chyba to już sprawdził i podaje że ma 5V to może oznaczać że procesor zasilany z tego napięcia powinien reagować na ten przycisk.
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    Witam,
    Z eserviceinfo.com można pobrać Service Manual - schemat...
    Jakie jest napięcie na U2 Pin2 (Procesor pin 2)?
    Napięcie zmienia się w czasie naciskania On/Off?
    Mam nadzieję że to pomoże w znalezieniu usterki...

Mikippp
  • Level 12  
    Piny na U2 nie są opisane ale podejrzewam że to drugi pin od wcięcia?
    Napięcie na nim to 5V nie reaguje na przycisk Power
    Zauważyłem że podczas wciskania Power napięcie na pinie 1 maleje do 0V, jak się puści przycisk to spowrotem 5V. Czy to znaczy że procesor do wymiatny?
  • Helpful post
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Witam,
    Skoro lenistwo osiągnęło aż tak wysoki poziom... to muszę zamieścić pinout obudowy procesora...
    Jeżeli do procesora podłączony jest sprawny rezonator a procesor nie reaguje na On/Off to raczej będzie do wymiany...

Mikippp

LCD Acer Al 532 nie włącza się
  • Level 12  
    -->Mikippp
    Dzięki za pomoc, ale troche źle mnie oceniasz... zamiast "lenistwo" można napisać np. niewiedza
    Z naprawą Lcd nie mam żadnego doświadczenia i z przymusu chciałbym to troche uzupełnić.
    Narazie wiem tyle że wg schematu na nóżce 2 jest non stop 5V i nie reaguje na Power. Czyli szukam procesora... ( Może ktoś wie gdzie znajde? Może jakiś zamiennik?)
    Z ciekawości rozebrałem inny Lcd (sprawny) tam był procesor o innych oznaczeniach, ale socket ten sam, niestety jest różnica w napięciach w obu przypadkach na kilku nóżkach.

P.S. Już doczytałem że dopasowanie matrycy do innej elektroniki nie będzie proste moja jest na 3,3V a są podobno też na 5V i dodatkowo podłączenie musi się zgadzać, ale znalazłem schemat do podłączenia mojej matrycy, tylko czy uda się znaleźć elektronike podłączoną w ten sam sposób (bo znalezienie identycznego monitora z rozbitą matrycą graniczy z cudem).
  • Level 40  
    Kolega zle wysuwa wnioski które podaliśmy do ustalenia uszkodzenia. Jeżeli tak jak pisałem a inny kolega podał dokładniej która noga procesora powinna być zwierana na masę aby monitor się włączył to należy sprawdzić dlaczego ten włącznik tego nie robi. 5V powinno być na stale na pinie 44. Szukanie procesora w którym jest fabrycznie zapisany soft do obsługi tego monitora a szczególnie matrycy jest mało realne, czy nie lepiej podać typ matrycy i jakie taśmy ilu pinowe ma ona na wejściu.
    Witam,
    Service Manual również zawierał informacje o wyprowadzeniach procesora... :)
    Ten monitor tak dokładnie to Proview AS576 (PS576)
    Panel to zapewne SANYO TM150XG-26L06A więc procesor nie jest "nie do zdobycia"...
    Ale należy najpierw sprawdzić czy to procesor jest uszkodzony czy coś innego (np.: klawiatura, układ oscylatora...)

Mikippp
  • Level 12  
    Na pinie 44 jest ciągle 5V ( podobnie na kilku innych pinach np. 2,3,4,5)
    Na pinie 1 jest ciągle 0V
    Na pinie 6 jeżeli wcisne przcisk to jest 0 V ale jak tylko puszcze to jest spowrotem 5 V . Tylko dlaczego na pinie 6 a nie 2? Oczywiście zwarcie nózki 2 do masy nie przynosi rezultatu.

Na sprawnym Lcd (Mag Cy-565) podobnie nóżka 2 jeżeli matryca wyłączona to 5V przy włączonej 0V, ale tam np. na nózce 6 jest ciągle 5V.

Matryca do mojeg Lcd to słusznie napisał -->Mikippp:
    TM150XG-26L06A C tylko u mnie producentem był Torisan. Wejście do matrycy to 2 tasiemki 30 i 40 pinowa.
    Na stronie 26 manuala jest schemat z procesorem i peryferiami procesora...
    Wyprowadzenie 2 procesora (Port P1.0) opisane jako POWER (inaczej On/Off) - i to nas interesuje w tym momencie...
    Sygnał z U2 pin-2 poprzez RP4 i RP1 idzie do złącza klawiatury a dalej do klawiatury...
    Przy wciśniętym klawiszu On/Off na pinie 2 procesora ma być stan niski!!!
    Proview CY-565 to inna konstrukcja i w tym monitorze (CY-565) On/Off to 15-ty pin procesora...

Mikippp
  • Level 12  
    No coś mi nie pasuje na tym schemacie...
    To co jest opisane na wyjściu procesora jako Power (Pin 2) idzie przez RP4 i RP1 do klawiatury do nóżki 7 (do Auto na klawiaturze) a to co jest opisane jako Auto (Pin 6) idzie do pinu 1 klawiatury czyli do Power??
    I faktycznie po wciśnięciu Power na pinie 6 procesora jest 0 V, a po wciśnięciu Auto na pinie 2 procesora jest 0V!!
    Podobnie wyjście procesora opisane jako menu jest zerowane po wciśnięciu przycisku Down. (tak jak na schemacie)
    Czyli wciśnięcie przycisku zeruje jakąś nóżke. To podłączenie na odwrót chyba nie powinno mieć wpływu bo przecierz kiedyś tak działało i jest na schemacie...

Nie wiem czy to ważna informacja: ale na diodzie jest non stop napięcie 0,42 V bez względu co wciskam, a konkretnie: nózka 2 klawiatury 0.55V
    a nóźka 3 klawiatury 0,13V.
    Na nóżkach 42 i 43 procesora (ORANGE i GREEN) jest non stop 1.5 V bez względu na to co wciskam.