Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zakłócenia w głośniku. Wzmacniacz UNITRA ZRK AT9010.

03 Kwi 2007 19:40 1265 18
  • Poziom 14  
    Witam. Posiadam wzmacniacz UNITRA ZRK AT9010 i mam nastepujacy problem. Po włączeniu wzmacniacza głośnik lewej kolumny ma straszne nieregularne uderzenia membramy i szumi. Nieraz bardzo mocno uderzalo az glosnik mi popekal. Chcialbym sie dowiedziec co jest przyczyna tego i jakie czesci powinienem wymienic (jezeli mozna). Z góry dziękuje za pomoc.
  • Poziom 37  
    Sprawdź najpierw głośnik. Potem przemierz wzmacniacz.
  • Poziom 23  
    Ludzie trzymajcie.
    Autor wyraznie pisze ze głosnik ma "straszne nieregularne uderzenia membramy i szumi". Jak to sie ma do zawieszenia głosnika?

Proponuje zamienic kanały i sprawdzic czy to smao wystepuje na drugim glosniku na tym kanale.
  • Poziom 10  
    Dokłanie jak napisał poprzednik. Jeżeli po zamianie kanałów masz to samo w prawym sprawdź potencjometr i zimne luty.
  • Poziom 14  
    na drugim kanale zero szumów. jedynie ten lewy. sprawdzalem inne glosniki i jest to samo. Potencjometr moze byc zepsuty ten od BALLANCE czy od glownej glosnosci? Jeszcze jak mam sprawdzic te zimne luty??
  • Poziom 20  
    Czy przy potencjowetrze głośności ustawionym na zero ten objaw występuje?
  • Poziom 21  
    Ja mialem podobne rzeczy w PW 7011

Okresowo na glosnik szla duza skladowa stala. Przez to wybulalo glosnik. Uszkodzony okazal sie stopien roznicowy i wyschchniete elekrolity.

Sprawdz roznicowke i napisz jak jest.
  • Poziom 14  
    zebym to ja wiedzial co to jest gdzie sie znajduje i jak sprawdzic :-(
  • Poziom 40  
    jak nie wiesz kolego co to sa zimne luty to lepiej oddaj ten wzmacniacz komus co chociaz umie lutowac.
  • Poziom 14  
    Agencik15 napisał:
    Ja mialem podobne rzeczy w PW 7011

Okresowo na glosnik szla duza skladowa stala. Przez to wybulalo glosnik. Uszkodzony okazal sie stopien roznicowy i wyschchniete elekrolity.

Sprawdz roznicowke i napisz jak jest.

to mialem na mysli mistrzu..
  • Poziom 14  
    czy powodem tego moze być pokrętło balance? bo przeciez tylko lewy ma zakłócenia.
  • Poziom 21  
    Malo prawdopodobne ale jednak mozliwe.
  • Poziom 14  
    czy opłacalna jest naprawa i ile może to kosztować?
  • Poziom 21  
    Jeszcze nie wiadomo tak na dobra sprawe co sie popsulo. W serwisie pewnie niezle skasuja a jesli zrobisz zam to niewiele. Czesci nie sa drogie.
  • Poziom 17  
    Najbardziej prawdopodobne przy tego typu sprzętach jest zestarzenie się tranzystorów i przez to te szumy. Z tego co piszesz to znajduje się to gdzieś w okolicach wzmacniacza napięciowego więc gdzieś koło pary różnicowej tak jak wcześniej ktoś już wspomniał. Usterka trochę ciężka do znalezienia bez oscyloskopu ale jednak da się ją wykryć za pomocą zmrażacza w sprayu i dużego nakładu cierpliwości. Jeśli nie wykryjesz usterki to proponuję wymianę kondensatorów tyle że w tych starych diorowskich sprzętach kondensatory były niesamowicie dobre nie to co teraz chiny nam oferują. Pozdrowienia.
  • Poziom 21  
    W moim przypadku oprocz pary roznicowej zdechl jeden kondensator ceramiczny (baza-kolektor w tranzystorach sterujacych).

Najlepiej niech zacznie powoli wszystko sprawdzac i pisze co sie dzieje.
  • Poziom 14  
    chyba go sprzedam. komus przydadza sie czesci. kupie inny
  • Poziom 21  
    Nie rob tego ! Warto naprawiac stare sprzety bo sa lepsze niz obecna chinszczyzna.