Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Win 98, xp - reczny start bez bios i mbr

Bolas 04 Kwi 2007 09:08 2240 9
  • #1 04 Kwi 2007 09:08
    Bolas
    Poziom 15  

Czy jest możliwa taka operacja. Czy z poziomu dosa da się odpalić ręcznie wpisując komendy zainstalowanego windowsa 98 ew XP, jeśli nie ma sektora mbr i zerowego dysku i bios ich nie ładuje. jakie komendy trzeba wpisywać pokolei aby zasymulować procedure uruchamiania systemu.

0 9
  • #2 04 Kwi 2007 10:59
    erikses
    Poziom 18  

cd win98(eg windows)
    win

xp nie da sie tak uruchomić , poza tym nie rozumiem za bardzo jak może nie być mbr ?

0
  • #3 04 Kwi 2007 11:24
    Bolas
    Poziom 15  

OK a jeżeli jestem w trakcie instalacji windows 98se i zostały załadowane pliki na dysk, jestem w trakcie pierwszego ponownego uruchomienia komputera, to jest potrzebna płyta z windowsem czy powinien dokończyć instalacje z dysku? Jaka w tym wypadku jest procedura ręcznego startu z dosa bez mbr i biosu żeby dokończyć instalacje systemu?

0
  • #5 04 Kwi 2007 11:37
    Bolas
    Poziom 15  

No coż po prostu bios nie bootuje z dysku więc bootloader nie startuje....;)
    Więc chce to zrobić szybko ręcznie ręcznie. Płyty nie mam tylko przerzucone na dysk pliki w98se. Odpaliłem wininit skonfigurował system. Przy wpisaniu win wywala bład braku rejestru bo nie został pewnie jeszcze załadowany. Problem- odpalić dalej instalacje?

0
  • #6 04 Kwi 2007 12:25
    marek003
    Poziom 40  

tak namieszałeś że ciężko ciebie zrozumieć.

bios nigdy nie stratuje z dysku (to pamięć "wbudowana" w płytę główną i startuje zaraz po uruchomieniu kompa)

Bootloader przy systemie w98 nie jest potrzebny (chyba że masz dwa systemy na dyskach i chcesz mieć wybór między tymi systemami)

Czy pliki w98 "przerzucone" na dysk to pliki z CD instalacyjnego z katalogu win98? Czyli innymi słowy czy to pliki instalacyjne? Czy może pliki skopiowane z innego działajacego gdzieć systemu? (bo po twojej wypowiedzi to wszystkiego się można spodziewać)

Czy masz jeden dysk czy pare ? jeżeli jeden czy masz partycje?
    (nie wiem po co byłwa wzmianka o XP)
    Co było wcześniej na dysku? jakie systemy?
    Czy chcesz zachować dane ewentualnie czy chcesz zachować zainstalowane programy? chociaz jezeli brak jezt rejestru to z zainstalowanymi programami też bedzie kłopot.

Jeżeli chcesz jeszcze raz zainstalować win98 proponuje
    usunąć katalog windows (przyczym jeżeli miałeś jakieś dokumenty na pulpicie skopiuj katalog pulpit z katalogu windows do innego katalogu na dysku)
    usuń katalog program fies.
    Odpal instalatora win 98 (setup.exe) i zainstaluj w98 jeszcze raz na czysto.

Jeżeli chodzi ci o to że po restarcie instalacji nie startuje ci z dysku c:
    sprawdz poprzez fdisk.exe czy partycja na której instalujesz (chcesz instalować) win98 jest aktywna - jak dobrze pamiętam aktywacja partycji jest pod 2 .Wyłącz i włącz kompa i juz powinno działać

0
  • #7 04 Kwi 2007 12:45
    Bolas
    Poziom 15  

Wiem, że bios nie jest na dysku he he - dobre. Ale chodzi o to , że bios nie uruchamia procesu bootowania ani z dysku ani z cd, jest tylko dyskietka i odpalany z niej dos. Na dysku nie było nigdy żadnego systemu. Chodzi mi o prostą, trudną odpowiedz na pytanie jakie komendy wpisać w dos aby kontynuować proces instalacji systemu....
    Skończył kopiować pliki i zrestartował ale nie ma bootowania jak nadmieniłem ani z dysku ani z cd. Mam załadowany z dyskietki dos. Siedze na dysku c: w nowym katalogu windowsa i nie wiem jak odpalić dalej instalatora, żeby dokończył instalacje systemu. Wpisanie win edytuje napis o braku plików rejestu. na tym samym dysku c mam załadowaną kopie płyty instalacyjnej win98se

0
  • #8 04 Kwi 2007 14:53
    PiotrekE
    Poziom 12  

A co się dzieje jak włączasz bez dyskietki, jaki komunikat się pojawia?
    Jaką masz ustawioną w biosie kolejność botowania?

0
  • #9 04 Kwi 2007 14:56
    erikses
    Poziom 18  

skąd odpalałeś instalację ? może przydało by sie w biosie ustawić sekwencje botowania aby wskazywała na dysk z którego będzie odpalany system , jest niemożliwością aby w przypadku poprawnie skonfigurowanego biosu pod rozruch z danego dysku (w twoim przypadku dysk z którego przeprowadzana była instalacja ) nie poszła dalej, no chyba że dysk jest trefny(patrz uszkodzony)

0
  • #10 24 Kwi 2007 09:14
    Krzysiek007
    Poziom 20  

Witam.
    Kolega Bolas ma ewidentnie uszkodzony sektor startowy MBR tak samo jak Ja :( walcze z nim, ale puki co na razie przegrywam

Za pomocą konsoli w win98 wpisać fdisk/mbr

w win xp w konsoli wpisać fixboot, fixmbr, bootcfg.

może coś z tych poleceń pomoże
    mnie niestety nie pomogły, ale może koledze coś pomogą.
    Pozdrawiam i powodzenia

0