Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tac Xenta 303 Problem

taniam 04 Kwi 2007 10:22 2687 6
  • Poziom 19  
    Witam mam poważny problem z w/w sterownikiem.
    Steruje on pracą węzła ciepłowniczego w mojej firmie (wymiennik ciepła)
    Otóż problem polega na błędnym odczycie temperatury zewnętrznej, początkowo myślałem że to wina czujnika, jednak po jego wymianie problem nie ustąpił. Najdziwniejsze jest to że odchyłka nie jest stała i jej wielkość nie zależy od wartości temp. zewnętrznej (tzn. przy tej samej temp otoczenia może wynosić -2 do -14 C, co powoduje zawyżanie temp CO. Podejrzewam uszkodzenie sterownika lub jego oprogramowania ponieważ czasami na ekranie wywala "krzaki" które jednak po chwili zanikają i mozna normalnie przeglądać menu. Jeżeli ktoś z czymś takim się spotkał i/lub zna sposób rozwiązania tego problemu bez konieczności wzywania serwisu (który tani nie jest:D) to będę bardzo wdzięczny za pomoc.
    Dodam jeszcze garść informacji na temat zestawu sterowniczego:
    Tac Xenta303 + Tac XentaOP
    Pierwotnie sterownik był skonfigurowany do sterowania zestawu 2 pomp (grundfos) w trybie automatycznym (automatyczna zmiana pompy w trybie 12h) z płynną regulacją obrotów poprzez Falownik Mitsubishi (z powodu źle zaprojektowanej inst. falownik zakłócał działanie sterownika i został 2lata temu odłączony- a sterownik przeprogramowany)
    Obecnie sterownik odpowiada tylko za regulację temp CO (sterowanie przepływem przy pomocy zaworu Tac z napędem elektrycznym)
    W razie gdyby potrzebne były jakieś dodatkowe informacje do rozwiązania problemu postaram się ich udzielić.
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    komunikacja = LonWorks ?
    Jak tak to ja bym powalczyl w programie LonMaker z ustawieniami... co do samej naprawy sterownika sie nie wypowiem

rozumiem ze ten czujnik podlaczony jest lokalnie do sterownika , jest to jakis termorezystor, wiem ze w Xenta100 w Lonmakerze ustawialo sie dla jakich wartosci rezystancji jaka jest temperatura, i bylo mozliwe ustawienie np dla 1000ohm 20stopni a dla 999ohm -10 stopni... moze dlatego wariuje ze ktos zle to skonfigurowal?

zapytaj na http://www.vbass.pl , tam jest koles co sie na lonie zna
  • Poziom 19  
    Nie sterownik nie jest włączony w sieć, działa samodzielnie.
    Dotąd działał dobrze jednak po przestoju letnim zaczął wariować- pomyślałem czujnik (dokładnie jest to termorezystor 1800ohm dla 25C) wymieniłem- nie pomogło, sprawdziłem oba czujniki na innym regulatorze działają Ok (przekłamania +2C złorzyłem właśnie na karb innej kalibracji)
    dodatkowo tak jak pisałem już przekłamanie na tym konkretnym sterowniku, nie jest stałe tzn czasami jest ok, najczęściej jednak temp zewnętrzna jest zaniżana o kilka kilkanaście C. Przykładowo o godz 7:30 temp zew 0C a na czujniku -5C, za 10 min zew 0C a na czujniku -1C, naprawdę już zgłupiałem co o tym sądzić, nie chcę jednak wzywać serwisu zbyt pospiesznie bo wiąże się to ze sporymi kosztami. Dlatego szukam najpierw porady tutaj (cóż moja wiedza w tym zakresie dosyć skromna jest)
    Dziękuję więc za zainteresowanie i oczywiście zaraz skorzystam z linku jaki kolega podał.
  • Poziom 26  
    Tak na 99% uległo uszkodzeniu wejście termistorwe. Musisz podpiąć czujnik pod jedno z wolnych wejść termistorowych B1-B4 lub pod któreś z uniwersalnych U1-U4 i zmodyfikować program. Żeby tego dokonać potrzeba programu Menta ( program do programowania sterowników) i kodu źródłowego twojego programu. Jeśli tego nie posiadasz jesteś skazany na serwis.

Ps.
    Rozumiem że piszesz o temperaturze zewnętrznej rzeczywistej a nie tłumionej ?
    Sprawdź zasilanie, powinno być 24V AC.
  • Poziom 19  
    Tak, dokładnie mówiłem o temp zew, rzeczywistej.
    Wychodzi że jednak mamy do czynienia z najgorszym scenariuszem.
    Oczywiście jeżeli jest tak jak kolega pisze, to bez serwisu się nie obejdzie (koszt potrzebnego oprogramowania i sprzętu jest większy niż zakup nowego sterownika:D ) W sumie to tak podejrzewałem, że coś nie tak z samym sterownikiem. Zastanawiam się tylko nad jedną rzeczą: czy nie lepiej byłoby wymienić ten sterownik na nowy (oczywiście prostszy model) gdyz w tym momencie jego możliwości nie są wykorzystywane, a w 2 innych miejscach pracują TA 2112 które są starsze, a mimo to sprawują się doskonale. Koszt takiego sterownika będzie niewiele większy od kosztów serwisu Xenty, a będzie to urządzenie nowe i na gwarancji. jeżeli źle rozumuję to proszę o wyprowadzenie mnie z błędu.
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Dobrze kolega kombinuje :D . Jeśli to węzeł jednofunkcyjny CO bez bajerów to warto się zastanowić co się bardziej opłaca : czy wezwanie serwisu czy kupno nowego regulatora TA2112.
  • Poziom 19  
    Dziękuję za wszystkie odpowiedzi, wątek do zamknięcia.