Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AM TechnologiesAM Technologies
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak sprawdzic czy zwrotnica jest sprawna

04 Kwi 2007 10:50 3137 7
  • Poziom 10  
    Siemka. sądząc po wypowiedziach niektorych forumowiczów domniemam ze niektorzy maja pojęcie o elektornice i car audio. pytam wiec jak sprawdzic czy zwrotnica jest sprawna a konkretnie wyjscie na tweeter jest sprawny. oprocz tego ze sie podepnie glosnik. bo ja mam tak ze jak sie podepnie to gra około 3 tygodni a potem sie wypala. hmm? moze jakos miernikiem jakies napiecia pomierzyc alboc cos....
  • AM TechnologiesAM Technologies
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Post był raportowany.
    Przeniosłem z: Audio
  • AM TechnologiesAM Technologies
  • Poziom 22  
    Generalnie takie objawy mogą dawać dwie przyczyny:

1. Źle dobrana zwrotnica do głośnika który dostaje za dużo częstotliwości niższych niż powinien i się pali.

2. Przesterowujesz wzmacniacz i żadna zwrotnica na to nie pomoże.

Dopasowanie zwrotnicy-
    Najlepiej jakbyś miał generator, albo chociaż płytę z sygnałami testowymi. Podajesz na wzmacniacz różne częstotliwości i sprawdzasz co masz na wyjściu. Koło 4-5 kHz powinno być największe, powyżej delikatnie opadać, poniżej spadać tak żeby koło 2kHz nie było już prawie nic. Jeśli tam jest połowa napięcia to źle, można ewentualnie to poprawić przerabiając filtr.

Przester-
    Na to potrzebny byłby oscyloskop, można to wyczuć na słuch puszczając w kólko sygnał testowy i delikatnie podgłaszać i słuchać czy są zniekształcenia dźwięku - tylko nie podgłaszać powyżej 1/4 skali - niestety przydaje się do tego trochę wprawy żeby wiedzieć czego szukać.
  • Poziom 10  
    Nio wszystko fajnie tylko ze mam 2 takie zwrotnice i podlonczone sa pod 2 takie same glosniki i prawa strona ciągle gra łądnie juz ponad rok a lewa ciągle sie pali ;) w tym cała zagadka
  • Poziom 12  
    Może jakiś element zwrotnicy jest uszkodzony? Może jakś cewka albo kondensator :) Tak mi się wydaje. Jesli nie mam racji niech się wypowie na ten temat :) Pozdrawiam Ploterek
  • Poziom 10  
    nio tylko teraz nei wiem czy taki zwykly miernik mi to pomierzy dokladnie czy jest az tak dokladny - mam taki za 13 zl ten cyfrowy ;D
  • Poziom 28  
    Jak ja miałem taka sytuacje poszedłem do szkoły dali mi mostek pomierzyłem indukcyjność i pojemnosc i odwijałem przez poł dnia cewki zeby miec w obu kolumnach taka sama indukcyjnosć a kondensatory dobierałem pod program w ktorym sobie wyliczyłem parametry danych elementow elementow.Możesz tez sklonować ta sprawna zwrotnice czyli naprawic ta chyba uszkodzona w ten sposob aby wszystko bylo tak samo podłączone.
  • Poziom 10  
    nio ja chyba o drazu wymienie kondensator w tej zwrotnicy i bedzie po sprawie.