Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szczelina magnetyczna w transformatorze impulsowym

04 Kwi 2007 12:13 1493 2
  • Poziom 36  
    Witam.

Posiadam transformator impulsowy, który służył do sterowania tyrystorami wielkiej mocy. Transformator ma oznaczenie TIK-02 i posiada rdzeń ferrytowy kubkowy F1001 AL6300.

Chciałbym się dowiedzieć, czy tego typu transformator posiada szczelinę magnetyczną.

Załączam zdjęcia tego transformatorka.

Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 12  
    Dołącze sie do schematu

Mam prawie identyczny transformator z tyrystorowego układu sterowania DMM 0040/HI/306. Mój oznaczony jest TIK-04. Wg scheamtu ww. urządzenia ma 3 uzwojenia pierwsze pierwotne pomiedzy zaciskami A,B. Dwa wtrórne Pomiedzy zaciskami G1, K1 oraz G2, K2. Niestety jestem zielony w sterowaniu tyrystorami i nie mam pojęcia do czego on służy. Indukcyjność mierzona multimetrem - 180mH.
    Ciszyłbym się niezmiernie gdyby ktoś mi powiedział do czego on służy.
  • Poziom 43  
    żarówka rtęciowa napisał:
    Witam.

Posiadam transformator impulsowy, który służył do sterowania tyrystorami wielkiej mocy. Transformator ma oznaczenie TIK-02 i posiada rdzeń ferrytowy kubkowy F1001 AL6300.

Chciałbym się dowiedzieć, czy tego typu transformator posiada szczelinę magnetyczną.

Załączam zdjęcia tego transformatorka.

Jak podasz jeszcze rozmiar/typ - w postaci np. średnicy oraz wysokości obu połówek - tego rdzenia kubkowego to możesz liczyć ode mnie na jednoznaczną odpowiedź, ale już teraz po wartości stałej zwojowej AL =6300nH/z² wnioskuję, że najprawdopodobniej ten rdzeń nie posiada na środkowej kolumnie szczeliny powietrznej.