Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laptop + PC - skretka

04 Kwi 2007 16:56 4252 16
  • Poziom 20  
    Witam,
    Chciałbym połączyc w sieć dwa komputery u siebie w domu, w celu rodzielenia neostrady oraz możliwości przesyłania plików z jednego komputera na drugi.
    W obu komputerach posiadam karty sieciowe, w obu wbudowane.
    Mam zkrosowany przewód RJ45. Na laptapie WIndows VISTA Basic, na PC Windows XP Pro oraz Mandrive LInux.
    Po połączeniu komputerów laptop wykrywa sieć publiczną, jednakże nie widzi PC. Przy złączu swieci się zielona dioda i miga od czasu do czasu zółta. Laptop nie ma dostępu, ani do drukarki, ani do plików, ani do internetu. Nie wiem co robię źle. Może mam jakieś błędy w ustawieniach??
  • SterControl
  • Poziom 18  
    Szczerze to nie chce mi sie odpisywac na takie blache problemy:)

Wnioskuje ze masz neo na USB skor masz kompkaki spete UTP

----USB NEO---> PC<--------UTP--------->Laptop

Po pierwsze zeby kompaki sie widzialy musisz przypisac im jaks klase adresow a,b,c itd plus maske i oczywiscie grupe robocza.

Tutaj masz opis jak stworzyc siec:

http://www.optinex.pl/konfiguracja/msi-konfXP.html

Udostepnie internetu XP:

http://forum.infojama.pl/viewtopic.php?t=12707

Natsepnym razem to w googlach najpierw szukaj bo takich tematow jest tam mase. A tak na marginesie oplacalo sie kupowac Viste:)

[/img]
  • SterControl
  • Poziom 19  
    Dodam swoje 0.05pln:
    Po pierwsze: pingowanie - sprawdź czy leci komunikacja za pomocą polecenia ping
    Po drugie: nie zawsze chce działać połączenie komp-komp za pomocą scrossowanego kabla! U mnie trzeba było wyłączyć obydwie karty, i następnie w jednym czasie włączyć, żeby kompy się skumały - może to była wina karty na pcmcia - nie doszedłem do tego bo wsadziłem pomiędzy kompy hub-a i mam spokój (no... ale 10mbps to nie rewelacja :) )
    Pozdrawiam,
    Adam Pyka
  • Poziom 20  
    Zrobiłem, tak jak było w opisie z linka, jednakże dalej nic nie działa. Nie wiem czemu. W laptopie swieci sie kontrolka, jednakze Vista (zainstalowana standardowo, ale chyba zmienie ja na XP) wykrywa połączenie niezidentyfikowane. Może źle konfiguruję Vistę??
  • Poziom 16  
    W jaki sposób masz podłączoną neostradę do kompa? Przez kartę sieciową czy przez usb?
    Z tego co zrozumiałem masz w kompach po jednej sieciówce. Proponuję do jednego z kompów założyc drugą sieciówkę (koszt niewielki). Wówczas na pewno nie będzie problemów z uruchomieniem neta na obu.
  • Poziom 13  
    dgaleza przerobisz temat dogłębnie połaczysz te komputery razem i... dojdziesz do wniosku że to nie to. Każdy kto pomyślał o takim połaczeniu w końcu dochodzi do wniosku, że to nie to i nawet jesli działa to nie do końca tak jakby się chciało. A to połaczenie a to transfer coś kiepski itd. itp. Kończy się na kupieniu routera. Moim zdaniem szkoda czasu.

Moderowany:

Nie na temat, to typowe połączenie 2 kompów, zbędny router, na skrętce będzie działać nawet szybciej. Proponuję poczytać https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic617535.html

• Poziom 19  
    dgaleza napisał:
    Zrobiłem, tak jak było w opisie z linka, jednakże dalej nic nie działa. Nie wiem czemu. (...) Może źle konfiguruję Vistę??

A co mówi ping? Jakie masz ip/maskę? Na kompie z XPkiem w ustawieniach karty NIE wpisuj bramy!
    Daj więcej info, bo tak ciężko pomóc.
    Pozdrawiam,
    Adam Pyka

PS. Ewentualnie pisz na gg.
  • Poziom 15  
    a może kabel jest żle zrobiony (niedokładnie) albo nie jest crosover:)
  • Poziom 13  
    ja bym tak nie kombinował, jeśli chcesz mieć na laptopie sieć to drugi komp musi chodzić.
    Proste a zarazem najlepsze rozwiązanie to ruter do neostrady z portami LAN i możesz wtedy niezależnie pracować na 1 kompie bez potrzeby włączania drugiego, a jak chcesz widzieć zasoby drugiego kompa to możesz udostępnić katalogi albo partycje dysku w sieci lokalnej, dzięki temu rozwiązaniu nie będziesz musiał włączać 2go kompa po to żeby na laptopie mieć neta, przeliczając to wychodzi taniej ze względu że komp pobiera więcej prądu niż taki ruterek.
    Większość ruterów wykrywa jaki masz kabel czy zkrosowany czy prosty więc nie będzie problemów jaki zastosujesz.

Jeśli chcesz mieć z laptopa dostęp do neta to musisz w kompie udostępnić połączenie, ale nie wiem czy w przypadku neostrady na USB uda ci się, ja nigdy się nie bawiłem w takie coś, jeśli już to polecałem zakup ruterka, kilku moich znajomych tak zrobiło i nie muszą się martwić o ponowną konfigurację całości sieci jak przeinstalują sobie winde a ruter nie jest aż tak drogi ( wystarczy 4 portowy)
  • Poziom 20  
    Skonfigurowałem sieć. Wpisałem adres IP dla PC - 192.168.0.2 - Maska 255.255.0.0 . Na laptopie - 192.168.0.1 - maska taka sama

Niestety komputery się nie łączą. Nie zależy mi na internecie, ale tylko na na przesyłaniu danych pomiędzy komputerami.

Sprawdziłem pingiem wydając polecenie:
    ping 192.168.0.1

Otrzymałem statystykę
    Wysłane - 4; Odebrane - 0; Stracone -4

Po odłączeniu przewodu, komputery piszą, że zostały odłączone od LANU
  • Poziom 19  
    chodzi o to że łączysz kablem bez cross-a musi być kabel skrzyżowany wpisz w google cross cable i porównaj swój kabel, jeśli nie masz takiego kabla to musiałbyś swich postawić między lapkiem a PC.
  • Poziom 20  
    Sprawdziłem, kabel jest skrzyżowany
  • Poziom 19  
    nie wiem jak jest z tą wistą powiem Ci jak się to robi aby działało na xp-kach zasada na pewno będzie podobna.

na komputerze podłączonym do internetu włączasz kreatora konfiguracji sieciowej zaznaczasz ze ten komputer łączy się z internetem i jest lokalną bramą dla innych komputerów w sieci załączasz udostępnianie plików i drukarek kończysz proces zrobieniem np dyskietki. potem na drugim kompie uruchaamiasz tą dyskietke lub tez włączasz kreatora sieci wklepujesz ze ten komputer łączy się z internetem za pośrednictwem innego komputera w sieci zaznaczasz udostępnianie plików i drukarek i już masz neta na obu.

aby wymieniać natomiast pliki musi być jeden i drugi w takiej samej grupie roboczej czyli mieć taką samą nazwe grupy małe i duże litery też robią różnice. Nie wiem czy tą banalną rzecz wiedziałeś czy Ci to pomoże. Pozdrawiam

Dodano po 1 [minuty]:

jeszcze jedno dla uproszczenia w viscie na pasku windows kliknij prawym myszy wybierz właściwości menu start i wybierz tryb klasyczny będzie wyglądać wszystko jak w XP .
  • Poziom 19  
    Jak kabel skrzyżowany, to musi działać.
    Udostępnianie nie ma nic wspólnego z pingiem pomiędzy kompami, co wy gadacie...
    Sprawdź firewalla, ewentualnie na próbę wyłącz.
    Spróbuj wyłączyć na obu kompach karty sieciowe, i w jednym czasie je załącz. U mnie pomagało..
    Pozdrawiam,
    Adam Pyka
  • Poziom 18  
    Sorry, że się wtrącam, ale ja się ostatnio spotkałem z takim przypadkiem, że miałem połączenie na kablu nie krosowanym między dwoma laptopami.
    Chciałem wtedy przekopiować chyba sterowniki od WiFi a nie było jak za bardzo. Więc patrzę na kabel od modemu sieci kablowej, który łączy się kablem nie krosowanym. Podłączyłem go między laptopami i okazało się, że działa normalnie połączenie. Jeden laptop to IBM z wbudowana sieciówka, a drugi Fujitsu Siemens też z wbudowaną. Nie wiem ja kto możliwe, ale sieć działała poprawnie.
  • Poziom 15  
    niektóre karty siecowe mają taką funkcję że wykrywają jaki kabel jest podłączony i się przełączają to się nazywa jakoś na a:)
  • Poziom 19  
    właśnie też się spotkałem z taką sytuacją i zastanawiałem się czy to kwestia systemu operacyjnego czy karty sieciowej że potrafi rozpoznać i się dostosować do kabla.