Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

obudowa do suba (wiem, wiem - znowu...)

krzk111 04 Kwi 2007 19:15 635 1
  • #1 04 Kwi 2007 19:15
    krzk111
    Poziom 13  

Witam!

Wiem że temat był drążony wiele razy, ale to już naprawdę ostatni raz :). Mam kilka pytań odnośnie obudowy na ARN-150-05/4 (mam tylko taki i nie mam zamiaru kupować innego, jeżeli komuś ten się wyda za słaby):

1) Co myślicie o 12 litrowej obudowie (ścianka gr. 18mm) strojonej na 54 Hz ( wg. WinISD b-r śr. ok. 5cm ; dł. ok. 13cm ; vent mach 0,08 ) Załączam parametry głośnika, jakie wpisałem do programu (WinISD 0.44 beta) oraz wykresy. Robiłem to pierwszy raz, więc jeżeli coś jest rażąco nie tak, to proszę o korektę i swoją propozycję litrażu i strojenia.

2) Czy musi być ona wykonana z płyty wiórowej lub MDF, czy może to być sklejka (18mm), bardzo mocna (sklejana prasą 2t), szczelna, używana jako podłoga w kontenerach (nie na śmieci :)), jeżdżą po niej wózki widłowe, itp... Chodzi mi o to, czy będzie przez nią w jakiś sposób pogorszona akustyka czy coś... (sorry jeżeli to głupie pytanie, ale chcę być pewien)

3) Czy jest jakaś różnica czy będzie ona miała kształt sześcianu czy jakiegoś prostopadłościanu? (jeżeli to pytanie też jest głupie, to sorry 2X)

Pozdrawiam

P.S.

Czy mógłby mi ktoś w ogóle wytłumaczyć, co to znaczy, że obudowa jest strojona na jakąś częstotliwość? (sorry 3X :))

0 1
  • #2 05 Kwi 2007 11:47
    batorystefan
    Poziom 14  

W zasadzie to:
    -Lepszy powinna byc ta sklejka(ale moge sie mylic) bo nie bedzie za bardzo drgała i ulegała odkształceniom
    -co do typu obudowy to w zasadzie powinno sie unikac sześcianów(kwadrat) i tego typu konstrukcji gdyz wewnątrz powstaja falej stojące...
    -Zestrojenie obudowy na np:54Hz oznacza ze przy takiej czestotliwosci pojawi sie rezonans(podbicie) dlatego sie zastanow do czego tak naprawde ma służyć i jakiej muzyki bedziesz na tym słuchał.

Nie gwarantuje ze wszystko sie zgadza ze stanem autentycznym! To co wiem to napisalem... Może ktośby sie jeszcze wypowiedzial?

P.S.Poczukaj innych konstrukcji na tym głośniku, porównaj wady i zalety i wtedy bedziesz wiedzial jak sie za to zabrac:]

0