Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z wyprostowaniem prądu

05 Kwi 2007 13:39 1566 17
  • Poziom 12  
    Mam trafo tst 200 W 1x24 V i chciałem je zastosować do końcówki jabla j35 więc zrobiłem sobie https://www.elektroda.pl/rtvforum/files/prost.gif taki schemacik diody w elektronicznym pan mi polecił dać 6A10 więc tak zrobiłem kondensatory 10000uF/50V . Wszystko poskładałem do kupy patrzę na miernik a tu jest 72,5V stałego i 158,8V zmiennego , Sprawdziłem prąd z trafa i daje 26V . Po odlutowaniu jednego przewodu zasilającego do uzwojenia pierwotnego otrzymałem 16,6V stałego i 35,8V zmiennego . Nie wiem jak teraz włączyć to do końcówki z jakim prądem .
    Jeszcze dokładne dane trafa podam INDEL tst 200/013 Upri 230V Usec 24v - 8,33A . Prosze o pomoc . Pozdrawiam!
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 14  
    miedzy + a - masz to 72,5V?? jak tak to dobrze napiecie miedzy masa a + albo - powinno miec niecale 40V. A masz takie napiecie ponieważ po odwiltrowaniu kondesatory podbily Ci napiecie 1,4x tak jest zawsze... a odkiedy to napicie stale mieży sie miernikiem pradu zmiennego??
  • Poziom 34  
    A czy kolega wie jak wyglada mostek prostiwniczy ?? , Pozatym z pojedyczego napiecia 24 V nie uzyskasz symetryka +- 24 (*1.4) tylko +-12V (*1.4), na sztucznej masie, ale do zasilenia wzmacniacza raczej sie to nie nada.

PS Schemat mostka Graetza " http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/5c/Full-wave_rectifier.png "

Napiecie po wyprostowaniu i odfiltrowaniu bedzie mialo wartosc okolo 33.5 V bez obciazenia.

Pozdrawiam
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 12  
    mierzyłem miernikiem uniwersalnym teraz dałem na napiecie stałe między masa a + i - napięcie wyniosło 36.2V . Czyli moge tym zasilić końcówke tranzystorową j-35 .
    A co do mostka prostowniczego jest to mostek delona.
  • Poziom 34  
    Zapewne znalazles to tu " https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic101507-0.html " Jak bys przeczytal caly temat uwarznie to bys sie doweidzial ze nie najlepiej nadaje sie to do zasilenia wzmacniacza. Tutaj cytat "Te wszystkie uklady to mogą się nadawać do zasilania diód świecących nic poza tym.
    Napewno o zastosowaniu go jako zasilacza do wzmacniacza o zasilaniu symetrycznym nie ma mowy. No chyba że do wzmacniaczy operacyjnych które wymagają napięcia symetrycznego.

Aby powstało zasilanie symetryczne względem punktu zerowego powinieneś zastosować transformator o odwójnym uzwojeniu wtórnym. Oba uzwojenia muszą mieć te same parametry napięcia i prądu, i powinny być połaczone ze sobą szeregowo zgodnie z kierunkiem płynącego prądu. punkt połaczenia dwóch uzwojeń jest punktem zerowym."
    Owszem jako zasilacz do max pobieranego 1A to tak , jak napisal irek2 nadaje sie do zasilania przedwzmacniaczy itp, czegos co pobiera maly prad.
    Jesli sie upierasz to poprostu podalcz i zobacz czy dziala. Tylko puzniej nie lamentuj ze albo uszkodziles koncowke , albo podpiete pod nia glosniki. Pozdrawiam.
  • Poziom 12  
    ktoś pisał że to do końcówki działa ja podłaczyłem do końcówki i pali bezpieczniki .. Po podłączeniu można podziwiać błysk bezpiecznika .. Czytałem że po zastosowaniu dużych kondensatorów sprawdza się ten układ więc nie wiem . Moze przewinąć trafo .. Bo narazie na zakup nowego trafa mnie nie stać .. a takie tylko posiadam
    Edit:
    Jakbym przewijał to trafo to musiałbym odwinąć uzwojenie do pierwotnego i rozdzielić na 2 i nawijać 2 nowe czy dowinąć do tego co jest tak by było koło 50V i podzielić na 2 ?
  • Poziom 34  
    Wszystko zalezy od tego jaki masz transformator, jakie ulozenie uzwojen.Co do bezpiecznika to ile amper jest wsadzone??Jak masz ustawiony potencjometr od pradu spoczynkowego ?? Moze juz uszkodziles koncowke, albo cos nieprawidlowo zlozyles.
  • Poziom 12  
    bezpieczniki było 3A dałem 4 i tez pali. Właśnie chciałem ustawić końcówkę . Prąd spoczynkowy jest ustawiony na największą wartość rezystancji . Złożyłem to na 100% dobrze - wszystko sprawdzałem miernikiem (elementy , luty itd.). Pod końcówkę podpinam tylko zasilanie i robi mi takie cyrki . Co do uzwojeń to to jest trafo INDEL nie wiem jakie ma ułożenie w tej dziedzinie jestem raczej raczkującym
  • Poziom 12  
    Moje trafo ma na wtórnym 64 zwoje . czyli muszę odwinąć kupić drut o 1/2 średnicy tego podłączyć 2 do pierwotnego i nawinąć i będę miał 2x24 . A jeśli chciałbym zrobić 2x26 albo 28V to ile jeszcze musiałbym dowinąć i jeszcze jak nawijać razem 2 obok siebie czy jakoś inaczej.
    Jeszcze co mam zrobić z ta końcówką bo narazie nie będzie grana puki nie zrobiE tego trafa tylko chciałbym ją odpalić . Co mam z nią zrobić ?
  • Poziom 42  
    jeśli końcówka jest sprawna to na tym układzie zasilania który masz powinna zadziałać...tylko na małych mocach wyjściowych...przy dużym poborze prądu ten zasilacz raczej na pewno uszkodzi końcówkę.
    co do przeróbek trafa to iloma drutami masz nawinięte uzwojenie wtórne?

Dodano po 2 [minuty]:

często wtórne w toroidach są nawijane kilkoma drutami
    równolegle i można w prosty sposób to przerobić.
    między zasilaczem i końcówką włącz do uruchomienia dwie żarówki samochodowe 24v 21 w (szeregowo)
    to zamiast bezpieczników.
  • Poziom 14  
    jak chcesz mięć wieksze napiecie to dajesz mniej zwoji w uzwojeniu wtornym, albo wiecej w uzwojeniu pierwotnym
    napiecie=liczba zwoi pierwotnego uzwojenia/liczba zwoji wtórnego uzwojenia
  • Poziom 38  
    Na dobrą sprawę ten schemat to najzwyklejszy symetryczny podwajacz napięcia. Konstrukcja niezbyt wydajna, dlatego się tego za często nie stosuje...a nigdy tam, gdzie jednak pobór prądu będzie większy niż prąd kilku LEDów.
    Co do przeróbki możesz dowinąć trochę zwojów do wtórnego i dorobić odczep (np. po 32 zwojach wyprowadzić odczep i dalej nawinąć jeszcze 32, wtedy miałbyś jakieś 2x12 co po wyprostowaniu dałoby w okolicy 2x16V). Oczywiście drut musi być o połowie mniejszym przekroju, żeby zachować moc, jeśli chciałbyś zastosować ten sam drut co obecnie musiałbyś zwiększyć przekrój drutu na uzw. pierwotnym. Jeśli poprostu podzieliłbyś istniejące uzwojenie na 2 nie musisz w zasadzie nic wymieniać, ale 2x16V DC chyba nie będzie cię satysfakcjonować co?.
  • Poziom 12  
    Zwoje mam nawinięte jednym drutem niestety . Jak odwinę wtórne uzwojenie to będę miał +i- z pierwotnego do tego mam podpiąć 2 nowe wtórne i nawinąć tak ? Jak będę chciał uzyskać większe napięcie to mniej zwoi i wyprowadzić ?
    A te 2x16 nie przydadzą mi się bo to ma być do j35 to jest wzmacniacz tranzystorowy 100W narazie jest tak jak w zestawie z czasem pozmieniam tranzystory żeby lepiej grało .
  • Poziom 38  
    Przekładnia napięciowa jest w przybliżeniu równa N1/N2 gdzie:
    N1-ilość zwoi uzwojenia GN (pierwotne)
    N2-ilość zwoi uzwojenia DN (wtórne)
    Zatem, żeby podnieść napięcie na zaciskach uzwojeń wtórnych trzeba albo dołożyć do nich zwojów, albo odjąć z uzw. pierwotnych. Oczywiście wszystkie te operacje mają związek z maksymalną mocą przenoszoną przez trafo.
  • Poziom 12  
    Jaki to ma związek z mocą ? Czy jak odwine wtórne nawinę 2 wtórne to otrzymam 2x100W i np2x24v ?
  • Poziom 38  
    Jesli zwiekszy sie moc po stronie wtornej to zwiekszyc si emusi i po stronie pierwotnej, a jako ze napiecie sie nie zmienia to jasne staje sie ze zwiekszyc musi sie prad...a to dla przewodow o nieodpowiednim przekroju moze byc...zabojcze. Jeszcze inna sprawa to rdzen, w ktorym tez sa ograniczenia co do strumienia magnetycznego (moze rdzen wchodzic w nasycenie co znaczaco zmniejszy skuecznosc tego typu rozwiazania).
  • Poziom 12  
    a jak będę chciał zwiększyć napięcie to np nawinę 10 zwoi zmierze napięcie i obliczyć sobie wtedy wszystko ?