Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Poziom wody w oczku wodnym - autoamtyzacja

kgg 05 Apr 2007 14:16 2397 2
    kgg
    Level 10  
    Chcę zautomatyzować regulację poziomu wody w oczku wodnym. Do tego projektu chcę użyć instalacji do nawadniania i brakuje mi tylko czujnika poziomu cieczy który chciałbym zainstalować w stawie. Proszę o pomoc w doborze czujnika. Pozdrawiam Kgg
    Dido230
    Level 22  
    Mam oczko wodne, lecz jest to konstrukcja całkowicie autorska, pozbawiona bardzo drogich wynalazków, że skueczna to powiedzą same rybki które znakomicie sie rozmnażają.

Znakomitym urządzeniem do utrzymania poziomu jest przepływ nadmiarowy zabezpieczony siateczką aby narybek nie odpłynoł.

Innym sposobem jest zastosowanie jako miernika poziomu pływaka ze stykiem (takiego chocby jak od zbiorników paliwa) styk posrednio poprzez przekaźnik lub stycznik moze uruchamiać pompe lub elektrozawór dopuszczający, lub wypuszczający wodę.
    Mozna też użyć jako urządzenia kontrolującego poziom i zarazem uzupełniającego wodę pływaka z zaworem od dolnopłuka łazienkowego wykonując dla niego konstrukcję zabezpieczającą przed zanieczyszczeniem roślinnym.

Dla dokładnej kontroli i utrzymania poziomu między dopuszczalnym maksimum a dopuszczalnym minimum można użyć (2 sztuki) prostych zestawów do samodzielnego montażu z prostym czujnikiem wilgoci działającym na zasadzie przewodnictwa elektrolitów.
    Bardziej profesjonalną konstrukcje można zrobić korzystajac z przemysłowych czujników (pojemnościowych) obecności lub poziomu płynu.

Pozdrawiam
    kleki
    Level 28  
    Moja propozycja to pływak. Są po kilkadziesiąt zł, działają wieki. Wada - mała dokładność... Można też czujnikeiem konduktometrycznym, al nie sprawadzalem wpływu na ew. ryby/żaby czy inne żyjątka.
    A nie masz czasem dostępnej instalacji wody pod ciśnieniem? Wtedy chyba najłatwiej/najtaniej będzie zastosować kompletny mechanizm pływaka z zaworem ze spłuczki od sedesu... ;-) Zalety - dość niezawodne, tanie, łątwo osiągalne, precyzyjna regulacja poziomu... Wady - nieco głupio i śmiesznie wygląda.
    pzdr