Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

problem z wagą

cyngiel1 05 Paź 2003 10:48 4117 11
  • #1 05 Paź 2003 10:48
    cyngiel1
    Poziom 11  

Szukam kogoś kto zna się na systemach ważących od maszyn pakujących .Dokładnie chodzi mi o odczyt wartości wagi z tensometru.Sterownik wagowy nie widzi tensometru.

0 11
  • #2 05 Paź 2003 23:11
    michasp
    Poziom 17  

Witam!

Czy jest coś pośredniczącego pomiędzy czujnikiem tensometrycznym a sterownikiem wagowym? Jeśli nie ma, sprawdź podłączenie kabli z tensometru do sterownika wagowego. Sprawdź ustawienia sterownika wagowego, w najgorszym przypadku padł tensometr (w co wątpię). Jeśli po drodze jest przetwornik tensometryczny - to może jego wina? Sprawdź jego zasilanie, i poprawność kabelków także. Również czy daje na wyjściu sygnał w podanym zakresie (np. 4-20 mA). Generalnie napisz coś więcej o systemie który nie działa, znając więcej szczegółów można więcej wymyśleć opcji naprawczych.

Pozdrawiam,

Michał.

0
  • #3 06 Paź 2003 09:43
    cyngiel1
    Poziom 11  

tensometr teraz już się odzywa ale waga zamiast dodawać masę odejmuje ją po obciążeniu szalki .Kiedy jest pusta to wskazuje dużą masę i nie da się wytarować. Mostek tensometryczny oparty jest na przetworniku AD 7710 (analog Devices).

0
  • #4 06 Paź 2003 10:01
    michasp
    Poziom 17  

Witam!

Tarowanie powinno odbywać się w sterowniku wagowym, poszukaj w dokumentacji. Spotkałem się ze sterownikiem wagowym produkowanym w Markach k. Warszawy-tam tak było. Może być również jakiś potencjometr zerujący na przetworniku tensometrycznym - o ile takowy jest. To, że odejmuje może wskazywać na konieczność zamiany jakichś kabli, jeśli jest to wartość taka jak faktyczna ważona masa - to już połowa sukcesu, będzie trzeba prawdopodobnie coś odwrócić. (może kabelki, może jakąś nastawę w sterowniku). Z tym, że jeśli na przetworniku jest potencjometr do tarowania, należy pamiętać, że może być drugi - do ustawiania znanej wartości wagi - a w konsekwencji liniowości pracy przetwornika. Temat jest ciekawy, proszę pamiętać o ostrożnych działaniach z wagą, można łatwo coś rozkalibrować - a wtedy powstanie duży problem!

Pozdrawiam,

Michał.

0
  • #5 06 Paź 2003 12:24
    cyngiel1
    Poziom 11  

Dzięki za informację . Waga jest produkcji włoskiej i kalibracja odbywa się przez mikroprocesor motoroli z panela operatorskiego . Waga posiada dwa tryby pracy unipolarny i bipolarny .Tensometru nie widzi w trybie unipolarnym a jak przestawie na tryb bipolarny to wtedy widzi tensometr ale odejmuje masę zamiast dodawać. Niestety też nie pokazuje rzeczywistej masy tylko bardzo dużą.Spróbuje odwrócić kabelki i zobaczę co się stanie (nie wiedziałem że polaryzacja jest ważna)

Pozdrawiam
    Marcin

0
  • #6 06 Paź 2003 14:05
    michasp
    Poziom 17  

Witam!

Ponawiam tylko prośbę! Proszę uważać na jakiekolwiek zmiany w układzie wagowym, proszę dokonywać tylko takich zmian, na jakie pozwala jakaś dokumentacja, manual, żeby czegoś nie uszkodzić lub rozkalibrować! Życzę powodzenia.

Michał.

0
  • #7 06 Paź 2003 21:01
    cyngiel1
    Poziom 11  

dzięki za przestrogę. Mam drugą taką samą płytkę do przetwornika . mogę porównać obie i zobaczyć co jest źle ale nie bardzo wiem co mierzyć bo nie mam doświadczenia w układach wagowych . Czy mierzyć napięcia czy rezystancję . Gdzie mogę poczytać o elektronicznym pomiarze masy przetwornikach tensometrycznych itp.

Pozdrawiam
    Marcin

0
  • #8 06 Paź 2003 21:35
    michasp
    Poziom 17  

Witam!

Ja "budowałem" wagę przemysłową w oparciu o przetwornik (wzmacniacz) SCAIME. Moja waga główna (czuj. tensometryczne) była podpięta do przetwornika - na odpowiednie zaciski. Wyjściem tegoż przetwornika było 4-20 mA, co było w moim przypadku sygnałem wejściowym do sterownika, który obsługiwał wagę (tzn. "występowała" w programie sterującym i była po przetworzeniu wyświetlana na LCD, na szafie sterowniczej). Na przetworniku Scaime były potencjometry nastawcze (zero, zero dokładne i tzw. span). To tak pokrótce opis tego, z czym miałem do czynienia. Szczerze mówiąc bez dokumentacji do takich elementów - tensometry, przetwornik - leżysz. Podowiaduj się, pokombinuj jak najwięcej manuali do tej płytki, którą masz. Może na laminacie gdzieś pisze nazwa firmy i jakiś numer seryjny, coby się dowiedzieć co to jest? Wiedząc z czym ma się do czynienia, łatwiej się walczy. Nie interesowałem się tensometrami od "kuchni", sygnały które "emitują" są rzędu mV, można znaleźć ludzi, którzy tworzyli takie przetworniki, ale chyba trzeba trochę poszukać. Chyba tyle mogę pomóc, z tym tematem miałem do czynienia p. wakacjami, miałem przeboje z wagą - zakłócenia! Ale to osobny temat. Życzę powodzenia, i jak coś znajdziesz odnośnie tego sprzętu co masz, daj cynk, też coś pogrzebię, poszukam, może coś wspólnie wykombinujemy, żeby uruchomić ten system.

Pozdrawiam,

Michał.

0
  • #9 07 Paź 2003 23:15
    cyngiel1
    Poziom 11  

Nie mogę dojść o co tam chodzi dziwnie się to ustrojstwo zachowuje. Myślę o tym żeby wstawić do całego układu nowy przetwornik np wspomniany wyżej SCAIME. Tylko że w mojej wadze zastosowany jest przetwornik AD 7710 Analog Devices , a on przesyła przetworzony sygnał do mikrokontrolera za pomocą transmisji szeregowej. Czy przetworniki firmy SCAIME mają możliwość transmisji szeregowej?

Marcin

0
  • #10 08 Paź 2003 10:27
    michasp
    Poziom 17  

Witam!

Swego czasu rozmawiałem z kimś z firmy Andy - Łomianki k. Wawy. I gość coś mówił na temat właśnie takiego przetwornika (SCAIME) - który ma wyjście cyfrowe - nie wiem czy rs232 czy 485. Proponuję tam przedzwonić. Cenowo podobno jest niewiele drożej niż przetwornik tradycyjny (0-10 VDC, 4-20mA na wyjściu). Albo poszukać jakichś innych przetworników. Dobrze by było spisać jakie masz czujniki tensometryczne, wiem, że do czterech można podłączyć równolegle do przetwornika. Na pewno jest dostępny taki przetwornik jakiego potrzebujesz. W domu jak będę polukam, w pracy nie mam czasu :( Trzeba pracować.

Pozdrawiam,

Michał.

0
  • #11 09 Paź 2003 07:26
    michasp
    Poziom 17  

Witam!

Na stronie www.scaime.com jest przetwornik z wyjściem cyfrowym - w dziale Electronics, poszukaj. Nazywa się DMJ, żeby ściągnąć jakieś info o nim, trzeba się zalogować na scaime - zarejestrować itp. Jeśli poszukiwanie jest nadal aktualne - proponuję popytać się w firmie Andy (bądź innej) - oni to w Polsce sprzedają. Można też poszukać rozwiązań innych firm.

Pozdrawiam,

Michał.

0
  • #12 11 Paź 2003 13:14
    cyngiel1
    Poziom 11  

Swoim uporem i wytrwałością zlokalizowałem problem.(stabilizator napięcia i polaryzacja ) .Dzięki za namiary do scaime bo muszę coś wymyśleć z zapasem przecież zawsze może się coś popsuć

Marcin

0