Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ściemniacz oświetleniowy na tyrystorze

06 Kwi 2007 00:54 7051 14
 • Poziom 13  
  Witam. :) Mam następujący problem. Chciałbym zrobić sobie ściemniacz oświetleniowy 230v na tyrystorze (nie na triaku tylko na tyrystorze - taki jest mój -można to tak nazwać- kaprys). Taki najprostszy z regulacją na potencjometrze, bez scalaków i innych tego typu fajerwerków. Wszystkie schematy ściemniaczy pracujących na tyrystorze jakie widziałem mają diak "jednokierunkowy" zbudowany z pary komplementarnych tranzystorów (BC237/307 itp.):|, ale w dzisiejszych czasach kiedy mamy łatwo dostępne diaki nie bardzo uśmiecha mi się stosować tak archaiczny układ na tranzystorach. W związku z tym mam pytanie czy zamiast wcześniej wspomnianego układu na tranzystorach można zastosować "dwukierunkowy" diak DB3 ? Czy nie będzie mu przeszkadzała praca "w jedną stronę" ? Z moich przemyśleń wynika że układ powinien działać, jedyną róznicą bedzie większe napięcie przebicia diaka DB3 a to raczej nie powinno przeszkadzać. Czy układ przedstawiony w załączniku - ściemniacz RS-2 prod. Polam-Kontakt z dołożonym mostkiem prostowniczym i tyrystorem zamiast triaka będzie poprawne działał? I bardzo proszę o nie pisanie haseł typu "zrób se ten układ na triaku, będziesz miał problem z głowy", już nie mówiąc o radach "lepiej kup se gotowca w sklepie", bo przecież nie o to chodzi.
 • Poziom 39  
  Nie za bardzo, gdyż nie narysowałeś obciążenia...
 • Poziom 37  
  Najprostszy układ jaki może być to: diak, triak, rezystor, potencjometr,
  i kondensator. Nie rozumiem Twojego "kaprysu" ale nie o to chodzi.
  Pozostaje kwestia zakłóceń, ale to też inny temat.
 • Poziom 18  
  Hej. Można narysować jeszcze bardzej skomplikowane schematy, niż mój przedmóca. Ale to co proponujesz jest OK. To proste, ogólnie przyjęte aplikacje. Tylko dla zdrowia swojego i sąsiadów, przed obciążeniem daj jakiś prosty filtyr przeciwzakłóceniowy. I (proszę) baw się tym dalej...........................................
 • Poziom 13  
  1. Nie pomyślałem o tym że ktoś może podłączyć taki układ z pominięciem obciązenia wprost do sieci... 8-O
  2. Podane schematy zawierają układ z tranzystorami... nie o to mi chodzi...
  3. Problem zakłóceń w znacznym stopniu zmniejsza filtr LC /na schemacie jest filtr przeciwzakłóceniowy w postaci dławika i kondensatora, odnoszę wrażenie że niektórzy go nie widzą/
 • Poziom 19  
  Dwa tranzystory zastępują diak. Tyle w temacie.

  Kaprysy rzeczywiście masz wygórowane.

  A skoro wszystko wiesz o ściemniaczach, to po co ten temat? :roll:
 • Poziom 13  
  Cytat:
  A skoro wszystko wiesz o ściemniaczach, to po co ten temat?
  Zawsze wydawało mi się że elektroda (a tymbardziej ten dział) jest po to żeby pytać. Czy tak czasem nie jest?
 • Poziom 19  
  Ale o co pytasz, skoro wszystko jest OK? :)
 • Poziom 13  
  Ojej... nie myślałem że będzie aż tak opornie... Wszystko jest ok... fakt, tylko poprostu nigdzie nie spotkałem się z takim zestawieniem tyrystor-diak, jak już to triak-diak lub tyrystor-2 tranzystory więc wolę się zapytać o takowy układ bardziej doświadczonych kolegów którzy popełnili już nie jeden ściemniacz niż eksperymentować na sobie czy zadziała poprawnie czy... :twisted:
 • Poziom 19  
  Ale o to chodzi w elektronice = o eksperymenty. :)
  Zwłaszcza, jeśli nie kosztują dużo(zarówno tranzystory, jak i diaki są po kilkadziesiąt groszy/sztuka).
 • Poziom 13  
  No tak, elektronika to głównie eksperymenty. Czyli układ powinien działać bezproblemowo? W sumie to nie mam nic do układu diaka na tranzystorach układ jest wypróbowany w niezliczonej ilości układów regulacji mocy i funkcjonuje w elektronice już kilkadziesiąt lat. No ale dlaczego nie zastosować nowocześniejszego diaka który jest tańszy (no może pomińmy te parę groszy w górę czy w dół) i nie sprawia kłopotów typu dobór rezystorów polaryzujących ("...dobieramy na minimum oscylacyjnych zapłonów żarówki przy potencjometrze skręconym na minimalną moc") itp. niespodzianki.
 • Poziom 13  
  OK dziękuje wszystkim za rozwianie moich wątpliwości.
 • Poziom 14  
  Czym kierujemy się przy doborze diaka? Na jakie parametry zwracamy uwagę?
 • Poziom 43  
  Witam,
  nie wiem skąd autor posta zaczerpnął poniższy schemat:

  Ściemniacz oświetleniowy na tyrystorze

  ale jest na nim błąd, który spowoduje niepewne działanie tego układu.
  Mianowicie we wszystkich mi znanych publikacjach i działających układach, to zamiast C4 jest rezystor o rezystancji ok. 100Ω.
  Przecież w momencie "spustu" sybstytutu DIACa, a zrealizowanego z pary komplementarnej tranzystorów T1 i T2, to znaczna część ładunku nagromadzonego w kondensatorach C2 + C3 będzie ładować (ekspotencjalnie) kondensator C4, a do bramki tyrystora T już niewiele prądu popłynie.
  Poza tym, to istnienie tego kondensatora C4 przeczy zalecanemu forsowania prądu bramki zaworu sterowanego (tyrystor, triak).

  I jeszcze jedno; para komplementarna BC107, BC177 jest "za słaba", powinna być tu para komplemenatrna BC211, BC313.
  Wynika to z faktu, iż "górny tranzystor, P-N-P, pracuje przy odwróconej polaryzacji (jego złącze kolektorowe przewodzi) i w momencie "spustu" płyną dość znaczne wartości prądu bazy w obu tranzytorach, a dopuszczalne wartości prądu bazy dla BC107/BC177 wynoszą tylko 50mA.
  Co napisałem na podstawie własnej obserwacji i znanych mi z autopsji, wymian tych tranzystorów (uszkodzonych) na parę BC211/BC313 a zastosowanych w układzie zapłonowym triaka pewnego urządzenia produkowanego seryjnie na przełomie lat '70/'80 ub.w.

  Pozdrawiam