Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Miernik częstotliwości do CB

s0wa 06 Kwi 2007 09:07 6821 12
  • #1 06 Kwi 2007 09:07
    s0wa
    Poziom 10  

Witam!
    Mam zamiar kupić miernik częstotliwości do pomiaru w CB radiu, chodzi o przestrajanie z 5 w 0. Chciałbym żeby był wbudowany w multimetr. Czy ktoś może doradzić jakiś model multimetru z takim zakresem częstotliwości???
    Z góry dzięki za odpowiedź :D

0 12
  • #2 06 Kwi 2007 10:28
    medicb
    Poziom 28  

Te wbudowane w multimetr mają słabe parametry, tolerancja błędu pomiaru sięga często kilku procent, łatwo je uzkodzić większą mocą w.cz. Zainwestuj lepiej w mały stacjonarny mierniczek, jest tego dużo w necie. A google twoim przyjacielem. np "Uniwersalny miernik częstotliwości MC31"
    lub to
    http://inter-chip.pl/product_info.php?cPath=64&products_id=7023

0
  • #4 12 Kwi 2007 14:38
    medicb
    Poziom 28  

Mierniki firmy MJM ostatnio widziałem na allegro, jeden za 140zł a drugi poniżej 100zł

0
  • #5 12 Kwi 2007 22:04
    Redss307
    Poziom 20  

Rowniez polecam firme MJM . Miernik MC66 . Szybko sie zwroci :D

0
  • #6 15 Kwi 2007 21:51
    slajdolot
    Poziom 11  

Jeżeli kolega potrzebuje samego miernika to proponuje ten, który podałem. Koszt budowy to w sumie ok 40 zeta

0
  • #7 15 Kwi 2007 22:19
    dipol
    Poziom 33  

za 40 zł nikt jeszcze dobrego miernika nie zroibił,jeszcze trzeba z 40 zł włożyć żeby to chciało normalnie i poprawnie mierzyć -do zabawy wskazany
    MJM polecam jest to zrobione z głową i profesjonalnie

0
  • #8 18 Kwi 2007 22:03
    sq8z
    Poziom 12  

sorry ja bym nie przesadzal z ta profesja w MJM ;-)
    posiadalem ich modoly i robie proste na ukladach PIC
    wszystko zalezy od wzorca ( zastosowanego kwarcu) i jego stabilnosci
    Biorac pod uwage o to do jakich celow ma ten mierniczek sluzyc ( przestrajanie z "5" w "0" dokladnosc rzedu kilkudziesieciu hercow jest wystarczajaca.
    Ja osobiscie polecilbym zmodyfikowana przez OH6CJ wersje OM3CPH
    a opis "po naszemu" jest tu:

http://www.sp2swj.sp-qrp.pl/om3cph/index.htm

oprocz funkcji miernika freq. mozemy programowac w kazdej chwili ( przy uzyciu cterech mikroswitchy) czestotliwosc posrednia i uzywac tego jako skala w urzadzenia z przemiana czestotliwosci a koszt hmmm chyba ponizej 40 PLN
    i jadna sprawa uklad sprawdzony i uruchamia sie po wlaczeniu napiecia zasilania

0
  • #9 18 Kwi 2007 22:47
    medicb
    Poziom 28  

Nie twierdzę, że nie jest prawdą co napisałeś. Ale chyba nie miałeś do czynienia z modelem FC200 którego MJM niestety juz nie produkuje. Tam nawet nie ma żadnego trymera a wzorzec ma sześć zer :D

0
  • #10 18 Kwi 2007 23:09
    sq8z
    Poziom 12  

heh nie mylmy pojec ;-)
    na co dzien uzywam E480 Maratronika , ale po to by porzestroic Radio CB nie trzeba az takiej dokladnosci , piszac o MJM pisze o klockach za 100 PLN ;-)
    i do tego wyswietlacze LED ( coz kto co lubi)
    wiesz MJM ma w ofercie generator DDS ;-) tez przmyslana konstrukcja ... a ja z przekory wole swoj na AD9951 wg DL5MGD ;-)
    sory bo zmieniamy temat
    a tenmatem jest co poradzic koledze aby za male pieniazki i szybko mogl miec wskaznik czestotliwosci do przestrojenia CB ;-)

0
  • #11 26 Kwi 2007 10:13
    hawranek10
    Poziom 17  

Witam, popieram Wasze wypowiedzi. Osobiscie uzywam dwu tych miernikow, ten na PIC16F84 mam zmontowany w generatorze (TDO) i okazuje sie ze pokazuja to samo nie ma potrzeby pchac pieniedzy tam gdzie mozna to zrobic mniejszymi kosztami. A poza tym ruszony temat syntezy tez sie przydaje AD9851. Pozdrawiam.

0
  • #12 08 Cze 2008 10:53
    uszek_1
    Poziom 14  

a ja mam pytanko bo mało się w tym orientuje i czy tym miernikiem mc66 zmierze częstotliwość wyjśia i wejścia radia CB potrzebne mi coś takiego tylko dla własnego siebie czyli żeby widzieć co i jak
    wiem ze są prostsze układy ale trzeba do nich wsady a ja nie mam możliwości wgrania czegoś takiego

0
  • #13 08 Cze 2008 13:45
    Andrzej L.
    Poziom 26  

Nabyj sobie na Allegro jakiś częstościomierz z rodziny PFL. Mowa o tych co mają 8 pól wyświetlacza z termostatyzowanym generatorem wzorcowym (bo te prostsze nie mają porządnego generatora).
    Co po mierniku MJM o którym wspominali powyżej skoro nie jest on nawet skalibrowany. Będzie pokazywał prędkość wiatru i takie przestrajanie z 5 na 0 średnio dokładne będzie. Miernik dobrze jest skalibrować za pomocą odbiornika częstotliwości wzorcowej nadajnika Warszawa1 225,00000000 kHz. A generator wzorcowy robić na piechotę w czystym sinusie na tranzystorach w układzie Butlera wykorzystującego rezonans szeregowy, porządny separator (wtórnik źródłowy, emiterowy) a następnie z tego formować prostokąt. Rezonator wzbudzony w takim rezonansie wykazuje znacznie wyższą stałość częstotliwości. Generator z procesora ma lichą stałość częstotliwości i jego zastosowanie jako zegara taktującego częstościomierz jest mocno wątpliwe.

0